دمای بیش از حد نرمال تا خاتمه تابستان

به گزارش آیان کتاب، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با بیان اینکه تابستان نسبتا گرمی را سال جاری تجربه می کنیم، گفت: میانه دمای کشور تا سرانجام شهریورماه حدود یک درجه بالاتر از حد نرمال پیش بینی می گردد البته بی هنجاری دمایی طی این فصل نسبت به پاییز و بهار کمتر است.

دمای بیش از حد نرمال تا خاتمه تابستان

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، احد وظیفه افزود: بی هنجاری دمایی طی تابستان درغرب و شمال غرب کشور بیشتر خواهد بود و انتظار می رود دما بیش از دو درجه سانتیگراد بیش از حد نرمال و برعکس دمای شرق کشور طی این مدت به نرمال و کمتر از نرمال گرایش داشته باشد.

دمای بیشتر از حد نرمال در غرب کشور

وی ضمن بیان اینکه از ابتدای سال تا به امروز دمای میانه کشور حدود یک درجه سانتیگراد بیش از حد نرمال بوده است، اظهارکرد: از ابتدا تا 10 تیرماه دمای میانه استان آذربایجان شرقی 27 درجه سانتیگراد بوده این در حالیست که میانگین بلند مدت دمای آن 21 درجه سانتیگراد است بنابراین 6 درجه سانتیگراد نسبت به بلند مدت گرم تر بوده است. میانه دمای استان آذربایجان غربی هم در حالی 27 سانتیگراد گزارش شده که میانگین بلند مدت آن 21.5 بوده است. میانه دمای استان اردبیل هم 24.7 سانتیگراد بوده، اما میانگین بلندمدت آن 19.6 سانتیگراد است.

دمای کمتر از حد نرمال در شرق کشور

وظیفه افزود: این ناهنجاری دمایی در بیشتر استان ها وجود دارد، ولی در بعضی از استان های شرق کشور مثل خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان حدود یک درجه سانتیگراد و در یزد بین 1 تا 1.5 درجه سانتیگراد کمتر از حد نرمال بود پس دمای شرق کشور از اول تا 10 تیرماه کمتر از حد نرمال بوده، ولی دمای غرب و به ویژه شمال غرب کشور طی این مدت به شدت بالاتر از حد نرمال گزارش شده است. میانگین کشوری دما هم یک درجه سانتیگراد بیش از حد نرمال بوده است.

وی در ادامه گفت: میانه دمای خوزستان طی این مدت 2.1 درجه سانتیگراد، تهران 1.6 درجه سانتیگراد و البرز حدود 3.5 درجه ساننیگراد بیش از حد نرمال گزارش شده است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به دمای کشور از ابتدای سال آبی (مهرماه) یادآور شد: از ابتدای سال آبی تا به امروز میانه دمای کشور نسبت به میانگین بلندمدت 1.3 سیلیسیوس افزایش یافته است. در پاییز ناهنجاری دمایی چندان زیاد نبود و کمتر از یک درجه سانتیگراد بود، ولی در زمستان و بهار ناهنجاری دمایی بیشتر و بین 2 تا 3 درجه سانتیگراد در بیشتر نقاط کشور بالاتر از حد نرمال بود البته در شمال غرب و غرب کشور دما 3 تا 5 درجه سانتیگراد بالاتر از حد نرمال گزارش شد. چنین شرایط دمایی تشدید تبخیر، ذوب شدن زودتر برف و کاهش آورد آب رودخانه ها را به همراه داشت.

بارش های تابستانی محدود به جنوب شرق و نوار شمالی کشور

وظیفه در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه در فصل تابستان تا انتها سال آبی یعنی شهریورماه به جز نوار شمالی و جنوب شرق کشور در سایر نقاط کشور بارش قابل ملاحظه ای پیش بینی نمی گردد، گفت: این فصل خشک ترین فصل کشور است و فقط گاهی بارش های پراکنده در گوشه و کنار کشور رخ می دهد و اندازه بارش جدی نیست. بارش در جنوب شرق کشور شامل جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، جنوب شرق کرمان و نوار شمالی کشور شامل استان های اردبیل، گلستان، گیلان، مازندران، منطقه ها شمالی آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی بعدازظهر به صورت رگبار و رعد و برق اتفاق می افتد.

وی در ادامه شرح داد: عمدتا وقتی سیستم پرفشار در سواحل شمالی حاکم می گردد، جریانات شمالی می شوند. وجود رشته کوه البرز در جنوب دریای خزرموجب فرارفت رطوبت و ایجاد ابر های جوششی و بارندگی در سواحل شمال را موجب می گردد. انتقال رطوبت از روی اقیانوس هند به سمت جنوب شرق کشور هم باعث می گردد، در بعد از ظهر ها رشد ابر، وقوع رگبار و رعد و برق را در این منطقه ها ببینیم.

بارش ها بین 40 تا 85 درصد کمتر از حد نرمال

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی درباره شرایط بارش در کشور اظهار کرد: از ابتدای سال آبی تا به امروز بارندگی به طور جدی کمتر از نرمال بوده است و در بعضی منطقه ها مثل سیستان و بلوچستان، هرمزگان تا 85 درصد زیر حد نرمال بوده است. در بسیاری از نقاط کشور مثل جنوب غرب استان های خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، ایلام، کرمانشاه بارش ها بین 40 تا 50 درصد زیر حد نرمال گزارش شده که عدد بسیار بزرگی است، چون این منطقه ها جزو کانون های پربارش کشور بوده اند. در واقع کشور ما کم بارش است، ولی در فلات ایران چند منطقه وجود دارد که اندازه بارندگی سالانه آن از سایر منطقه ها خیلی بهتر است. یکی از این منطقه ها نوار شمالی و دیگری غرب کشور است که شامل استان هایی، چون کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان و چهار محال و بختیاری می گردد.

بارش های پاییزی با تاخیر شروع می گردد

وی درباره پیش بینی بارش در پاییز سال آینده گفت: مدل های فصلی بیانگر این هستند که بارش های پاییزی با تاخیر شروع می گردد و سال جاری به نظر می رسد مونسون هند قوی تر از حد نرمال عمل کند. در این شرایط نفوذ سامانه های بارشی به کشور حدود دو هفته به تاخیر می افتد.

وظیفه در انتها اظهارکرد: در غالب مدل های عددی پیش بینی فصلی، اندازه بارش های پاییزه تا اواسط آذر کمتر از حد نرمال برآورد شده است؛ به بیان دیگر حدود 60 تا 70 درصد محتمل است که اندازه این بارش ها کمتر از حد نرمال باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 689

به "دمای بیش از حد نرمال تا خاتمه تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دمای بیش از حد نرمال تا خاتمه تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید