بیانیه کم سابقه 5 قدرت هسته ای دنیا در رد جنگ اتمی

به گزارش آیان کتاب، 5 قدرت هسته ای دنیا با صدور بیانیه ای مشترک خواهان جلوگیری از وقوع جنگ اتمی میان کشورهای دارنده سلاح های اتمی شدند.

بیانیه کم سابقه 5 قدرت هسته ای دنیا در رد جنگ اتمی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روسیه، انگلیس، آمریکا، چین و فرانسه در یک بیانیه مشترک کم سابقه تأکید نموده اند که جنگ هسته ای قابل بردن نیست و نباید هرگز وارد آن شد.

5 کشور در این بیانیه مدعی شده اند جلوگیری از جنگ میان 5 کشور دارنده سلاح های هسته ای و کاهش مخاطرات استراتژیک را جزو اصلی ترین مسئولیت های خود می دانند.

در این بیانیه آمده است: ما تأکید می کنیم که جنگ هسته ای قابل بردن نیست و هرگز نباید وارد آن شد. از آنجا که استفاده از سلاح های هسته ای تبعات گسترده ای دارد ما تصریح می کنیم که سلاح های هسته ای-تا زمانی که وجود داشته باشند- بایستی در خدمت مقاصد دفاعی باشند، مانع ستیزه جویی شده و از جنگ جلوگیری نمایند. ما قویاً باور داریم که باید از توسعه بیشتر چنین سلاح هایی جلوگیری کرد.

قدرت های هسته ای دنیا در بخش دیگری از این بیانیه بر تمایل خود برای همکاری با همه کشورها در جهت ایجاد فضایی برای پیشروی به سوی خلع سلاح اتمی تأکید نموده اند.

آمریکا تنها کشور دنیا است که تا به امروز از بمب اتمی استفاده نموده است. روز ششم آگوست 1945، آمریکا نخستین بمب اتمی دنیا را بر فراز شهر هیروشیما پرتاب کرد و ضمن نابودی این شهر، 140 هزار نفر را به کام مرگ کشاند. ایالات متحده تنها سه روز بعد، بمب دوم را بر روی شهر ناگازاکی پرتاب کرد که طی آن 70 هزار نفر دیگر به خاک و خون کشیده شدند.

قدرت بمب اتمی که در شهر هیروشیما منفجر شد معادل 15 هزار تن و قدرت بمبی که روی ناگازاکی انداخته شد معادل 21 هزار تن تی ان تی بود. دمای زمین در لحظه انفجار بمب به 4 هزار درجه رسید و باران رادیواکتیوی بر روی دو شهر هیروشیما و ناگازاکی فرود آمد.

نجات یافتگان از بمباران اتمی این دو شهر نیز انتها خوشایندی نداشتند و اغلب با سرطان های تیروئید، سینه و دیگر انواع سرطان ها روبرو شدند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 بهمن 1400 بروزرسانی: 28 بهمن 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 901

به "بیانیه کم سابقه 5 قدرت هسته ای دنیا در رد جنگ اتمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه کم سابقه 5 قدرت هسته ای دنیا در رد جنگ اتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید