کبوترهای شگفت انگیزی که تا به امروز ندیده اید

به گزارش آیان کتاب، رُزماری ماسکو نویسنده کتاب راهنمای جیبی تماشای کبوترها درباره آن ها نوشته است: کبوتر ها شگفتی های بیولوژیکی هستند. آن ها به جوجه هایشان شیر (شیر چینه دان) می دهند. آن ها قادرند تقریباً به طور عمودی پرواز نمایند. آن ها رنگ هایی را می بینند که ما قادر به دیدنشان نیستیم، اصواتی را می شنوند که ما قادر به شنیدن شان نیستیم و با استفاده از مکانیسم هایی که ما درک کاملی از آن ها نداریم از فاصلۀ صد ها مایلی راهشان را پیدا می نمایند. آن ها نادیده گرفته شده ترین پرندگان جهان هستند.

کبوترهای شگفت انگیزی که تا به امروز ندیده اید

جالب اینجاست که هیچ تفاوت علمی میان کبوتر ها و گونه بسیار محبوب ترشان یعنی قمری ها وجود ندارد. هر دو پرنده اعضای خانواده Columbidae هستند و در حالی که واژه Pigeon (کبوتر) برای اشاره به گونه های بزرگ تر و Dove (قمری) برای اشاره به گونه های کوچک تر به کار می رود، ماسکو در کتاب راهنمای تصویری خود به این نکته اشاره نموده است که در حقیقت هیچ فرق علمی یا تکاملی میان این دو گونه وجود ندارد. افزون بر این، کبوتر های همه جاحاضر در شهر های سراسر جهان از نسل پرنده ای هستند که به کبوتر یا کفتر چاهی معروف است و مدت ها پیش مردم آن را اهلی کردند.

(کبوتر نیکوباریکا nicobarica)

شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد حداقل 76000 سال پیش کبوتر های وحشی منبع غذایی عمده نئاندرتال ها و انسان های بعدی بودند. خدمت گرانبهای کبوتر های اهلی در نامه رسانی برای بسیاری از تمدن های مختلف از روم باستان گرفته تا چنگیزخان شناخته شده است. ماسکو در این باره نوشته است: کبوتر ها در بیشتر تاریخ حیاتشان نمایانگر ثروت و قدرت بودند. آن ها فِراری های پرنده هستند.

در بعضی از بخش های جهان، سریع ترین کبوتر ها هنوز قیمت های سرسام آوری دارند. سال 2020، یک کبوتر مسابقه ای منحصر به فرد به نام نیو کیم حدود 1.9 میلیون دلار در یک حراج بلژیکی فروخته شد. باوجود کثرت کبوتر ها در زندگی شهری، تصور جهان بدون آن ها سخت است، اما حتی این پرندگان سازش پذیر هم از خطر انقراض ایمن نیستند. در دهه 1800، تصور میشد کبوتر وحشی یا پَسِنجِر (به معنای مسافر) با جمعیتی حدود سه میلیارد یکی از فراوان ترین پرنده ها (اگر نگوییم فراوان ترین) در جهان است، اما انسان ها کمتر از یک قرن بعد به واسطه عطش سیری ناپذیرشان برای گوشت این پرنده و قطع گسترده درختان جنگلی، این گونه را از حیات وحش ریشه کن کردند.

سال 1914، آخرین کبوتر وحشی پَسِنجِر به نام مارتا در باغ وحش سینسیناتی در اسارت مرد و نشان داد که ما باید قدردان کبوتر های زیبا و متنوع باشیم تا قبل از اینکه برای همواره از بین بروند. در اینجا تصاویری از زیباترین و نادرترین گونه های کبوتر را می بینید که در نقاط مختلف جهان زندگی می نمایند.

Ducula perspicillata (کبوتر شاهنشاه عینکی) بومی منطقه ها گرمسیری اندونزی. از این حیوان در باغ وحش هیوستون نیز عکس گرفته شده است.

کبوتر سبز بروس (Treron waalia) در یک نوار باریک از زیستگاه در سراسر آفریقای مرکزی و بخش هایی از خاورمیانه زندگی می نماید و در خوردن انجیر تخصص دارد. جوئل سارتوره از این پرنده در باغ وحش هیوستون عکاسی نموده است.

kererū (Hemiphaga novaeseelandiae) یا کبوتر نیوزلندی (که در باغ وحش اوکلند دیده می گردد) مردم مائوری آن را یک گنجینه فرهنگی می دانند.

چشمِ کبوتر چشم برهنه (Patagioenas corensis) به علت حلقه های چشمی متحدالمرکز خود شبیه عینک های خلبانی است. این گونه در زیستگاه بومی خود در کلمبیا، ونزوئلا و آنتیل هلند به شدت شکار می گردد.

کبوتر ماداگاسکار (Treron australis) که در ماداگاسکار، جزایر قمر و مایوت (یک جزیره فرانسوی در نزدیکی موزامبیک) یافت شده؛ این کبوتر معمولا رنگ زیتونی درخشانی دارد. این پرنده در باغ وحش و باغ ریوِربَنکس در کارولینای جنوبی عکاسی شده است.

این کبوتر امپراتوری پینون (Ducula Pinon) با چشمهای یاقوتی بومی گینه نو است. این عکس در پارک پرندگان جورونگ در سنگاپور عکاسی شده است.

این کبوتر چمباتمه زن (Geophaps Scripta) که در باغ وحش ملبورن عکاسی شده در علفزارها و جنگلهای خشک استرالیا زندگی میکند.

کبوتر کاکلی (Ocyphaps lophotes) شبیه یک کبوتر معمولی است با این تفاوت که آرایش موهایش شبیه سرخپوستها است.

کبوتر تاج سفید (Patagioenas leucocephala) قادر است از یک قایق تندرو سریعتر پرواز کند. او هر روز در جستجوی غذا 30 مایل را طی میکند. اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت این پرنده را به عنوان گونه نزدیک به خطر طبقه بندی نموده است.

کبوتر زیتونی آفریقایی (Columba arquatrix) در پارک پرندگان

کبوتر نیکوبار (Caloenas nicobarica) نزدیکترین کبوتر زنده نسبت به پرندۀ منقرض شده ای به نام دودو است. این پرنده که در باغ وحش و آکواریوم هِنری اُوماها عکاسی شده، در جزایر آندامان و نیکوبار هند تا مجمع الجزایر مالایی، جزایر سلیمان و پالائو یافت میگردد. اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت این گونه را به عنوان گونه نزدیک به خطر طبقه بندی نموده است.

نه، این پرنده طوطی نیست. بلکه یک کبوتر سبز فیلیپینی (Treron axillaris) است که در باغ وحش آویلون در فیلیپین عکاسی شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 25 دی 1401 بروزرسانی: 25 دی 1401 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 1135

به "کبوترهای شگفت انگیزی که تا به امروز ندیده اید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کبوترهای شگفت انگیزی که تا به امروز ندیده اید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید