امکان برگزاری روز ملی موسیقی در سایه همدلی هنرمندان

به گزارش آیان کتاب، تهران (پانا) - آهنگساز ایرانی سال 1399 را سالی تلخ و شیرین های موسیقی دانست که در آن بعضی از چهره های نام آشنا را از دست داده و از سویی جوایز بین المللی کسب شد اما در نبود همدلی روز ملی موسیقی هم به فراموشی سپرده شد.

امکان برگزاری روز ملی موسیقی در سایه همدلی هنرمندان

به گزارش ایرنا، رضا شایسته به مناسبت نوروز 1400 با مروری در سال 1399 در حوزه موسیقی، گفت: هر چند سال گذشته سال بسیار سختی برای هنرمندان بود اما در کنار آن با کوشش مضاعفی که انجام گرفت در همین سال شاهد کسب پیروزیت های بسیار چشمگیری در حوزه موسیقی بودیم.

آرزوهای شایسته

این هنرمند در ابتدای سخنان خود گفت: می خواهم دو آرزو کنم اول اینکه ویروس منحوس کرونا ریشه کَن گردد و دوم اینکه مردم در سال گذشته، بابت این بیماری خیلی گرفتار بودند و امیدوارم که در سال 1400 این مسائل رفع گردد و سالی بسیار پربرکت و سرشار از پیروزیت و سربلندی و شادکامی داشته باشند.

وی اضافه کرد: متأسفانه در سال گذشته اتفاقات بسیار بدی رخ داد و مطمئن هستم از هر کدام از هموطنان که این سوال را بپرسید، بدون شک یکی از بدترین سال هایی که تجربه کردند را سال 1399 می دانند.

به یاد درگذشتگان

وی ادامه داد: در این سال عزیزان بسیار ارزشمندی را از دست دادیم خصوصا در حوزه موسیقی، خسروی آواز ایران استاد محمدرضا شجریان را از دست دادیم و در این اواخر نیز استاد عباس خوشدل که یکی از بهترین آهنگسازان موسیقی ایرانی که برخی از آثارشان از بهترین های بعد از انقلاب ما بود را نیز از دست دادیم.

این هنرمند موسیقی گفت: زنده یاد داریوش سالاری از پیشکسوتان سازنده سازهای ایرانی، رحمان گواهی از دوتار نوازان خراسان شاقتصادی، عیسی رستمی از پیشکسوتان موسیقی خراسان شاقتصادی نیز از دیگر افرادی بودند که در این سال از دست دادیم. در حوزه سینما نیز بسیاری از عزیزان را از جمله محمدعلی کشاورز، بهمن مفید، کریم اکبری، خسرو سینایی، سیروس گرجستانی، اکبر عالمی، چنگیز جلیلوند، پرویز پورحسینی و همچنین ورزشکاران عزیزی همچون مهرداد میناوند و علی انصاریان را از دست دادیم.

وی اضافه کرد: در کل سال 1399 سال بدی برای همه ما بود و در این سال به هنرمندان نیز بسیار سخت گذشت و بسیاری از مشاغل آسیب دیدند اما به نظر من هنرمندان موسیقی و تئاتر خیلی اذیت شدند.

به دلیل اینکه نزدیک به 80 تا 90 درصد امرار معاش هنرمند موسیقی بدون شک اجرای صحنه ای و یا تدریس است که هر دوی این فعالیت به دلیل وجود ویروس کرونا از طرف ستاد ملی مبارزه با کرونا، با محدودیت هایی روبرو شدند.

ضررهای اقتصادی کرونا

شایسته ادامه داد: اجراهای موسیقی منع شد و کنسرتی با حضور مخاطبان برگزار نشد و در بحث آموزش نیز بسیاری از ایام سال آکادمی های موسیقی به دلیل وجود این ویروس تعطیل بودند. این محدودیت ها دو پدیده با عناوین کنسرت و تدریس آنلاین را پدید آورد. به نظر من کنسرت آنلاین تجربه پیروزی نبود و با این نوع برگزاری کنسرت ارتباط برقرار نمی کنم و هنرمند به اجرا و صحنه زنده است و زمانی که تشویق می گردد و همچنین مورد نقد قرار می گیرد، سازش حس دارد و هنرمند زمانی که کنسرتی را به صورت آنلاین برگزار می نماید، بدین معنا است که گویی در استودیو نشسته و قطعات را اجرا می نماید و در این صورت نمی تواند حسی با مخاطب خودش برقرار کند.

وی اضافه کرد: اگر دقت نموده باشید، بسیاری از کنسرت های آنلاینی که در سال 1399 برگزار گردید، به دلیل کمبود استقبال تمدید نشد. زنده یاد محمدرضا شجریان در جایی عنوان کردند که من زمانی که می خواهم کنسرتی را اجرا کنم، همواره قبل از اجرا به مسئول نور سالن می گویم که نور را به طور کامل خاموش نکنید و یک سوی نوری داشته باشد که مخاطبانم را ببینم و از آن ها انرژی بگیرم و اگر سالن کاملا تاریک باشد انگار در استودیو می خوانم.

نقدی بر آموزش آنلاین موسیقی

وی اضافه کرد: در خصوص آموزش آنلاین نیز باید بگویم که این نوع آموزش برای هنرجویانی مفید است که چندین سال کار نموده باشند و بخواهند آخرین تکنیک ها و سبک ها را از یک استاد مطرح یاد بگیرند و پس از آن می توانند آنلاین ارتباط برقرار نمایند و هز صحبتی که استاد مطرح می نماید، شاگرد می فهمد چه کاری را باید انجام دهد اما شاگردی که نهایت 3 سال است که به سراغ آموزش سازی رفته است، به چه صورت می خواهد با آموزش آنلاین پیروز باشد. به عنوان مثال سازی مانند ویولن و کمانچه، استاد تا مدت ها باید بالای سر هنرجو باشد و هر لحظه که انگشت این هنرجو خطا رفت، بتواند انگشت این هنرجو را درست کند.

اما و اگرهای برگزاری جشنواره موسیقی فجر

این هنرمند حوزه موسیقی در ادامه با اشاره به برگزاری جشنواره موسیقی فجر در سال 1399، تاکید نمود: این رویداد عظیم هنری در سال گذشته با توجه به نحوه برگزاری غیر حضوری و آنلاین بنظرم برگزار نمی شد بهتر بود تا استراحتی به آن می دادیم که شاهد خروجی بهتری از این رویداد عظیم هنری در سال های بعدی باشیم.

روز ملی موسیقی؛ فرصتی که هدر شد

وی در ادامه گفت: در خصوص روز ملی موسیقی در ایران نیز باید بگویم که می توانست اتفاق بسیار خوبی رخ دهد اما متأسفانه باز هم عدم همدلی و روحیه هم افزایی بین هنرمندان باعث شد که این اتفاق به این خوبی باز به فراموشی سپرده گردد و تکلیف آن تعیین نگردد.

شایسته ادامه داد: اینکه ما بتوانیم یک روز ملی موسیقی ایرانی در تقویم داشته باشیم، اتفاق بسیار خوبی می توانست باشد و من توقع داشتم که هنرمندان ما در این مورد تعامل بهتری داشته باشند و این موضوع را خیلی جدی می گرفتند چراکه سال ها بود که این موضوع معطل مانده و حالا که در سال 1399 صحبت آن جدی شد، با عدم هماهنگی و روحیه تعامل، انجام نشد.

شیرینی های سال کرونا

وی در ادامه با اشاره به اتفاقات خوب و خوش سالی که گذشت، اضافه کرد: از جمله اتفاقات خوبی که در سال 99 رخ داد، می توانم به چندین موقعیت های هنرمندان در اخذ جوایز بین المللی اشاره کنم که اعطای نشان عالی هنر از طرف کمیسیون کتاب ها برای صلح به استاد چکناوریان به دلیل سال ها فعالیت هنری بشردوستانه و خیرخواهانه در جهت اعتلای فرهنگ صلح یک اتفاق بسیار خوب بود و جادارد به این استاد و نوازنده عزیز تبریک بگویم.

شایسته اضافه کرد: همچنین علیرضا قربانی نیز یک همکاری بین المللی بسیار خوبی در جهت موسیقی ایرانی و جهت شناخت آن انجام داد و همکاری که با عالیم قاسم اف داشت و این موضوع باعث می گردد که موسیقی ایرانی در جامعه جهانی شناخته گردد و همچنین باعث می گردد خود هنرمندان ایرانی نیز با هنرمندان خارجی بیشتر آشنا شوند.

این هنرمند موسیقی در ادامه با آرزو سالی خوش با اتفاقات خوب و گشایش در 1400 برای هنرمندان به ویژه حوزه موسیقی، ابراز امیدواری کرد که در سال 1400 هنرمندی وجود نداشته باشد که بیمه نباشد و مورد حمایتهای مختلف صندوق حمایت از هنرمندان،قرار گیرند. هنرمندان قادر هستند آثاری فراوری نموده تا دل مردم را شاد نمایند اما در مقابل احتیاج به حمایت، یاری و مساعدت همه جانبه مسئولان حوزه فرهنگ و هنر دارند تا بدون دغدغه و با انگیزه به فراوری اثر هنری اقدام نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 521

به "امکان برگزاری روز ملی موسیقی در سایه همدلی هنرمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان برگزاری روز ملی موسیقی در سایه همدلی هنرمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید