جاهای دیدنی ارومیه، معرفی جاذبه های شهر آب ها (1)

به گزارش آیان کتاب، ارومیه مرکز آذربایجان غربی و یکی از بزرگ ترین شهرهای ایران است. این شهر زمستان های سردی دارد و بهتر است در فصل های گرم سال به آن سفر کنید. در اینجا تعدادی از جاهای دیدنی ارومیه را معرفی می کنیم. با خبرنگاران تریپ همراه باشید:

جاهای دیدنی ارومیه، معرفی جاذبه های شهر آب ها (1)

دریاچه ارومیه؛ اولین جاذبه شهر آب ها

این روزها کسی نیست که دریاچه ارومیه را نشناسد، به خصوص بحران بی آبی ای که این سال ها گریبان دریاچه را گرفته بود و اسمش را سر زبان ها انداخت و باعث شد که همه این دریاچه مهم ایران را بشناسند. دریاچه ارومیه یکی از بزرگ ترین دریاچه های آب شور دنیا است. این دریاچه در گذشته به دریاچه رضاییه، چیچست (به معنای درخشنده) و کبودان معروف بود.

دریاچه ارومیه از اواسط دهه 80 آغاز به خشک شدن کرد، اما با برنامه هایی که برای احیای دریاچه انجام شد و بارش های سال 94 دریاچه دوباره تا حدی جان گرفت. تماشا این دریاچه بزرگ که معروفیت دنیای دارد و یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی ایران است را در سفرتان از دست ندهید. دریاچه ارومیه در دل خودش جاذبه های دیگری را هم جای داده که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم:

قلعه کاظم داشی

این قلعه که از جاهای تماشای ارومیه است، از دور شبیه جزیره ای سنگی دیده می گردد. قدیم ها که دریاچه پر آب بود کاظم داشی به صورت شبه جزیره ای در دریاچه ارومیه قرار داشت، اما امروز بیشتر آن در خشکی قرار گرفته. این قلعه در دلش داستان ها و اتفاق های تاریخی زیادی را جا داده است. روایت است که هلاکوخان مغول اموال قیمتی اش را در این قلعه پنهان نموده بود. این قلعه در زمان های مختلف پناهگاه ساکنان هفت روستای اطراف بوده و اسمش را از کاظم خان فرمانده شجاع محافظ روستا گرفته است. در زمان جنگ دنیای اول و جنگ دنیای دوم هم از این قلعه به عنوان پناهگاه استفاده می شده.

جزیره اشک

این جزیره یکی از مهم ترین جزایر دریاچه ارومیه است. جزیره اشک زیستگاه گوزن زرد ایرانی است که این گوزن یکی از گونه های کمیاب گوزن در دنیا است. به جز این نوع گوزن، پرنده های بومی و مهاجر هم در این جزیره زندگی می نمایند. برای رفتن به جزیره اشک باید از سازمان حفاظت محیط زیست مجوز تردد بگیرید.

برترین رستوران های ارومیه کدامند؟

بازار ارومیه

بازارها قدیمی برخی از شهرها به خودی خود از مجذوب کننده ترین جاذبه های گردشگری شان هستند. بازار ارومیه هم از این دسته بازارهاست. با قدم گذاشتن در تیمچه ها و راسته های این بازار گذر تاریخ را حس می کنید.

قسمت هایی از بازار ارومیه از دوران صفویه و قسمت هایی از دوران زند و قاجار به یادگار مانده اند و بخش هایی دستخوش تغییرات شده اند. در سفرتان به ارومیه از این بازار تماشا کنید و همزمان که از زیبایی های معماری بازار و فضای قدیمی اش لذت می برید، می توانید سوغات ارومیه را تهیه کنید.

آدرس: بین خیابان امام و بعثت

بنای سه گنبد ارومیه

وجود بناهای تاریخی در هر شهری قدمت آن شهر را نشان می دهد. بنای سه گنبد در جنوب شرقی شهر ارومیه و بافت سنتی این شهر واقع شده است و قدمت آن را به دوره سلجوقیان نسبت می دهند. برخی از مورخ ها هم عقیده دارند که این بنا آتشکده ای زرتشتی بوده که بعد از حمله اعراب تبدیل به بنایی متروکه شده، با این حال مدرکی وجود ندارد که این نظریه را ثابت کند. ضمن اینکه علاوه بر معماری بنا که به معماری دوران سلجوقی شباهت دارد، سه کتیبه در این بنا موجود است که مربوط به سال 580 هجری است.

آدرس: خیابان استاد برزگر

برای آشنایی با جاذبه های دیگر ارومیه را ببینید.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 13 بهمن 1400 بروزرسانی: 13 بهمن 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 885

به "جاهای دیدنی ارومیه، معرفی جاذبه های شهر آب ها (1)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی ارومیه، معرفی جاذبه های شهر آب ها (1)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید