خانه لاری ها؛ بنایی تاریخی چند هزارساله در یزد

به گزارش آیان کتاب، یکی از آثاری که در قلب کشور ایران می درخشد خانه لاری ها در شهر یزد قرار گرفته است. همان طور که می دانید هنر معماری ایران در دنیا از ارزش ویژه ای برخورد دار است که این عمارت زیبا نیز از آن بی نصیب نمانده است. ما این بخش از وبسایت لحظه آخر را به آنالیز تاریخچه و بخش های مختلف خانه لاری ها در یزد اختصاص داده ایم.

خانه لاری ها؛ بنایی تاریخی چند هزارساله در یزد

تاریخچه این بنا مربوط به دوره حکومت قاجاریان است که در سال 1286 قمری به عنوان منزلگاه محمد ابراهیم لاری (از تجاران عظیم و پر آوازه زمان خود) ساخته شد و در اواخر بهمن 1375 به عنوان یکی دیگر از اٍثر های ملی در ایران به ثبت رسید.

هنگامی که از درب وروردی داخل عمارت می شوید اولین قسمتی از بنا که با آن روبه رو خواهید شد حیاط اصلی عمارت است که از آن می توان به عنوان مهم ترین قسمت خانه نیز یاد کرد از قسمت های مختلف حیاط اصلی می توان به ایوان و بادخن، اتاق ها و سرداب اشاره نمود.

*ایوان و بادخن: یکی از اصلی ترین قسمت های حیاط اصلی می باشد که در چهار گوشه آن اتاق هایی در دو طبقه وجود دارد و پنجر های اتاق فضای حیاط را به خوبی برای اهال منزل به نمایش می گذاشته است بادخن یا بادگیر های مختلفی نیز در هر گوشه این عمارت وجود دارد که اصلی ترین آن ها در پشت ایوان وجود دارد این بادگیر ها سبب مغلوب شدن باد و خنک ماندن فضا و در نتیجه دوام سازه می شوند.

*اتاق ها: اتاق های چند ضلعی، کنده کاری های خیره کننده و پنجر ه های رنگارنگ چشم نواز اتاق ها حاکی از معماری زیبا و ارزشمند این بنا می باشد مشهور ترین اتاق این عمارت اتاق آینه است که هنر آینه کاری مربوط به پنجاه تا شصت سال گذشته را در جلوه ای تازه به خوبی به نمایش گذاشته است.

*سرداب: که در آن گوشت و حبوبات را نگه داری می کردند سرداب خانه لاری ها در عمق 6 متری زیر زمین واقع شده است و از طریق 38 پله می توان به سطح آن رسید.

پس از حیاط اصلی به حیاط میانی خواهیم رسید در مرکز آن یک ایوان بلند، در قسمت بالای حیاط سمت چپتان یک هفت دری و در سمت راستتان یک پنج دری و سه دری را خواهید دید.

از دیگر بخش های مختلف عمارت می توان به یک طبقه بالا تر از حیاط میانی یعنی همان حیاط سوم اشاره نمود که شامل یک حیاط کوچک و یک اتاق می گردد این قسمت دارای ورودی و خروجی مجزا به بیرون عمارت است و از اهمیت کمتری به نسبت سایر بخش های عمارت برخوردار است.

منبع: گردشبان
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 281

به "خانه لاری ها؛ بنایی تاریخی چند هزارساله در یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه لاری ها؛ بنایی تاریخی چند هزارساله در یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید