دلیل قطع شدن گاز شومینه چیست؟

به گزارش آیان کتاب، یکی از مسائل رایج شومینه های گازی مجموعه جرقه نهفته آن ها است. زمانی که گاز شومینه قطع شده و خاموش می گردد احتمالاً یکی از چند قطعه مجموعه احتراق دچار مشکل شده اند. این اجزا عبارتند از: مجموعه شمعک، لوله شمعک، ترموکوپل و ترموپیل.

دلیل قطع شدن گاز شومینه چیست؟

قبل از آغاز عیب یابی و پیدا کردن علت قطع شدن گاز شومینه به یاد داشته باشید که اگر بی تجربه هستید بهتر است از متخصص یاری بگیرید.

شما با نوعی سیستم احتراق سر و کار دارید و اگر تعمیر آن به درستی انجام نگردد عواقب خطرناکی برای شما و خانواده تان خواهد داشت.

نشت گاز، انفجار، آتش سوزی و مسمومیت با مونوکسید کربن همگی از پیامدهای تعمیر نادرست شومینه گازی هستند. اگر از انجام تعمیرات مطمئن نیستید ادامه ندهید. در عوض هر چه زودتر با متخصص تعمیر شومینه تماس بگیرید.

مسائل شمعک

گاهی اوقات به علت قطع شدن گاز شومینه چراغ شمعک آن روشن نمی گردد. همانطور که می دانید چراغ شمعک شعله آبی کوچکی است که هنگام چرخاندن کلید مشتعل می گردد.

شعله شمعک باید آبی باشد و رنگ زرد کمی همراه آن دیده گردد. شعله باید با حسگرهایی که اطراف آن را احاطه نموده اند در تماس باشد. این سنسورها ترموکوپل و ترموپیل هستند. شعله کاملاً زرد یا قرمز نشانه آلوده بودن گاز است.

تعمیر شمعک ممکن است مستلزم تعویض ترموکوپل شومینه باشد. خرابی یا فرسوده شدن ترموکوپل می تواند علت قطع شدن گاز شومینه باشد. اگر مشکل مربوط به ترموکوپل نیست باید ترموپیل را آنالیز کنید.

قبل از تعویض قطعات ابتدا چراغ شمعک را تنظیم مجدد کنید. اگر شومینه گازی همچنان روشن نمی ماند برای پیدا کردن علت قطع شدن گاز شومینه قطعات مربوطه را آنالیز کنید.

1. ترموکوپل و ترموپیل

دانستن تفاوت بین این دو قطعه می تواند راه حلی آسان و کارآمد در حل مشکل قطعی گاز شومینه باشد.

ترموکوپل سنسوری است که جریان گاز را مقدار گیری می نماید و وظیفه تامین گاز به نور شمعک را به وسیله شیر گاز بر عهده دارد. زمانی که شومینه روشن می گردد، ترموپیل این شیر گاز را باز می نماید. هر دو بخش از این نظر مشابه هستند که گاز را به شومینه انتقال می دهند.

مرحله بعدی برای یافتن علت قطع شدن گاز شومینه آنالیز پورت های مشعل است. این پورت ها ممکن است مسدود یا کثیف شده باشند. پورت های کثیف می توانند باعث ناهماهنگی شعله شوند. با تمیز کردن آنها می توانید مشکل خاموش شدن شعله شومینه خود را حل کنید.

برای نصب و تعمیر شومینه از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

2. چرا شومینه گازی روشن نمی ماند

اگر منابع احتمالی مشکل مانند شعله شمعک، ترموپیل، و ترموکوپل را آنالیز و تمیز یا حتی تعویض نموده اید و همچنان با مسائلی روبرو هستید پس باید در پی علت قطع شدن گاز شومینه در جایی دیگر باشید.

دو علت دیگر را می توان برای خاموش شدن شومینه گازی اعلام کرد که به توضیح زیر هستند:

  • فشار گاز: اگر فشار گاز به درستی تنظیم نشده باشد شومینه گازی شما روشن نخواهد ماند. در این مرحله تکنسین با تجربه می تواند تشخیص دهد که آیا مشکل را خودش حل نماید یا باید با شرکت گاز تماس بگیرید.
  • شیر گاز: شومینه های گاز ایمن هستند و معمولا شیر گاز معیوب نمی گردد. اما با استفاده طولانی ممکن است آسیب ببیند. متخصص تعمیرات می تواند در شناسایی و تعمیر شیر گاز معیوب به شما یاری کند. خرابی شیر گاز یکی دیگر از چندین علت قطع شدن گاز شومینه محسوب می گردد.

مطلب پیشنهادی:انواع روش های بازسازی شومینه

آنالیز و تمیز کردن دودکش

همواره قبل از راه اندازی بخاری باید دودکش آن را به دقت آنالیز کنید. دودکش بخاری باید کنترل گردد تا مطمئن شوید که استفاده از آن ایمن است.

رفع مشکل روشن نماندن شومینه گازی

هیچ چیز به مقدار نشستن با عزیزتان جلوی شومینه در یک شب سرد و گپ زدن نمی تواند آرامش بخش باشد. اما زمانی که شومینه گازی شما به علت فرسودگی یا نگهداری نادرست روشن نمی ماند همه چیز به هم می خورد.

اگر این اتفاق افتد خودتان را نگران نکنید. زیرا ممکن است علت احتمالی مشکل چیزی باشد که به راحتی بدون احتیاج به یاری تکنسین رفع گردد. برای شومینه ای که روشن نمی ماند و برای پیدا کردن علت قطع شدن گاز شومینه موارد زیر را امتحان کنید.

مرحله 1. خروجی ترموپیل را با کانتکت های TH/TP آنالیز کنید

خروجی ترموپیل را با مولتی متر با استفاده از کانتکت های TH/TP آزمایش کنید تا مقدار برق فراوری شده را کنترل نمایید. قبل از این آزمایش، مطمئن شوید که شمعک شومینه به مدت دو دقیقه یا بیشتر روشن است. سپس شومینه خود را خاموش کنید.

شیر اصلی کنترل گاز و سنسور ترموپیل را پیدا کنید. سپس در پی کانتکت های الکتریکی با برچسب TH/TP و TP به ترتیب روی شیر باشید. می توانید از دفترچه راهنمای سازنده برای پیدا کردن آنها یاری بگیرید.

سیم های مولتی متر را جدا کنید و یکی را روی ترمینال TH/TP و دیگری را روی ترمینال TP قرار دهید. مولتی متر باید 300 میلی ولت یا بیشتر را نشان دهد. اگر ولتاژ آن کمتر از 300 میلی ولت باشد ممکن است علت روشن نماندن شومینه گازی شما باشد. باید آن را تعویض کنید.

تشخیص مشکل ترموپیل

درست مانند ترموکوپل، ترموپیل را می توان با مولتی متر خواند تا آنالیز گردد که آیا مشکل دارد یا خیر. 300 میلی ولت یا ولتاژ بالاتر نشانه ترموپیل خوب است. اگر ولتاژ زیر 300 میلی ولت باشد، باید ترموپیل را تعویض کنید.

تشخیص مشکل ترموکوپل

برترین کار این است که ترموکوپل شومینه را با مولتی متر تست کنید. اگر ترموکوپل شومینه شما هنوز در شرایط خوبی است باید بتوانید ولتاژ 25 میلی ولت یا بالاتر را بخوانید. اما اگر ترموکوپل شما کمتر از 25 میلی ولت باشد احتیاج به تعویض فوری دارد.

مرحله 2. ترموپیل یا ترموکوپل شومینه را فوراً تعویض نکنید

با توجه به عملکرد ترموکوپل و ترموپیل، رسوبات کربنی بخاطر سوختن دائمی ایجاد می شوند. این تجمع رسوبات می تواند عملکرد این دو قطعه را محدود کند. اگرچه تعویض هر دو پروب کم هزینه است اما تمیز کردن آنها به صرفه تر خواهد بود.

مطلب پیشنهادی:تعمیر فندک شومینه گازی

مرحله 3. تمیز کردن ترموپیل

برای تمیز کردن سریع ترموپیل ابتدا منبع گاز را قطع کنید. با یاری برس فولادی ضد زنگ و کاغذ سنباده ریز، می توانید دوده انباشته شده را پاک کنید.

مرحله 4. ترموپیل تمیز شده را مجدداً آزمایش کنید

وقتی ترموپیل تمیز شد شمعک را دوباره روشن کنید. پس از چند دقیقه، شومینه را خاموش کنید و با مولتی متر عدد دیگری را بخوانید.

مرحله 5. اگر تمیز کردن ترموپیل فایده نداشت آن را تعویض کنید

پس از تمیز کردن، اگر شمعک شومینه همچنان روشن نمی ماند، برای جلوگیری از قطع شدن گاز شومینه تجهیزات را تعویض کنید. ترموکوپل و ترموپیل معیوب را خارج نموده و با ترموکوپل های نو جایگزین کنید.

برای نصب و تعمیر شومینه از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

نظافت و نگهداری مناسب شومینه گازی

بعد از انجام مراحلی که ذکر شد تعمیر و نگهداری مناسب شومینه گازی عملکرد بهینه آن در آینده را تضمین می نماید. اگر شومینه تمیز باشد و مراقبت مناسب از آن صورت گیرد به طور یکنواخت می سوزد. با برس دستی، پارچه و جاروبرقی می توانید شومینه گازی خود را دوباره تمیز کنید.

نگهداری صحیح از شومینه گازی می تواند به جلوگیری از مسائل بعدی قطع شدن گاز و روشن نماندن آن یاری کند.

جمع بندی

در این مقاله سعی داشتبم تا درباره علت قطع شدن گاز شومینه با شما بیشتر صحبت کنیم؛ یکی از دلایل اصلی خاموش شدن شومینه گازی و قطع شدن گاز آن تجمع گرد و غبار یا دوده در چراغ شمعک، ترموکوپل یا ترموپیل است. ترموکوپل یا ترموپیل معیوب، فشار گاز ناکافی، معیوب بودن شیر گاز، رطوبت در خط گاز یا سیم کشی معیوب هم از دیگر دلایل این مشکل هستند.

اگر قطعات اصلی شومینه گازی شما خراب شده اند و باید تعویض شوند قبل از هر کاری آن ها را تمیز کنید. اگر با تمیز کردن مشکل حل نشد برای تعویض این قطعات بهتر است با افراد متخصص تماس بگیرید.

منبع: آچاره
انتشار: 25 مرداد 1401 بروزرسانی: 25 مرداد 1401 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 1062

به "دلیل قطع شدن گاز شومینه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل قطع شدن گاز شومینه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید