پیغام وزیر بهداشت به مناسبت بزرگداشت روز جهانی سالمند

به گزارش آیان کتاب، تهران (پانا) - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی روز جهانی و هفته ملی سالمند را تبریک گفت.

پیغام وزیر بهداشت به مناسبت بزرگداشت روز جهانی سالمند

به گزارش وزارت بهداشت درمان، در متن پیغام بهرام عین الهی آمده است:

ضمن تبریک روز جهانی و هفته ملی سالمند از کوشش های ارزشمند و بی شائبه همکارانم در حفظ سلامت و رفاه جامعه و اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به ویژه در شرایط پر چالش پاندمی کووید 19، قدردانی می کنم.

افزایش سن و سالمند شدن بیانگر جاری شدن مهر خداوند و برخورداری از اکسیر حیات است اما چگونه سالمند شدن چیز دیگریست و نیازمند تامل. عوامل متعددی راهگشای برخورداری از سالمندی پیروز هستند از جمله به تعویق انداختن بیماری، معلولیت و ناتوانی در سالمندان، اجتناب از تنهایی و جداماندگی، به فعل رساندن تمام استعدادها و توانایی های درونی آنان و از همه مهمتر حفظ منزلت، کرامت و عزت نفس آنان. لذا بیش از کمیت کیفیت زندگی سالمندان با اهمیت جلوه می نماید.

بهبود شرایط زندگی، افزایش طول عمر و امید به زندگی منجر به افزایش جمعیت سالمند در تمامی جهان شده است و ایران هم از این امر مستثنی نیست. بطوریکه پیش بینی شده است که تا سال 2050بیش از 26 میلیون نفر از جمعیت ایران در سنین بالای60 سال خواهند بود.

در واقع ایران با انبوهی از سالمندان روبرو خواهد بود که توجه به سلامت جسمی، روانی و اجتماعی آنان بسیار حائز اهمیت است. همانطور که جامعه سالمندی در حال رشد است تکنولوژی دیجیتال هم با سرعتی وسیع در حال حرکت است.

سرعت بالای نوآوری های دیجیتالی منجر به چهارمین انقلاب صنعتی شده است که بر تمامی ابعاد جوامع تاثیر گذار بوده است، بر اینکه چگونه زندگی کنیم، کار کنیم و با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. در واقع توسعه تکنولوژی راه را برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار هموارتر نموده است.

شعار سال جاری روز جهانی سالمند برابری دیجیتالی برای همه سنین هم موید آن است که سالمندان هم بایستی نظیر دیگر گروههای سنی به دیجیتال دسترسی و مشارکت هدفمندی در جهانی دیجیتال داشته باشند.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، تمایل به استفاده از فناوری های نوین اطلاعاتی- دیجیتالی افزایش یافته است. بهره گیری از این فناوری ها در حوزه سلامت، هم به طور فزاینده ای در حال توسعه است بطوریکه سلامت الکترونیک نقش موثری در سیستم بهداشت و درمان ایفا می نماید.

گزارشات بیانگر آنند که تجارب پیروزیت آمیزی از به کارگیری اپلیکیشن های سلامت در زمینه بهداشت و درمان به دست آمده است نظیر استفاده از این اپلیکیشن ها در مدیریت کنترل وزن، رژیم غذایی، فعالیت جسمانی، بیماری های مزمن نظیر دیابت، تشخیص بیماری ها، نظارت و پایش شرایط سلامت سالمندان و پایبندی دارویی. در واقع علاوه بر نسل جوان، سالمندان هم تمایل به استفاده از این اپلیکیشن ها برای دسترسی به اطلاعات بهداشتی و مدیریت سلامت خود دارند.

انواع اپلیکیشن هایی که برای سالمندان به کار رفته، عمدتا مواردی نظیر آگاهی، مهارت های ارتباطی، خودمراقبتی، غربالگری، اصلاح سبک زندگی و مداخلات درمانی را مورد هدف قرار می دهند. در این میان بحران کووید-19 استفاده از فناوری در مراقبت های بهداشت روان را هم به سرعت پیش برده است.

به علت همه گیری کنونی و اقدامات فاصله اجتماعی، احتمالاً ظهور روزافزونی از احساس تنهایی اجتماعی وجود دارد. در واقع کووید-19 به جز مرگ ومیر، مسائل روانشناختی، رفتارهای ناسازگار، پریشانی عاطفی و پاسخهای دفاعی نظیر اضطراب، ترس، ناامیدی، احساس تنهایی، عصبانیت، بی حوصلگی، افسردگی و استرس را هم برای سالمندان با خود به همراه داشته است.

در واقع فناوری های دیجیتال می توانند نقش اساسی در بهبود روابط اجتماعی این جمعیت داشته و رویکرد مناسبی برای فائق آمدن بر چالش های روانشناختی این پاندمی باشند.

این در حالیست که امروزه بیش از نیمی از جمعیت جهان به این تکنولوژی دسترسی ندارند که این امر در کشور ما هم دیده می گردد. در این میان نابرابری دیجیتالی در زنان و سالمندان بیش از گروههای دیگر مشهود است، آنان یا به تکنولوژی دسترسی ندارند و یا از مزایای آن بطور کامل بهره نمی برند.

موانعی نظیرعوامل زیر در این مقوله بی تاثیر نیستند: بیشتر عمری را که سالمند تا به امروز گذرانده است رایانه شخصی در منازل وجود نداشته است، عدم امکان اقتصادی و یا کم سوادی، مسائل جسمی، روانی و شناختی، ترس از موارد ناشناخته و عواقب احتاقتصادی مانند جرائم سایبری.

اگرچه در مجموع امروزه تعداد سالمندانی که از اینترنت استفاده می نمایند رو به افزایش است و انتظار می رود با کاهش قیمت رایانه و هزینه اتصال به اینترنت و هم برگزاری کارگاههای آموزشی این اندازه بیشتر هم بگردد. خوشبختانه نسل آینده سالمندی که هم اکنون دوران میانسالی را می گذرانند بیشتر با این پدیده آشنایند به همین علت این موانع تعدیل خواهند شد.

پیشرفت در تکنولوژیهای دیجیتالی به همراه وسعت نحوه استفاده از اینترنت، تغییرات همه جانبه ای در نحوه زندگی سالمندان، اشتغال، اوقات فراغت و ارتباطات آنان ایجاد نموده است. استفاده از تکنولوژی می تواند راهی برای افزایش احترام و تقویت اعتماد به نفس سالمندان، و تغییر نگرش سالمندستیزانه و دید کلیشه ای نسبت به آنها در سطح جامعه گردد.

البته دسترسی به این امر نظیر یک شمشیر دو لبه عمل می نماید به نحوی که امروزه سالمندان در معرض خطر بیشتری از جرائم سایبری، اطلاعات نادرستی که حقوق فردی را به خطر می اندازد، سالمندآزاری، از دست دادن حریم شخصی، و عدم امنیت هستند.

در این میان جهت کاهش چالش های موجود و به حداقل رساندن این نابرابری، تامل در بعضی موارد بسیار با اهمیت به نظر می رسدبه طور مثال از بین بردن نگرش منفی نسبت به سالمندی و سالمندگریزی، همراه سازی سالمندان با این تکنولوژی، افزایش سواد رسانه ای آنان و ترمیم شکاف نسلی موجود، افزایش دسترسی و توانمندسازی سالمندان به دیجیتال به وسیله دسترسی آسان، اتصال به شبکه و اطمینان حاصل کردن از رعایت حریم خصوصی و امنیت سالمند. به امید فردایی بهتر برای جامعه عزیز سالمندی کشور.

نهم مهرماه مصادف با اول اکتبر، روز جهانی سالمندان نام گرفته است. سازمان ملل در سال 1982 شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و در همان سال طرحی را برای مشخص یک روز جهانی برای سالمندان ارائه داد و در سال 1990این شورا اول اکتبر را روز جهانی سالمندان مشخص کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 مهر 1400 بروزرسانی: 27 مهر 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 768

به "پیغام وزیر بهداشت به مناسبت بزرگداشت روز جهانی سالمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام وزیر بهداشت به مناسبت بزرگداشت روز جهانی سالمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید