عمل زیباییِ مورد علاقه مردها کدام است؟ ، افزایش آمار عوارض و مرگ های ناشی از جراحی زیبایی در ایران ، پرطرفدارترین عمل ها در کشور

به گزارش آیان کتاب، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران می گوید: بیشتر مراجعین برای عمل های زیبایی در ایران بین 20 تا 30 ساله هستند، ولی متاسفانه تقاضای جراحی های زیبایی از سوی افراد زیر 20 سال هم رو به افزایش است که باید فکری جدی به حال آن کرد.

عمل زیباییِ مورد علاقه مردها کدام است؟ ، افزایش آمار عوارض و مرگ های ناشی از جراحی زیبایی در ایران ، پرطرفدارترین عمل ها در کشور

خبرنگاران آنلاین - پروانه بندپی: آمار جراحی حای زیبایی در ایران نه تنها طی سال های اخیر کاهش پیدا ننموده، بلکه سن آن پایین تر آمده و آمار افراد زیر 18 سال برای جراحی های زیبایی به خصوص جراحی زیبایی بینی افزایش قابل توجهی یافته است.

خیلی از خانواده ها می گویند دلیل تن دادن به عمل های زیبایی بچه ها زیر 18 سال شان فقط پافشاری آنها است و روانشناسان معتقدند بخشی از این پافشاری دلایل روانشناختی دارد. چراکه دختران و پسران زیر 18 سال به دلیل حساسیت بالای دوره نواجوانی، عمدتا چهره و اندام خود را نمی پسندند و احتیاج شدیدی به توجه و دیده شدن دارند.

اما غیر از افراد زیر 18 سال، ولع جراحی های زیبایی در کشور بین بزرگسالان و حتی مردها نیز افزایش یافته است و به گفته کارشناسان، عمل زیبایی از امری خودخواسته به یک ضرورت تبدیل شده است. عمل های زیبایی در ایران با جراحی زیبایی بینی آغاز شد و به تدریج به سایر اعضای بدن نیز رسید و حالا حتی عمل هایی انجام می گردد که با شنیدن آن ممکن است حیرت کنید؛ از جراحی و بازسازی گوش گرفته تا پیکرتراشی، زاویه دادن به گونه و چانه، لیفت گردن، لیفت پستان، جوانسازی دست، عمل بادی کانتورینگ بعد از کاهش وزن، بزرگ کردن باسن، لیفت بازو و حتی کوتاه کردن انگشتان پا!

چندی پیش دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی در مصاحبه با رسانه ها اعلام نموده بود: بالاترین مقدار عمل های جراحی پلاستیک در دنیا به ترتیب در اختیار کشورهای آمریکا، برزیل، کره جنوبی و هند است و ایران در این آمار رتبه بیستم را به خود اختصاص داده است. با این وجود، رتبه اول دنیا در جراحی بینی متعلق به ایران است.

پرطرفدارترین جراحی های زیبایی در ایران/ افزایش آمار مراجعه زیرِ 20 ساله ها

دکتر علیرضا صابری، فوق تخصص جراحی پلاستیک و دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران در مصاحبه با خبرنگاران آنلاین، درباره بیشترین و پرطرفدارترین جراحی های زیبایی در ایران شرح می دهد: آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد ولی عمل های مربوط به صورت، پرطرفدارترین عمل های زیبایی در ایران هستند. روش های غیرتهاجمی مثل تزریق بوتاکس و فیلرها بیشترین و در مرحله بعد جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) قرار گرفته است.

دکتر صابری درباره گروه سنی متقاضیان عمل های زیبایی در کشور می گوید: بیشتر مراجعین برای عمل زیبایی بین 20 تا 30 سال دارند ولی متاسفانه در افراد زیر 20 سال هم رو به افزایش است که باید فکری جدی به حال آن کرد.

دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با بیان این که افراد زیر 20 سال، بیشتر برای عمل های زیبایی بینی مراجعه می نمایند، می گوید: البته پسرها بالای 18 سال و دخترها بالای 16 سالگی می توانند عمل زیبایی انجام دهند و مسئله ای نیست اما بهتر است که در این سن به فکر ارتقا و بلوغ فکری و تحصیل خود باشند تا عمل زیبایی.

به گفته این جراح زیبایی، مناسب ترین سن عمل بینی، بعد از 17 سالگی است و زیر این سن جز در موارد ویژه با بدشکلیِ شدید بینی، بهتر است انجام نگردد.

افزایش جراحی های ترمیمی در کشور/ افزایش آمار عوارض و مرگ ومیرهای ناشی از جراحی به وسیله غیرمتخصصان

دکتر صابری می گوید: در همه عمل های زیبایی به طور میانه حدود 5 تا 10 درصد ممکن است افراد احتیاج به ترمیم پیدا نمایند که یک موضوع عادی و ثابت در همه جوامع است ولی چون بیشتر این عمل ها به وسیله افراد فاقد صلاحیت انجام می گردد، آمار آن رو به افزایش است و متاسفانه در بعضی از موارد، دیگر قابل اصلاح و ترمیم هم نخواهد بود.

دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با بیان این که آمار دقیقی از مرگ و میر افراد زیر دست جراحان زیبایی وجود ندارد، در دسترس نیست، می گوید: ولی به دلیل ورود افراد سودجو و فاقد تخصص لازم به حیطه جراحی های زیبایی و نیز به دلیل نظارت ضعیفِ مراجع ذیصلاح، آمار عوارض و مرگ و میرها در این زمینه رو به افزایش و بسیار نگران نماینده است.

او می گوید: به مردم فهیم توصیه می کنیم که حتما از درستی مدرک تخصصی افراد اطمینان حاصل نمایند. راهش هم این است که به راحتی از مرجع اصلی این حوزه که همان سایت نظام پزشکی است، پزشک مورد نظر را جستجو نمایند و استعلام بگیرند که آیا فردی که قرار است به او مراجعه نمایند، نامش در این سایت هست یا نه.

دکتر صابری درباره آمار افراد غیرمتخصص در حوزه زیبایی می گوید: متاسفانه تعداد این افراد قارچ گونه در حال افزایش است. البته آمار تعیین و دقیقی وجود ندارد. با این حال حداقل 6 هزار سایت و صفحه مجازی در حال اجرا تبلیغات فریب دهنده هستند. بنابراین به مردم توصیه می کنیم بسیار هوشیار باشند و قبل از اقدام به جراحی زیبایی، حتما از تخصص پزشک خود مطمئن شوند.

مردها بیشتر سمت کدام جراحی ها می روند؟/ بیشترین عمل های جراحی سالمندان

این فوق تخصص جراحی پلاستیک در پاسخ به این سوال که مردها در ایران چند درصد از جامعه آماری ِ جراحی های زیبایی را تشکیل می دهند و بیشتر سمت کدام جراحی ها می روند، شرح می دهد: 10 تا 20 درصد عمل های زیبایی مربوط به مردان است و گرایش بیشتر مردها به عمل زیبایی صورت و بینی و بعد از آن ژنیکوماستی است. ژنیکوماستی، یک بیماری رایج در مردان است که با بزرگ شدن بافت سینه همراه است.

دکتر صابری درباره بالاترین گروه سنی که عمل زیبایی انجام می دهند و نوع عمل های این افراد می گوید: افرادی که در سنین 50 و 60 سالگی هستند، بیشتر به عمل های جوانسازی صورت تمایل پیدا می نمایند. عمل هایی مثل لیفت ابروها و پیشانی، زیباسازی پلک ها، برطرف افتادگی پلک ها، لیفت صورت و گردن، و تزریق بوتاکس و فیلرها و چربی.

متقاضیان جراحی زیبایی در ایران از کشورهای خارجی/ رتبه دنیای ایران در عمل های زیبایی

دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران درباره متقاضیان جراحی زیبایی در ایران از کشورهای دیگر هم شرح می دهد: متاسفانه چون مراجعه از کشورهای دیگر یا همان توریسم درمانی تحت نظارت دقیقی نیست، آمار دقیقی هم از تعداد مراجعه این افراد به ایران برای انجام عمل های زیبایی در دسترس نداریم اما بیشتر مراجعین برای عمل های زیبایی از کشورهای همسایه می آیند. دلیلش هم وجود پزشکان مجرب و متخصص و کیفیت بالای کار آنها و نیز مناسب بودن هزینه عمل برای آنها است.

این پزشک در مورد رتبه دنیای ایران در عمل های زیبایی می گوید: ما در هیچ زمینه ای حتی فنی و مهندسی آمار دقیقی نداریم. ولی در ایران نسبت به بقیه کشورها به خصوص کشورهای اروپایی، آمار عمل های زیبایی بیشتر از حد معمول است و دلایلش هم مسائل فرهنگی و تبلیغات گول زننده و ... است. این باعث شده که عمل های زیبایی در ایران بیشتر از حد معمول انجام گردد. درضمن خیلی از مردم شرایط روحی روانی خوبی ندارند و می خواهند با انجام یک کار مثل عمل زیبایی، آن را جبران نمایند و فقط حالشان خوب گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 خرداد 1402 بروزرسانی: 19 خرداد 1402 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 1196

به "عمل زیباییِ مورد علاقه مردها کدام است؟ ، افزایش آمار عوارض و مرگ های ناشی از جراحی زیبایی در ایران ، پرطرفدارترین عمل ها در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمل زیباییِ مورد علاقه مردها کدام است؟ ، افزایش آمار عوارض و مرگ های ناشی از جراحی زیبایی در ایران ، پرطرفدارترین عمل ها در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید