فریدون عباسی: انفجار اخیر پنجمین خرابکاری بزرگ در نطنز بود

به گزارش آیان کتاب، رئیس کمیسیون انرژی مجلس و رئیس سابق سازمان انرژی اتمی کشورمان طی گفت وگویی جزئیات بیشتری از نحوه خرابکاری اخیر در نیروگاه هسته ای نطنز ارائه کرد.

فریدون عباسی: انفجار اخیر پنجمین خرابکاری بزرگ در نطنز بود

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: می شود گفت اتفاقی که در نظنز افتاده برای بار اول نیست اما مدلی که اتفاق افتاده نو و جدید است. ولی موضوع خرابکاری و استفاده از مواد منفجره برای اولین بار نیست. در طول 15 سال گذشته دشمن مداوم تلاش کرده این کار را انجام دهد.

وی به خبرگزاری فارس گفت: فکر می کنیم این پنجمین بار بزرگ بود نه کوچک، یعنی این دفعه آمدند شبکه توزیع و کابل باتری های یدکی را هدف قرار داده اند که برق را تامین می کنند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شرح داد: آسیب پذیری ماشین های سانتریفیوژ در اثر قطع برق است. همیشه دشمن برنامه ریزی می کند یا خود برق را قطع کند که برای مثال یک پایه دکل را نزدیکی های نطنز یک بار قبل از سال 90 خراب کرده بودند اما دکل نیافتاده بود تا برق را قطع کند. چون تصورشان این است که ما فقط از برق بیرونی استفاده می کنیم ولی این جوری نیست. حالا فهمیده اند که ما برق را لزوما از بیرون استفاده نمی کنیم یا اگر از بیرون می گیریم ممکن است برای مصارف دیگر باشد و برق اصلی را از جای مطمن تر می گیریم. به همین خاطر این دفعه برنامه شان این بود که قسمت انتهای توزیع برق و همزمان کابلی را که از قسمت باطری خانه می آمد را هدف قرار دهند.

22 فروردین ماه، وقوع اقدام خرابکارانه در بخش تأسیسات برق مجتمع غنی سازی نطنز، باعث ایجاد خلل در کار این مجتمع و آسیب رسیدن به بخش هایی از آن شد.

پس از این اتفاق، جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت غنی سازی 60درصدی اورانیوم را آغاز خواهد کرد و این اقدام در سحرگاه روز جمعه 27 فروردین ماه رقم خورد و اولین محصول اورانیوم غنی سازی شده 60درصدی به دست آمد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 563

به "فریدون عباسی: انفجار اخیر پنجمین خرابکاری بزرگ در نطنز بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فریدون عباسی: انفجار اخیر پنجمین خرابکاری بزرگ در نطنز بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید