ائتلاف عراقیون: برگزاری انتخابات در موعد مقرر بعید است

به گزارش آیان کتاب، ائتلاف عراقیون گفت، برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه ژوئن به دلایل امنیتی، مالی و سیاسی امکان پذیر نیست.

ائتلاف عراقیون: برگزاری انتخابات در موعد مقرر بعید است

اسعد المرشدی، کننده این ائتلاف به ریاست عمار حکیم به خبرگزاری شفق نیوز گفت، از اصلی ترین موانع پیش روی انتخابات آینده ناتوانی نخست وزیر نسبت به کنترل تسلیحات خارج از اختیار دولت و بیش از 150 هزار شبه نظامی است که به احزاب سیاسی منتسب هستند و این کار تلاش و زمان مضاعفی می طلبد.

وی اضافه نمود، کمیسیون انتخابات هم پس از انحلال در سراسر استان ها و جایگزینی تمامی اعضا از جمله مدیران بخش های دفاتر انتخابات در استان ها آمادگی لازم را ندارد. طبق نظر کمیسیون برگزاری انتخابات تنها پس از یک سال و نیم یا دو سال امکان پذیر است. همچنین پیش از برگزاری انتخابات زودهنگام مجلس باید براساس قانون اساسی و بند 64 آن منحل شود.

بند 64 قانون اساسی عراق تعیین کرده که مجلس با اکثریت یا درخواست یک سوم یا درخواست نخست وزیر مشروط بر موافقت رئیس جمهوری منحل می شود.

المرشدی گفت، انحلال مجلس در این مدت زمانی که قانون اساسی تعیین کرده، غیر ممکن است. از طرفی هم برگزاری انتخابات در شرایط کنونی نتایج مثبتی نخواهد داشت که بتواند منافع و مطالبات مردم را پاسخ دهد. در صورت برگزاری چنین انتخاباتی چهره های سیاسی کنونی تغییر نمی کنند و هیچ فرصتی برای ورود اشخاص مستقل به میدان انتخابات وجود ندارد.

وی اضافه نمود، به دلیل افزایش دما و عدم آمادگی مدارس برای تبدیل شدن به حوزه های رای گیری، برگزاری انتخابات در ماه ژوئن بسیار سخت است. هدف مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق از اعلام زمان انتخابات آرام کردن افکار عمومی است.

نخست وزیر عراق اخیرا گفت، انتخابات مجلسی ششم ژوئن 2021 با نظارت بین المللی برگزار می شود.

این اعلام الکاظمی با استقبال بین المللی و تعهد بر حمایت از انتخابات روبرو شد اما فراکسیون های سیاسی عراق هنوز درباره تاریخ تعیین شده و ساز و کار برگزاری انتخابات موضع روشن و متحدی اعلام نکرده اند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 94

به "ائتلاف عراقیون: برگزاری انتخابات در موعد مقرر بعید است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ائتلاف عراقیون: برگزاری انتخابات در موعد مقرر بعید است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید