پرداخت 40 هزار میلیارد تومان وام کرونا به کسب و کارها

به گزارش آیان کتاب، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: آنالیز های صورت گرفته از سوی موسسات تحقیقات جهانی، 87 درصد اقتصاد دانان معتقدند دولت های متبوعشان سیاست های مدونی برای مقابله با آثار فقر ناشی از کرونا ندارند و این نگرانی ها را دو چندان می نماید.

پرداخت 40 هزار میلیارد تومان وام کرونا به کسب و کارها

وی به تاریخچه و تجربه تاریخی نظام رفاه اجتماعی در کشور پرداخت و گفت: در دهه پنجاه قدم هایی در این زمینه برداشته شد و وزارت رفاه تشکیل و قرار شد بر پایه آن مسائل رفاهی دنبال گردد. سپس از ابتدای دهه 80 اندیشمندان و صاحب نظران این حوزه به جمع بندی رسیدند که ضرورت دارد ساماندهی جدیدی در حوزه مسائل رفاهی اجتماعی انجام گردد.

وزیر تعاون اضافه کرد: در ادامه با ادغام وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی حوزه وسیعی پیش روی کشور نهاده شد و با قوانین و برنامه هایی که در جریان بودجه به صورت یک ساله تصویب شد به تدریج این قانون مادر نیز از بین رفت و شورای عالی رفاه از صندلی واقعی خود تنزل پیدا کرد.

وی با بیان اینکه منابع گسترده ای در حوزه رفاه هزینه می گردد اما نتایج ارزشمندی در حوزه برخورد با چهره های خشن فقر، فقر آموزشی، بهداشتی، درمانی و تغذیه نمی بینیم، اضافه کرد: سهم منابعی که به صندوق های تامین اجتماعی و بازنشستگی در بودجه اختصاص می یافت ظرف کمتر از یک دهه تقریبا 10 برابر شده و در بودجه امسال 120 هزار میلیارد تومان منابع فقط صرف یاری به صندوق ها شده است و افزایش این سهم ریشه در فقدان آینده نگری گذشته است.

شریعتمداری گفت: علاوه بر آن نظام یارانه ای که در کشور وجود دارد بسیار متنوع است و در جاهای مختلف هزینه هایی را انجام می دهد که منسجم و یکپارچه نیست. نظام جامع تصمیم گیری و سیاست گذاری در زمینه اجتماعی رفاه اجتماعی در کشور وجود ندارد و دستگاه ها و بخش ها هریک متکفل اموری در این حوزه ها هستند.

وی با بیان اینکه با وجود همه کوشش هایی که اجرا شده فاقد مطالعه مبتنی بر شواهد در مورد پیامدهای اجتماعی در حوزه کرونا هستیم گفت: در این حوزه مطالعه جامع بر اساس شواهد در حوزه پیامدهای اجتماعی کرونا را در دستور کار قرار داده ایم .

وزیر تعاون به مجموعه اقدامات اجرا شده درباره ارتقای شرایط معیشتی مردم گفت : آسیب شناسسی و حل مسایل در این حوزه ها در دستور کار قرارگرفت به طور مثال طی دو سال حداقل دستمزد کارگران 87 درصد افزایش یافت.

وی اضافه کرد : طی دو سال منابع مربوط به حوزه معلولان، مددجویان، افراد دارای معلولیت شدید و پرستاران آنها در بهزیستی 5 برابر افزایش یافت .

شریعتمداری توضیح داد : در زمینه شناسایی گروه های هدف و طراحی سامانه ای که بتواند اطلاعات دقیق از اقشار مختلف جامعه ارائه کند هم قدم های جدی برداشته شده است.

به گفته وزیر تعاون برای اولین بار به حدود سه میلیون نفر در شرایط کرونا منابع بلاعوض بین 200 تا 600 هزار تومان پرداخت شده است که این سه میلیون نفر جزو هیچ کدام از گروه های شناسایی شده نبودند و هیچگونه بیمه ای نداشتند و تحت پوشش هیچ نهاد امدادی نیز نبودند.

شریعتمداری اظهارداشت: اطلاعات بسیار وسیعی از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان به دست آورده ایم که این داده ها امروز مبنای تصمیم گیری ها است .

وی شرح داد: زمانی که اولین بار یاری معیشتی را توزیع کردیم دو نمودار مصرف بنزین و توزیع یارانه معیشتی که بر پایه افزایش قیمت بنزین اجرا شده بود با هم یک ضربدر درست کرد. در تهران که بیشترین مصرف یارانه بنزین وجود دارد کمترین میزان یارانه معیشتی توزیع شد اما در سیستان و بلوچستان تقریبا همه افراد یارانه معیشتی دریافت کردند یعنی برای آنهایی که کمترین میزان یارانه بنزین را داشتند بیشترین یاری هزینه معیشتی را دریافت کردند.

شریعتمداری در مورد کارکردهای دیگر پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان نیز گفت: در این پایگاه اطلس شناسایی بانوان سرپرست خانوار تهیه شد و اکنون شرایط آنان در همه مناطق کشور روشن است، یک میلیون و 20 هزار نفر از این جمعیت کسانی بودند که از هیچ بیمه ای برخوردار نبودند و هیچگونه حقوقی دریافت نمی نمایند.

وی با بیان اینکه امروز اطلاعات دقیق و عمیقی از بخش های مختلف در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان وجود دارد گفت: این پایگاه مبنای تصمیم گیری است و معتقدیم تصمیم گیری و حکمرانی داده محور برپایه اطلاعات دقیق به دست می آید.

وزیر تعاون توضیح داد :با شناسایی دقیق جامعه هدف 23 هزار میلیارد تومان منابع یک میلیون تومانی به صورت وام قرض الحسنه میان کسانی که متقاضی بودند توزیع شد، 40 هزار میلیارد تومان منابع وام 12 درصد به تمام واحدهایی که در دوران کرونا آسیب دیده بودند اختصاص پیدا کرد.

وی ادامه داد: در حوزه بیمه بیکاری نیز با راه اندازی سریع سامانه درخواست بیش از 860 هزار نفر متقاضی بیمه بیکاری ثبت نام کردند و بیش از سه هزار و 500 میلیارد تومان برای چهار ماه علاوه بر بیمه بیکاری که بر اساس قانون تعلق می گرفت، پرداخت شد.

وزیر تعاون اعلام کرد: پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان قشر محور نیست، بلکه اطلاعات آن بر مبنای داده های دقیق اقتصادی و تقسیم بندی در دهک بندی است .

شریعتمداری بورسی شدن شستا نیز اشاره نمود و گفت: بورسی شدن شستا با دارا بودن سهام جزیی یا عمده در 600 شرکت در راستای شفاف سازی صورت گرفت و در همین شرایط درآمد این شرکت ها 2 تا 12 برابر افزایش پیدا کرد به گفته وی هفت میلیون کارگر رسمی بیمه نشده داریم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 431

به "پرداخت 40 هزار میلیارد تومان وام کرونا به کسب و کارها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت 40 هزار میلیارد تومان وام کرونا به کسب و کارها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید