تور ارزان هلند: بورتانگ، قلعه ستاره ای شکل هلند!

به گزارش آیان کتاب، قلعه بورتانگ | Bourtange Fortress

در شمال شرقی کشور هلند، در استان خرونینگن و در نزدیکی مرز آلمان، قلعه ای ستاره ای شکل و فوق العاده زیبا به نام بورتانگ قرار گرفته است. قلعه بورتانگ در دهکده بورتانگ قرار گرفته و با ظاهر خاص و زیبایش معروفیت زیادی پیدا نموده و به یکی از جاذبه های گردشگری هلند تبدیل شده است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا با قلعه ستاره ای هلند آشنا شویم.

تور ارزان هلند: بورتانگ، قلعه ستاره ای شکل هلند!

با تور ارزان هلند از کشور آسیاب های بادی دیدن کنید و در شهر زیبای آمستردام هلند گشت و گذار کنید.

تاریخچه قلعه ستاره ای شکل هلند

قلعه بورتانگ در سال 1598 و به دستور ویلیام اورانژ، شاهزاده هلند ساخته شد تا تنها جاده ارتباطی شهر خرونینگن با آلمانی ها را تحت کنترل درآورد. این قلعه در زمینی شنی ساخته شده که با چندین تالاب احاطه شده اند و هیچ وقت چه به وسیله اسپانیایی ها و چه به وسیله ارتش فرانکو-ژرمن فتح نشده است. اگرچه این قلعه عملکرد موفقی به عنوان یک مکان نظامی داشت اما در سال 1851 قلعه بورتانگ ماهیت نظامی اش را ترک کرد و به یک روستا تبدیل شد که به صورت مدور و ستاره ای شکل دور محور قلعه شکل گرفتند. در سال 1960 قلعه بورتانگ مورد بازسازی نهاده شد و مجددا به شکل سابقش در قرن هجدهم برگشت. در حال حاضر قلعه بورتانگ به یک موزه روباز تبدیل شده است و گردشگران زیادی از نقاط مختلف برای دیدن این قلعه و دهکده ستاره ای شکل زیبا به بورتانگ سفر می نمایند. در روستای کنونی بورتانگ بیش از 400 نفر زندگی می نمایند و دیگر کارکرد نظامی و استحفاظی ندارد، با این حال هنوز هم رد پای دورانی که بورتانگ یک قلعه بوده است را می توان در گوشه و کنار آن مشاهده کرد. در فصل تابستان داوطلبانی از نواحی دور و نزدیک به این روستا می آیند و با پوشیدن لباس نظامی قدیمی، نقش محافظان قلعه بورتانگ را بازی می نمایند و باعث مجذوب کننده تر شدن این منطقه می شوند.

در قرن 15 و در دوران استفاده از باروت، توپ های جنگی نقش مهمی در میادین جنگی و مبارزه پیدا نموده اند. همین موضوع باعث به وجود شکل جدیدی از قلعه سازی در اروپا شد. این قلعه ها و استحکامات که شبیه به یک ستاره بودند سنگرهای مثلثی شکل متعددی داشتند و طوری طراحی شده بودند تا همدیگر و همین طور خندق عریض بینشان را پوشش بدهند. برای این که در جریان مبارزات و جنگ بتوان توپ های جنگی را خنثی و بی اثر کرد، دیوارهای دفاعی کوتاه تر و ضخیم تر از حد نرمال ساخته می شدند. این مدل ساخت قلعه آنقدر محبوب و پرطرفدار شد که کشورهای دوردستی مثل ژاپن و هند هم از آن در میادین نبردشان استفاده کردند.

قلعه بورتانگ یکی از زیباترین نمونه های قلعه های ستاره ای شکل است که در دهکده بورتانگ هلند واقع شده است. همان طور که در بالا هم اشاره کردیم این قلعه به دستور ویلیام اورانژ یکم برای کنترل مرز با آلمان ساخته و طراحی شده است. از این قلعه برای مقابله با اسپانیایی ها در جریان جنگ هشتاد ساله هم استفاده زیادی شده است. در جریان جنگ هشتاد ساله که واقعه مهمی در تاریخ کشورهای اروپایی به شمار میرود اسپانیایی ها کنترل خرونینگن و جاده منتهی به آلمان را در دست گرفتند. ویلیام، رهبر هلند برای شکست اسپانیایی ها تصمیم گرفت ارتباط بین خرونینگن و آلمان را در هم بشکند. او دستور داد تا در گذرگاه بورتانگ، که جاده اصلی منتهی به کشور آلمان بود قلعه ای مستحکم و کاربردی بسازند. به این ترتیب قلعه بورتانگ در سال 1593 و به شکل یک ستاره با کانال های آب و دریاچه هایی که به عنوان خندق استفاده می شد ساخته شد. در مرکز قلعه بورتانگ یک میدان اصلی وجود دارد که با مسیرهایی مستقیما به باستیون های نظامی متعدد در اطراف قلعه منتهی می گردد. در همان سال های ابتدایی که قلعه بورتانگ ساخته شده بود نیروهای اسپانیایی کوشش کردند با محاصره قلعه آن را تصرف نمایند، اما با شکست روبرو شدند.

قلعه بورتانگ در سال 1672 در نبرد مهم دیگری با ارتش آلمان روبرو شد. آلمانی ها بعد از تصرف 28 شهر و دهکده در شمال هلند به قلعه بورتانگ رسیدند و اقدام به محاصره این قلعه کردند. افسانه ها و داستان های محلی می گویند که آلمانی ها به فرمانده قلعه بورتانگ، کاپیتان پروت، پیشنهاد 20000 گیلدر (واحد پول هلند در گذشته) دادند تا تسلیم گردد و قلعه را به آن ها تسلیم کند. کاپیتان پروت این پیشنهاد را رد کرد و به آن ها گفت که به همین تعداد، گلوله برای کشتن دشمنان دارد. در نهایت، ارتش آلمان به قلعه حمله کرد اما قلعه بورتانگ بار دیگر توانست در برابر این حمله مقاومت کند و با موفقیت دشمن را به عقب نشینی وادار کند. کارکرد قلعه بورتانگ به عنوان سنگر و استحکامات نظامی تا سال 1851 همچنان ادامه داشت. تا این که در این سال، قلعه به یک دهکده مسکونی تبدیل شد و ماهیت نظامی اش را از دست داد. بیش از 100 سال بعد و در سال 1960، حکومت محلی تصمیم گرفتند تا قلعه قدیمی تا بازسازی نمایند و آن را به شکل قدیمش در بین سال های 1740-1750 درآورند. به این ترتیب این قلعه بعد از بازسازی و بازسازی به یک موزه تاریخی و جالب تبدیل شد.

موزه ای به وسعت یک روستا

بورتانگ در حال حاضر یکی از برترین قلعه ها و استحکامات نظامی در کشور هلند است و در نزدیکی مرز آلمان نهاده شده است. گردشگرانی که برای بازدید از بورتانگ به این منطقه می فرایند پس از عبور از محوطه پارکینگ و مرکز اطلاعات، از بین دو دروازه عبور می نمایند و از روی دو پل متحرک عبور می نمایند تا به بافت قدیمی دهکده برسند. از میدان مرکزی بورتانگ که مارکت پلن نامیده می گردد خیابان های سنگفرش شده قدیمی شما را به گوشه های مختلف این ستاره هدایت می نماید. بازدیدنمایندگان به راحتی و با پای پیاده می توانند تمام بخش های این قلعه ستاره ای پنج پر را بگردند و دیدن نمایند. در دفتر گردشگری واقع در این دهکده، بروشورها و دفترچه های راهنما به زبان انگلیسی به گردشگران ارائه می گردد که اطلاعات بسیار مفید و جالبی در خصوص قلعه بورتانگ به شما می دهد.

در داخل حصار دیوارهای قلعه، ساختمان های مسکونی آجری از فضای محدود ستاره پنج پر بورتانگ نهایت استفاده را نموده اند و در کنار یکدیگر ساخته شده اند. میدان مرکزی یا مارکت پلن برترین نقطه برای آغاز گشت و گذار در دهکده است و کافه ها، مغازه ها و تسهیلات مختلفی در اختیار بازدیدنمایندگان قرار می گیرد. از بین ساختمان های قدیمی، بعضی از آن ها به موزه و نمایشگاه تبدیل شده اند و بازدیدنمایندگان می توانند با بازدید از آن ها تصور بهتری از زندگی در چند قرن قبل پیدا نمایند. خانه های ترا مورا جزء مشهورترین این موزه ها هستند و فرصت شرکت در راه اندازی و شلیک توپ های جنگی شبیه سازی شده را به بازدیدنمایندگان می دهند. خانه کاپیتان هم که محل زندگی و سکونت فرمانده قلعه بوده است تصویری کامل و جامع از زندگی یک خانواده نظامی در قرن 17 و 18 را به شما می دهد. باروت خانه نیز یکی از جالب ترین مکان ها برای بازدید است و در آن می توانید با مراحل ساخت و استفاده از باروت در میادین جنگی و مبارزه در چند قرن آشنا شوید. این قلعه کوچک یک کنیسه هم دارد که در سال 1842 ساخته شده و به خوبی زندگی جمعیت یهودی این دهکده را به نمایش می گذارد.

اقامت در دهکده بورتانگ

اگر برای بازدید از این قلعه و دهکده تاریخی و زیبا به بورتانگ سفر کردید می توانید شب را نیز در یک هتل بی نظیر که به سبک قدیم ساخته شده بگذرانید. هتل وستینگ بورتانگ در نزدیکی قلعه بورتانگ و به سبک و سیاق قدیم ساخته شده است. علاوه بر نمای بیرونی این هتل، داخل اتاق ها هم با دکوراسیون و مبلمان سبک قدیمی تزیین شده و حس اقامت در یک اتاق کاملا تاریخی را به میهمانان می دهد. بازدید از بورتانگ تجربه ای لذت بخش و منحصربفرد است و احساس سفر در زمان را به بازدیدنمایندگان می دهد. بعلاوه طبیعت نفس گیر و رویایی اطراف قلعه هم طبیعت گردان زیادی را از نقاط مختلف به این مکان می کشاند. هتل وستینگ بورتانگ در فاصله 2 کیلومتری از مرز آلمان نهاده شده و از آن جا می توانید از شهرهای خرونینگن و درنت هم دیدن کنید.

درست است که هتل وستینگ بورتانگ به سبک تاریخی و قدیمی ساخته شده است، اما امکانات مدرنی به میهمانان ارائه می دهد. مسافرانی که در این هتل اقامت می نمایند می توانند از اینترنت وای فای رایکان و فروشگاه های مختلف که در همین مکان قرار دارند استفاده نمایند. پارکینگ رایگان و صبحانه که به صورت بوفه سرو می گردد هم از جمله تسهیلات رفاهی این هتل هستند.

منبع: amusingplanet.com

منبع: الی گشت
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 895

به "تور ارزان هلند: بورتانگ، قلعه ستاره ای شکل هلند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان هلند: بورتانگ، قلعه ستاره ای شکل هلند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید