اسپیس ایکس شمار ماهواره های فعال استارلینک را به نزدیک 800 رساند

به گزارش آیان کتاب، شرکت اسپیس ایکس ایلان ماسک امروز سری دیگری از ماهواره های استارلینک را در مدار قرار داد تا شمار ماهواره های فعال این مجموعه به نزدیک 800 برسد.

اسپیس ایکس شمار ماهواره های فعال استارلینک را به نزدیک 800 رساند

شاید مدت زمان زیادی تا دستیابی اسپیس ایکس (SpaceX) به فاز نخست ارائه رسمی اینترنت سراسری باقی نمانده باشد. این شرکت دقایقی پیش در ساعت 8:25 منطقه زمانی شرقی (15:55 به وقت تهران) 60 ماهواره دیگر را با موشک فالکون 9 و از مرکز فضایی کندی به فضا پرتاب کرد تا گام دیگری در جهت رسیدن به ارائه اینترنت ماهواره ای سراسری پرسرعت استارلینک (Starlink) بردارد.

در حالی که پرتاب قبلی ماهواره های استارلینک پس از چندین هفته تأخیر انجام می شد، پرتاب امروز تنها حدود 10 روز پس از در مدار قرار دریافت سیزدهمین سری ماهواره های استارلینک انجام می شود. این چهاردهمین سری از مجموعه ماهواره های استارلینک است که به فضا پرتاب می شود اما با توجه به اینکه نخستین سری از این ماهواره ها که به منظور آزمایش پرتاب شده بودند، از مدار خارج می شوند، این مأموریت با نام استارلینک 13 شناخته می شود.

با پرتاب امروز از ابتدای پرتاب این ماهواره ها 835 ماهواره در مدار قرار گرفته اند که با احتساب 51 ماهواره ای که مجدد به جو بازگشته اند، شمار ماهواره های فعال استارلینک 784 عدد است. اسپیس ایکس قصد دارد با رساندن شمار ماهواره های فعال خود به 1440 خدمات دهی سراسری عرضه اینترنت ماهواره ای را به طور رسمی آغاز کند.

اینترنت استارلینک

استارلینک شبکه ای از ماهواره هاست که اسپیس ایکس قصد دارد با کمک آن ها خدمات اینترنت ماهواره ای سراسری را با تمرکز بر مناطقی که خدمات پهن باند در آن ها از پوشش کمتری برخوردار است، فراهم کند. برخلاف سرویس های پهن باند قبلی، استارلینک با به کارگیری شمار زیادی ماهواره در مدارهای ارتفاع پایین، می کوشد زمان رفت وبرگشت سیگنال ها را کاهش دهد و دسترسی آسان تری برای مشتریان فراهم نماید.

پس از فاز اول که دسترسی به 1440 ماهواره است، اسپیس ایکس قصد دارد 30000 ماهواره دیگر را هم در مدار قرار دهد. با این کار برخی ماهواره های تازه، جایگزین ماهواره های قدیمی این شرکت خواهد شد و هم زمان با گسترش خدمات دهی در سراسر جهان، ظرفیت تازه هم به آن افزوده می شود. کارخانه این شرکت قادر است هر ماه تا 120 ماهواره تازه از مجموعه استارلینک تولید کند.

  • اینترنت ماهواره ای چگونه کار می کند؟

بوستر قابل بازیابی

پرتاب امروز توسط موشک فالکون 9 و با بوستر قابل بازیابی اسپیس ایکس انجام شد. دقایقی پس پرتاب، بوستر موشک فالکون 9 با موفقت بر روی کشتی بازیابی البته که هنوز دوستت دارم (Of Course I Still Love You) فرود آمد. یکی از توانمندی های شرکت اسپیس ایکس ساخت موشک های قابل بازیابی است و این موضوع هزینه های عملیاتی پرتاب های این شرکت را به طرز چشمگیری کاهش داده است و باعث شده این شرکت امکان انجام پرتاب های گوناگون را در بازه های زمانی کوتاه داشته باشد و بتواند فعالیت های فضایی خود را با سرعت بیشتری پیگیری کند.

عکس کاور: پرتاب چهاردهمین سری از ماهواره های استارلینک

Credit: SpaceX

منابع: NASA Space Flight, SpaceX

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 212

به "اسپیس ایکس شمار ماهواره های فعال استارلینک را به نزدیک 800 رساند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپیس ایکس شمار ماهواره های فعال استارلینک را به نزدیک 800 رساند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید