کشف قطعه ای از نسخۀ عیلامی کتیبۀ سنگی خشایارشا در تخت جمشید

به گزارش آیان کتاب، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از کشف قطعه ای از نسخه عیلامی کتیبه سنگی خشایارشا خبر داد.

کشف قطعه ای از نسخۀ عیلامی کتیبۀ سنگی خشایارشا در تخت جمشید

ایسنا: حمید فدایی پنجشنبه 5 اسفند به خبرنگاران گفت: پژوهشگران مرکز پژوهش های کتیبه شناسی پایگاه میراث دنیای تخت جمشید در قالب برنامۀ مستندنگاری آثار مکتوب در محوطۀ تخت جمشید، قطعه سنگ آهکی به خط و زبان عیلامی هخامنشی را در مخزن موزۀ تخت جمشید یافتند.

فدایی گفت که پس از انجام مطالعات مقدماتی بر روی آن متوجه شدند قطعه مذکور حاوی بخشی از نسخۀ عیلامی کتیبه ای از خشایارشای هخامنشی موسوم به کتیبۀ XPl است.

مدیر پایگاه میراث جانی تخت جمشید گفت: مرکز پژوهش های کتیبه شناسی پایگاه میراث دنیای تخت جمشید که به منظور مستندنگاری و بررسی مجدد این آثار تشکیل شده است، با همکاری دیگر کارشناسان تلاش می کند به زودی بخش بزرگی از این میراث زبانی را (بویژه کتیبه ها و الواح میخی) آمادۀ انتشار کنند.

یک متخصص زبان های باستان و مشاور کتیبه شناسی پایگاه تخت جمشید نیز گفت: نسخۀ فارسی باستان این کتیبه در چهارم بهمن ماه 1345 در فاصلۀ 1700 متری شمال صفۀ تخت جمشید در کنار جاده کشف و از طریق شادروان بدالزمان قریب استاد وقت رشتۀ زبان های باستانی دانشگاه شیراز مطالعه و منتشر شد.

سهیل دلشاد، اضافه کرد: بخش بزرگی از متن این کتیبه در حقیقت یک نسخه از کتیبۀ داریوش نخست بر روی آرامگاه وی در نقش رستم (در دو طرف ورودی آرامگاه) است و قطعاتی از این کتیبه در دوران کاوش های هرتسفلد در محوطۀ موسوم به فرته داران کشف شده بود.

وی ادامه داد: یکی از نخستین کتیبه های هخامنشی که از طریق پژوهشگران ایرانی مطالعه و منتشر شد نسخۀ فارسی باستان کتیبۀ مذکور بود و اکنون نیز پس از حدود 55 سال، قطعۀ حاوی نسخۀ عیلامی این کتیبه نیز برای نخستین بار از طریق پژوهشگران ایرانی منتشر می گردد.

دلشاد گفت: وجود تعداد بالا و متنوعی از قطعات حاوی خط میخی از دوران هخامنشی و پیشا هخامنشی در مخزن موزۀ تخت جمشید و همچنین وجود کتیبه های متنوع از دوران هخامنشی تا معاصر در سرتاسر محوطه های تخت جمشید و نقش رستم، این مجموعه را تبدیل به یکی از غنی ترین مجموعه های دنیا از نقطه نظر کتیبه شناسی نموده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 17 خرداد 1401 بروزرسانی: 17 خرداد 1401 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 997

به "کشف قطعه ای از نسخۀ عیلامی کتیبۀ سنگی خشایارشا در تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف قطعه ای از نسخۀ عیلامی کتیبۀ سنگی خشایارشا در تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید