از حاشیه های یک تور در ابیانه تا مبانی گردشگری مسئولانه

به گزارش آیان کتاب، هفته گذشته انتشار ویدئویی از یک تور گردشگری داخلی در یکی از کوچه های ابیانه، واکنش های بسیاری در پی داشت. بعضی خشنود از این شادی مردم بودند و بعضی نگران از رفتاری که چندان با عقاید و اصول مردم روستای تاریخی ابیانه منطبق نیست. سال هاست که پروتکل های بین المللی گردشگری، یکی از مهمترین اصول گردشگری پایدار را احترام به فرهنگ، محیط زیست و آداب جوامع محلی و به طور کلی گردشگری مسئولانه عنوان می نماید و تاکید ویژه ای بر توجه گردشگران به این موارد دارد، اما گاهی رفتارهایی که بعضی گردشگران در منطقه ها گردشگری به ویژه روستاهایی مثل ابیانه، ماسوله یا کندوان که علاوه بر یک جاذبه گردشگری، محل زندگی بومیان این روستاهاست، چالش هایی ایجاد می نماید.

از حاشیه های یک تور در ابیانه تا مبانی گردشگری مسئولانه

گردشگری به همان اندازه که می تواند موجب رونق زندگی و اقتصاد در یک جامعه باشد، در صورتی که پایبند نبودن گردشگران به اصول و مبانی گردشگری مسئولانه می تواند مسایل و مشکلاتی را در حوزه فرهنگی و حتی محیط زیستی در مقاصد گردشگری ایجاد کند.

در رابطه با حاشیه های اخیر تور گردشگری در ابیانه، محمدرضا علیرضایی ابیانه رئیس شورای اسلامی ابیانه نامه ای خطاب به رئیس شورای تأمین و فرماندار شهرستان نطنز نوشت که در بخشی از آن آمده است: حرمت شکنی در این روستای تاریخی از طریق برخی از گردشگران، رفتار ناهنجار خارج از عرف اجتماعی و حرکات نابخردانه آنان موجب شده تا شورای اسلامی ابیانه و دهیاری آن اجازه ندهند گردشگران ابیانه به ویژه کسانی که گروهی وارد این دیار می شوند بدون راهنمای آگاه و مطمئن در سطح روستا رفت و آمد نمایند، بنابراین از آن مقام محترم تقاضا می گردد دستورات لازم را در راستای هرچه بهتر برگزار شدن این مهم برای ادارات تابعه صادر فرمائید. این نامه به رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نطنز و رئیس پایگاه میراث فرهنگی ابیانه نیز رونوشت شد.

در روزهای گذشته انتشار کلیپ تک خوانی یک زن در در محله هرده یا پایین ده این روستا موجب شده بود تا مردم و مسئولان شهرستان نطنز نسبت به آن موضع بگیرند. مرتضی باصریان دادستان شهرستان نطنز هم گفته است: این گروه با دو اتوبوس به ابیانه سفر نموده و مسافران آن احضار شده اند. در حال حاضر منتشر گزارش تکمیلی هستیم.

منبع: مهر

منبع: همگردی
انتشار: 16 دی 1401 بروزرسانی: 16 دی 1401 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 1129

به "از حاشیه های یک تور در ابیانه تا مبانی گردشگری مسئولانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از حاشیه های یک تور در ابیانه تا مبانی گردشگری مسئولانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید