پشت پرده جنگ سوریه در چرا سوریه ، سختی های تولید یک مستند برای جشنواره عمار

به گزارش آیان کتاب، کارگردان مستند چرا سوریه گفت: موضوع اصلی این مستند درباره کشور هایی است که جنگ و بحران سوریه را برپا کردند و این سوال وجود دارد که سیاست پشت پرده آن ها در چه بوده است؟

پشت پرده جنگ سوریه در چرا سوریه ، سختی های تولید یک مستند برای جشنواره عمار

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، وحید فراهانی کارگردان مستند چرا سوریه در گفتگویی درباره این مستند راه یافته در جشنواره عمار گفت: ما در این مستند سعی کردیم از یک منظر جدید به موضوع نگاه کنیم. موضوعی که در رسانه های داخلی اصلا به آن پرداخته نشده است.

وی درباره موضوع اصلی این مستند، ادامه داد: موضوع اصلی این مستند، درباره منافع کشور هایی است که جنگ و بحران سوریه را برپا کردند و این سوال وجود دارد که سیاست پشت پرده آن ها در چه بوده است؟ اهمیتی که سوریه برای این کشور ها داشته از جمله قطر، ترکیه، عربستان و به خصوص آمریکا که بالای سر همه این کشور ها بوده و آن ها را مدیریت می کرده است در چه بوده است؟

این کارگردان با اشاره به منابعی که از آن ها برای تولید این مستند استفاده کرده است، گفت: در سفر های مختلفی که به سوریه داشتیم یکسری مصاحبه با کارشناس های سیاسی و منطقه ای نظامی داشتیم و همینطور مقاله های اینترنتی که به زبان های مختلف عربی و انگلیسی منتشر شده بود را خواندیم.

وی درباره هدفگذاری از تولید چنین مستندی عنوان داشت: هدفمان این بود که نشان دهیم آنچه مردم از این جنگ دیدند فقط این زوایایی نبوده که نشان داده شده است. بلکه یکسری مسائل بسیار کلان تر و بزرگتر وجود دارد. یعنی باید دید زحماتی که برای از بین بردن تکفیری ها و آرامش بخشیدن به کشور و منطقه در جبهه مقاومت کشیده شده است، چه ابعادی دارد؟ و ما سعی کردیم روی این مسائله تمرکز و دقت کنیم.

فراهانی با اشاره به حضور میدانی خود در تهیه این مستند، گفت: برای تولید این مستند ما حضور میدانی داشتیم و بخشی از این مستند را در همان سفر هایی که به سوریه داشتیم تهیه کردیم. اما همکاری های لازم از سمت بچه های داخل کشور صورت نمی گرفت و برای ما مشکل بود.

تنها جایی که ما را حمایت می کرد سازمان اوج بود که حواسشان به همه چیز بود، اما آنجایی که مجوز های تصویربرداری لازم داشتیم هم از سمت سوریه و هم بچه های خودی همکاری لازم صورت نگرفت.

وی ادامه داد: الان رفته رفته اوضاع بهتر شده و در سفر های اخیری که داشتم این را دیدم.

مستند چرا سوریه مستند مهمی است و صحبت هایی که توسط کارشناسان مطرح می شود باید زودتر از این در رسانه ها گفته می شد تا طیف گسترده تری از مردم از ابعاد مختلف ماجرا مطلع می شدند. منافع ملی که ما و کشور های همسایه در منطقه داریم در گرو این آرامش و دفاع این منافع بوده است.

منبع: فارس

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 340

به "پشت پرده جنگ سوریه در چرا سوریه ، سختی های تولید یک مستند برای جشنواره عمار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده جنگ سوریه در چرا سوریه ، سختی های تولید یک مستند برای جشنواره عمار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید