اراک در آستانه شرایط قرمز

به گزارش آیان کتاب، خبرنگاران/مرکزی رییس امور آزمایشگاه های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: کیفیت هوای اراک در ساعت 12 بر روی عدد 200 و ناسالم برای تمامی گروه های سنی نهاده شد.

اراک در آستانه شرایط قرمز

علیرضا محرابیان در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای استان، میانه شاخص کیفیت هوای اراک در 24 ساعت گذشته منتهی به ساعت 9 صبح روز سه شنبه پنجم بهمن ماه برابر با عدد 113 و کیفیت هوا ناسالم برای گروه های حساس بوده است.

وی با اشاره به اینکه شاخص لحظه ای کیفیت هوا در ساعت 9 صبح در اراک 178، در ساعت 11، 195 و کیفیت ناسالم برای تمامی گروه های سنی بوده است و این شاخص در ساعت 12 به عدد 200 رسید، آلاینده مسئول در شهر اراک را ذرات کمتر از 2.5 میکرون اعلام کرد و گفت: دلیل آلودگی، پدیده وارونگی دما و افزایش آلاینده های جوی است.

وی در مورد مصرف مازوت در نیروگاه حرارتی شازند اظهار کرد: نیروگاه از نهم آذرماه مصرف مازوت را شروع نموده و روزانه بیش از 6 میلیون لیتر مازوت مصرف می نماید، البته این مازوت سوزی فقط مختص نیروگاه شازند نیست و نیروگاه هایی مانند نیروگاه اصفهان نیز مصرف مازوت را شروع نموده است.

رییس امور آزمایشگاه های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تعداد روزهای ناسالم اراک از ابتدای سال را 148 روز مطرح نمود که نسبت به سال گذشته بیش از 300 درصد رشد داشته است.

لازم به ذکر است، امروز بنا بر تصمیم کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان، حسب هماهنگی نهایی کارگروه مقرر شد مدارس اراک غیر حضوری برگزار گردد به طوری که تمامی دوره های تحصیلی در هر دو نوبت صبح و بعدازظهر به صورت مجازی برگزار می گردد.

تقسیم بندی شاخص کیفیت هوا (AQI) بدین شکل است که از عدد صفر تا 50، هوای پاک، از 51 تا 100 هوای سالم یا میانه، از 101 تا 150 هوای ناسالم برای گروه های حساس، از 151 تا 200 هوای ناسالم برای همه گروه ها، از 201 تا 300 هوای بسیار ناسالم و از 301 تا 500 شرایط کیفی هوا خطرناک است.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی ممکن است گروه های حساس دچار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این، در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش معروف است و عدد (AQI) بین 201 تا 300 قرار می گیرد؛ احتمال بروز عوارض جدی بر سلامت افراد جامعه افزایش می یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1401 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 973

به "اراک در آستانه شرایط قرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اراک در آستانه شرایط قرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید