شست کج چه زمانی برای اصلاح به جراحی احتیاج ندارد؟

به گزارش آیان کتاب، ایسنا/ یک دکترای تربیت بدنی گفت: شست کج به سه شکل مشاهده می گردد.

شست کج چه زمانی برای اصلاح به جراحی احتیاج ندارد؟

مصطفی بهرامی اظهار کرد: انحراف شست به خارج و انحراف نخستین استخوان کف پایی به سمت داخل را شست پا می گویند و در این تغییر شکل اولین مفصل کف پایی- انگشتی زاویه دار می گردد.

وی در مورد علل شست کج گفت: استفاده از کفش های پنجه تنگ(نوک باریک)، ارثی، صافی کف پا، بیماری های التهابی مثل روماتیسم مفصلی، قطع انگشتان مجاور شست پا، استفاده از کفش پاشنه بلند و افزایش سن و قد از مهمترین علل شست کج هستند.

بهرامی بد شکلی انگشت شست، ایجاد بافت پینه ای در قسمت داخلی شست، درد در هنگام راه رفتن، تغییر سطح تماس در سطوح مفصلی انگشتی- کف پایی و آرتروز زودرس در انگشت شست را از عوارض این عارضه مطرح کرد.

این دکترای تربیت بدنی با بیان اینکه شست کج به سه شکل مشاهده می گردد، اضافه کرد: اول، انگشت شست مجاور انگشت دوم به سمت خارج منحرف می گردد. دوم، انگشت شست در زیر انگشتان مجاور قرار می گیرد و سوم، انگشت شست روی انگشتان مجاور قرار می گیرد.

وی بیان نمود: شست کج نوع اول بهتر قابل اصلاح است و در نوع دوم و سوم چون تغییر شکل با یک سری تغییرات دیگر در مفصل همراه بوده از نظر اصلاحی مشکل است.

بهرامی در مورد تشخیص شست کج اظهار کرد: شست باید در امتداد اولین استخوان کف پایی قرار داشته باشد و هر انحرافی از این شرایط شست کج نامیده می گردد.

وی با اشاره به تشخیص قابل اصلاح بودن شست کج، توضیح داد: انگشت شست را با دست گرفته و به حالت اولیه می آوریم و در صورتی که تغییر شکل به صورت ثابت درنیامده باشد شست به شرایط طبیعی ولو با کمی فشار آورده می گردد اما اگر زمان زیادی از تغییر شکل گذشته باشد برای اصلاح به جراحی احتیاج است.

منبع: همگردی
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 21

به "شست کج چه زمانی برای اصلاح به جراحی احتیاج ندارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شست کج چه زمانی برای اصلاح به جراحی احتیاج ندارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید