تبدیل موزه ها به مکان هایی که به دنبال صلح و رهگشای آینده هستند

به گزارش آیان کتاب، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، تبدیل موزه ها به مکان هایی که به دنبال صلح و رهگشای آینده هستند، مشاهده می گردد.

تبدیل موزه ها به مکان هایی که به دنبال صلح و رهگشای آینده هستند

داستان چیست؟

علیرضا قلی نژاد، عضو هیئت اجرایی کمیته ملی موزه های ملی ایران در گفت و گوی اینستاگرامی با موضوع چیستی و تعریف موزه با اشاره به دو تعریف از موزه گفت: در اساسنامه ایکوم تعریف موزه چنین آمد: موسسه غیر انتفاعی و دائمی است که در خدمت جامعه و توسعه آن است موزه برای عموم مردم آزاد بوده و میراث ملموس، ناملموس، طبیعی را با هدف آموزش، نگهداری حفاظت به نمایش می گذارد.

وی افزود: در تعریف جدید آمد موزه، فضایی دموکراسی ساز فراگیر و چند منظوره برای ترغیب گفت و گو در نظر گرفته شده و به پرداختن به مناقشات زمان حال می پردازد و اشیای جامعه را نگهداری می کند. موزه ها تضمین کننده حقوقی برابر برای همه هستند و از کرامت انسانی عدالت اجتماعی و برابری اجتماعی حمایت می کند.

قلی نژاد با بیان اینکه کمیته ایران در اجلاس کیوتو به تعریف دوم اعتراض داشت گفت: به نظر می رسد این از موزه نیست بلکه تشریح مفهوم موزه است در حالیکه نیاز به تعریف وجود دارد و نباید آن موضوع تشریح شود، زیرا در تعریف دوم از واحدهای به عنوان مثال دموکراسی استفاده شده که قابل تفسیر نیست و در جوامع و کشورهای مختلف معانی گوناگونی دارد و نمی توان از این مفاهیم در تعریف استفاده کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه ایران از لحاظ تاریخ و سابقه در حوزه موزه باسابقه است، گفت: البته امروز در جامعه ما برداشت های متفاوتی از مفاهیم موزه وجود دارد که گاه با یکدیگر متضاد است. در حالی به عنوان مثال از شهر موزه صحبت و حرف زده می شود که بسکمک از مفهوم آن را نمی دانند و تعیین نیست کدام نهاد قرار است از موزه در موضوع شهر موزه حمایت کند.

قلی نژاد افزود: همچنین مفهوم دیگری همچون کافه موزه همچنان جای تردید دارد. اشیا و اموالی که در کافه موزه قرار دارند، چگونه حفاظت و نگهداری می شوند؟ موزه از حافظه بشری حفاظت می کند و رهگشای آینده بوده و بدنبال تفاهم صلح و وفاق است.

قلی نژاد گفت: موزه را نمی توان تنها به دوره های دور تاریخی محدود کرد ما امروزه با فراموشی روبرو هستیم. در صد سال پیش شکل خانواده طوری بود که بسکمک از فرهنگها به دیگر نسل می رسید ولی الان اینگونه نیست.

وی افزود: بسکمک از خاطرات و آیین ها سی سال پیش به فراموشی سپرده شد، زیرا کسی آن را به نسل کنونی منتقل نکرده که این کار را می توانند موزه های محلی انجام دهند.

ضرروت راه اندازی موزه های محلی

جبرئیل نوکنده مدیرکل موزه ملی ایران گفت: گفت بیشتر مفاهیم در تعریف دوم در همان طرف نخست مستتر است. وی در تعریف خودش از موزه گفت موزه محلی است که حافظه بشری نگهداری پاسداری می شود.

نوکنده گفت: در تعریف موزه آمده که موزه به صورت هیئت امنایی و به صورت دموکراتیک اداره شود و حتی به مفهوم مردم سالاری در جامعه کمک می کند. وی افزود: نگهداری از اشیا هدف نهایی در موزه ها نیست، بلکه تبین اشیا و سخن آوردن آنها ماموریت موزه است.

نوکنده با اشاره به تاریخ تأسیس موزه در ایران گفت: موزه ملی در سال 1295 ساخته شد که این یعنی سابقه یک صد ساله موزه در ایران که بسیار اهمیت دارد. موزه ها در رویکردهای جدید جامعه محور شده اند. مثلا موزه ها در دوران شیوع کرونا وظیفه خودشان را انجام دادند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر افرادی که می خواهند اقدام به ایجاد موزه کنند باید چه چیزهایی بدانند، گفت: آنها خاطرات جمعی یک کشور و یا یک خانواده را در اختیار دارند که مسئولیت سنگینی است و باید آنها بدور تعصب در اختیار بازدیدکنندگان بگذارند که ماموریت سنگینی است.

نوکنده در تعریف از باستان شناسی گفت: باستان شناسی مطالعه گذشته بشر و ارتباط آن با آینده است. این دور زمانی از دوره نو سنگی تا نیم ساعت قبل را شامل می شود. هم اکنون مطالعات باستان شناسی مدرن و معاصر در حال انجام است.

وی در خصوص موزه های محلی گفت: امروز ضرورت تاسیس موزه های محلی بسیار وجود دارد، زیرا باید کمک شود تنوعهای فرهنگی که ایران از آن برخوردار است، حفظ شوند، زیرا ما امروز شاهد هستیم خاطرات جمعی ثبت نمی شود در حالیکه موزه های محلی این کار را انجام می دهند.

منبع: همگردی
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 72

به "تبدیل موزه ها به مکان هایی که به دنبال صلح و رهگشای آینده هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل موزه ها به مکان هایی که به دنبال صلح و رهگشای آینده هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید