کرونا و آسیب دائمی به ریه&zwnjها

به گزارش آیان کتاب، آسیب های ریوی می تواند عاملی برای ایجاد بیماری مزمن کرونا باشد. منظور وضعیتی است که افراد مدت ها پس از آلوده شدن به کرونا همچنان علایم آن بیماری، از جمله خستگی را گزارش می نمایند

کرونا و آسیب دائمی به ریه&zwnjها

کرونا موجب ابتلا به طیفی از عفونت های دستگاه تنفسی در انسان ها می شوند

بر اساس یک مطالعه جدید، بیماری کووید-19 می تواند باعث ایجاد آسیب های ریوی گردد که بیش از سه ماه پس از ابتلا به آن، همچنان قابل مشاهده است. این امر یک محقق برجسته را به طرح این فرض کشانده است که این شواهد می تواند نشان از وجود بیماری مزمن کووید-19 باشد.

این مطالعه مقدماتی که در دانشگاه آکسفورد روی 10 بیمار صورت گرفته است، از یک روش اسکن جدید برای تشخیص آسیب های ریوی استفاده نموده است که در اسکن های متعارف قابل مشاهده نیست. این روش متضمن استنشاق گازی به نام زنون توسط بیماران در طی تصویربرداری ام آر آی است.

در این تحقیق که توسط پروفسور فرگوس گلیسون راهنمایی می گردد، بیماران بین 19 تا 69 ساله شرکت کرد ه اند. هم اکنون یک آزمایش وسیع تر با شرکت 100 نفر در حال برنامه ریزی شدن است. هدف این آزمایش، کشف این است که آیا ابتلا به کووید-19 باعث آسیب های دایمی به ریه می گردد یا خیر.

هشت نفر از بیماران بیش از سه ماه پس از ابتلا به کووید-19 علایم تنگی نفس و خستگی را گزارش نموده اند. در این اسکن، آسیب های ریوی در تمام شرکت نمایندگان مشاهده شده است که با اسکن های متعارف قابل تشخیص نیست. هیچ یک از هشت بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری نشده اند و به دستگاه تنفس مصنوعی احتیاج نداشته اند.

پروفسور گلیسون در حال برنامه ریزی برای یک آزمایش بزرگتر با حداکثر 100 نفر است تا آنالیز کند که آیا بیماران مبتلا به کووید-19 که علایم خفیف تری نشان داده اند و در بیمارستان بستری نشده اند، نیز علایمی از آسیب دایمی به ریه نشان می دهند یا خیر.

او می گوید: من انتظار نوعی آسیب ریوی را داشتم، اما نه در حدی که مشاهده کردم. به گفته این محقق، آسیب های ریوی می تواند عاملی برای ایجاد بیماری مزمن کرونا باشد. منظور وضعیتی است که افراد مدت ها پس از آلوده شدن به کرونا همچنان علایم آن بیماری، از جمله خستگی را گزارش می نمایند.

در مرحله بعدی تحقیق، پروفسور گلیسون میخواهد در همکاری با پزشکان عمومی، طیف وسیعی از گروه های سنی مبتلا به کووید-19 را مطالعه کند. هدف کشف این است که آیا آسیب ریوی به سن و شدت عفونت وابسته است یا نه. به گفته این محقق، کشف آسیب طولانی مدت در میان جوانان و افرادی که احتیاجی به بستری شدن در بیمارستان ندارند، بازی را عوض می نماید.

بر اساس مطالعه ای که در سپتامبر گذشته منتشر شد، بیش از 60 هزار نفر در بریتانیا بیش از سه ماه با عوارض کووید-19 دست به گریبان بوده اند.

این افراد علایمی بیش از علایم سه گانه تایید شده از سوی سازمان بهداشت ملی بریتانیا (سرفه مداوم، تب و از دست دادن حس چشایی و بویایی) را گزارش می نمایند. این علایم شامل خستگی، نفس نفس زدن، درد عضلانی، درد مفاصل، مه مغزی، از دست دادن حافظه، عدم تمرکز، و افسردگی است.

آمار به دست آمده به وسیله برنامک گوشی هوشمند Covid Symptom Study که از سوی دانشگاه کینگ کالج اجرا می گردد، حاکی از آن است که تعداد قابل توجهی از افراد علایم را به مدت یک ماه گزارش می نمایند. بر اساس داده های این برنامک که بیش از 3 میلیون بار بارگذاری و نصب شده است، از هر بیست نفر مبتلا به کووید-19 یک نفر دچار علایم طولانی مدت این ویروس است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 303

به "کرونا و آسیب دائمی به ریه&zwnjها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و آسیب دائمی به ریه&zwnjها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید