انجام 22هزار هکتار زراعت چوب و 10 هزار هکتار جنگل کاری مالی

به گزارش آیان کتاب، تهران (پانا) - رییس سازمان جنگل ها با اشاره به اینکه از ابتدای سال تا به امروز 10 هزار هکتار جنگل کاری مالی صورت گرفته است، گفت 22 هزار هکتار زراعت چوب و 100 هزار هکتار کشت و توسعه گیاهان دارویی نیز صورت گرفته است.

انجام 22هزار هکتار زراعت چوب و 10 هزار هکتار جنگل کاری مالی

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مسعود منصور، امروز در مراسم ششمین روز هفته منابع طبیعی که به روز منابع طبیعی، پژوهش و آموزش نامگذاری شده است در سالن امام خمینی (ره) پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج گفت: در راستای اجرای طرح های جایگزین برای عدم آسیب رسیدن به منابع طبیعی طرح های اشتغال ویژه بهره برداران منابع طبیعی اجرا شده است.

رییس سازمان جنگل ها با بیان اینکه منابع طبیعی در اجرای رسالت خود دو بال دارد که برای اجرای هر چه بهتر فعالیت خود احتیاج به آنها دارد، اظهار کرد: این دو بال شامل فرهنگ سازی و تحقیق و پژوهش است.

وی با بیان اینکه منابع طبیعی در حوزه های مختلف فعالیت خود تخصصی عمل می نماید، گفت: از دانشگاه هایی که به تربیت نیرو و تحقیق و پژوهش می پردازند باید در حوزه های مختلف منابع طبیعی استفاده گردد.

منصور با اشاره به اینکه یک روز از ایام هفته منابع طبیعی به آموزش و پژوهش اختصاص یافته است، اظهار کرد: این فعالیت تنها به یک روز خلاصه نمی گردد، بلکه در طول سال به طور مستمر این کارها در حال انجام است.

رئیس سازمان جنگل ها با بیان اینکه در حوزه منابع طبیعی هر اقدامی که صورت می گیرد مستلزم طرح است، توضیح داد: این طرح ها عمدتا توسط جوامع بهره بردار، تشکل ها و تعاونی ها انجام می گردد.

وی با بیان اینکه اجرای طرح های مختلف توسط بهره برداران سبب بهبود شرایط معیشت و اقتصاد آنان نیز می گردد، بیان کرد: کشت گیاهان دارویی، جنگل کاری مالی و زراعت چوب از جمله این طرح ها محسوب می گردد.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه بیشتر حافظان منابع طبیعی بهره برداران هستند و منابع طبیعی بیشتر کار نظارتی انجام می دهد، اظهار کرد: علاوه بر این 5000 نیروی حفاظتی سازماندهی، 1200 خودرو با نصب gps تامین و در 21 نقطه بحرانی دوربین نصب شد و 21 پاسگاه جدید نیز راه اندازی شده است.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان کرد: 30 هزار هکتار از اراضی ملی کشور به زراعت چوب اختصاص یافت که در 11 ماهه امسال 22 هزار هکتار آن محقق شده است.

وی به زراعت چوب در دو دهه اخیر اشاره و اظهار کرد: این زراعت با گونه های صنوبر در شمال کشور و اکالیپتوس در استان های دیگر صورت گرفته بود که در زمان مناسب خود برداشت نشده بود ولی در سال 99 برداشت چوب در استان گیلان به میزان بیش از 180 هزار مترمکعب انجام شد.

رییس سازمان جنگل ها در ادامه گفت: در مجموع از زراعت چوب و سایر شکل های استحصال چوب بیش از یک میلیون مترمکعب فراوری چوب صورت گرفته است که این میزان علاوه بر تامین بخشی از احتیاج صنایع چوب و کاغذ سلولزی توانست به صورت غیرمستقیم در پیشگیری از قاچاق چوب موثر باشد.

منصور با بیان اینکه به اجرای این طرح ها افتخار می کنیم، گفت: برای جهش طرح های منابع طبیعی تشکل های منابع طبیعی شکل می گیرند که مجوزهای لازم را برای فعالیت هایشان صادر می کنیم و با انعقاد قراردادهای لازم به آن ها طرح های آبخیزداری و منابع طبیعی محول می گردد که در ارتقای معیشت جمعیت بهره بردار تاثیر بسزایی دارد ضمن اینکه از تخریب عرصه های ناشی از فقر جوامع محلی جلوگیری می گردد.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به توسعه عرصه های منابع طبیعی در قالب پارک های جنگلی، تفرجگاه های مبتنی بر اکوسیستم ها اشاره و اظهار کرد: با توسعه این طرح ها علاوه بر اینکه منابع طبیعی تخریب نمی گردد بلکه توسعه می یابند و از طرفی شاهد تقویت معیشت و بعضی فراوریات هستیم که از مصادیق توسعه پایدار است.

وی در ادامه به تصویب آیین نامه حمایت قضایی از محیط بانان و جنگل بانان اشاره نمود و گفت: در اجرای این آیین نامه هم مردمی که به صورت داوطلبانه در اطفای حریق یاری می نمایند و هم همکارانی که در انجام وظایف آسیب ببینند مورد حمایت قضایی قرار می گیرند.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه نمود: در ماده 15 قانون حفاظت از اراضی ملی در سال 46 عوارضی که برای قطع درختان بود به روزرسانی نشده بود و امسال این آیین نامه اصلاح شد که امیدواریم در حفاظت از منابع طبیعی موثر باشد.

منصور در ادامه به اقدامات صورت گرفته در کشف جرم اشاره نمود و گفت: در حوزه قاچاق چوب در تعداد کشفیات 30 درصد افزایش، ولی در حجم کشفیات 24 درصد کاهش داشتیم که نشان از تقویت اقدامات حفاظتی داشته است.

وی اضافه نمود: در حوزه اجرای احکام عقب افتادگی داشتیم که امسال 150 هزار هکتار را اجرای حکم کردیم و به منابع طبیعی برگرداندیم.

رییس سازمان جنگل ها در ادامه با بیان اینکه ششمین روز از هفته منابع طبیعی به روز آموزش و پژوهش در منابع طبیعی اختصاص یافته، بیان کرد: کارهای فرهنگ سازی نوعی کار آموزشی است و در این بعد منظور ما اطلاع رسانی و فرهنگ سازی عمومی برای جوامع مختلف است که در حفظ منابع طبیعی تاثیر بسزایی دارند.

وی اضافه نمود: یک روز هفته منابع طبیعی به نام منابع طبیعی، آموزش و پژوهش نامگذاری شده است و شورای عالی سازمان به دلیل سنخیت کاری ارتباط دائمی و مستمر با دانشگاه دارد. به همین دلیل امسال مرکز نوآوری منابع طبیعی و آبخیزداری را ایجاد نموده ایم تا ارتباط نزدیکتری با مجامع علمی و تحقیقاتی داشته باشیم.

امضای تفاهم نامه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و معاونت پژوهشی وزارت علوم، رونمایی از نقشه پوشش گیاهی زاگرس، تقدیر از نمونه های آموزشی و پژوهشی و درختکاری مسئولان، اساتید و دانشجویان از بخش های دیگر این مراسم بود که به مناسبت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 500

به "انجام 22هزار هکتار زراعت چوب و 10 هزار هکتار جنگل کاری مالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام 22هزار هکتار زراعت چوب و 10 هزار هکتار جنگل کاری مالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید