معنا و مفهوم نقاشی ها و خط خطی های کودک شما چیست؟

به گزارش آیان کتاب، یکی از موضوعات مهم برای درک احساسات و روانشناسی کودک تحلیل نقاشی کودک است. آیا کودک به شکل کاملا تصادفی خطوط و اشکال را به کاغذ منتقل می نماید؟ یا اینکه نقاشی های فرزند شما واقعا می توانند دریچه ای به درون ذهن و قلب او باشند؟ معنا و مفهوم نقاشی کودک چیست و چگونه می توان به وسیله نقاشی، در فهم احساسات و مدیریت آنها به کودک یاری کرد؟

معنا و مفهوم نقاشی ها و خط خطی های کودک شما چیست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از کودکت، یک کودک به روش های مختلفی با دنیا پیرامون خود ارتباط برقرار می نماید و ارتباط کلامی تنها یک روزنه بسیار کوچک به درون ذهن بسیار فعال اوست. درک معنا و مفهوم نقاشی کودک و تحلیل آن، می تواند درک عمیق تری را از شرایط ذهنی و روانی او به دست دهد. آنالیز اشکالی که کودک در نقاشی های خود تکرار می نماید و حتی الگوی خط خطی کردنش، درک بهتری را از شخصیت او فراهم نموده و رسانه ای را در اختیار والدین و تراپیست قرار می دهد تا به وسیله آن به کودک یاری نمایند که بر موقعیت های سخت و استرس زا غلبه کند.

ما غالبا برای درک فرزند خود به طور کامل به ارتباط کلامی وابسته هستیم. با این حال، این شکل ارتباط، تنها ده درصد از تمام توانایی انسان برای متصل شدن با دنیا اطرافش است. مطالعه بر روی دیگر شکل های ارتباطی، بخصوص برای پدر و مادرها مهم است، چرا که بچه ها معمولا از احساسات خود مطلع نیستند.

به علاوه، بچه های کوچکتر ممکن است به اندازه کافی در صحبت کردن مهارت نداشته باشند که بتوانند احساسات و خواسته های خود را در قالب کلمات درآورند. مطالعه بر روی معنا و مفهوم نقاشی های کودک یک راه مناسب برای فهمیدن طرز فکر و ذهنیت اوست. ابزارهای رنگ آمیزی مانند دفتر نقاشی یا کتاب رنگ آمیزی را به همراه تعدادی مداد شمعی یا آب رنگ به کودک بدهید و به رنگ هایی که استفاده می نماید، خطوطی که ترسیم می نماید و احساس کلی شکلی که می کشد، دقت کنید. این مشاهده، مسلما چیزهایی زیادی را درباره او به شما خواهد گفت.

روانشناسان معتقدند که نقاشی، یک روش خوب برای بیان استرس و آرامش یافتن در زمان های سخت است. پزشکان پیروز شده اند که مشکلاتی مانند شب ادراری، مکیدن شست و لکنت زبان را در طی تراپی هایی که شامل نقاشی کشیدن هستند، حل نمایند. با این مقاله همراه باشید تا با معنا و مفهوم نقاشی های کودک خود بیشتر آشنا شوید.

نقاشی کودک چه چیزی را به ما نشان می دهند؟

درک معنا و مفهوم نقاشی های کودک بینش ارزشمندی را از شرایط ذهنی او به دست می دهد. این کار می تواند درباره هر نوع تجربه فیزیکی و حتی احساسی که کودک در آن قرار گرفته است، چیزهایی را به شما نشان دهد.

آیا باید به نخستین احساس خود درباره نقاشی کودک اعتماد کنید؟

گاهی اوقات اولین حسی که در مشاهده نقاشی کودک به شما دست می دهد، می تواند احساسات او را بر شما آشکار کند. به شکلی که او کشیده است نگاه کنید و ببینید چه حسی دارید. آیا این تصویر به نظر شما افسرده یا پریشان نماینده می رسد؟ پاسخ این پرسش، سرنخ اولیه را برای رمزگشایی از افکار او به شما خواهد داد.

کودک شرایط روانی خود را با چه رنگ هایی آشکار می نماید؟

در یافتن معنا و مفهوم نقاشی های کودک رنگ هایی که او استفاده نموده است، در مرتبه دوم قرار می گیرند. بچه ها با رشد خود، در معرض گستره وسیعی از تجربه ها و احساسات قرار می گیرند و هر چیزی که با آن روبرو می شوند، برایشان جالب و جدید است. پاسخ یک کودک سالم به تمامی این اطلاعات و ورودی های احساسی، به کار بردن رنگ های مختلف در نقاشی است. هرچه تعداد رنگ هایی که کودک در نقاشی های خود به کار می برد بیشتر باشد، یعنی این کودک نسبت به زندگی خود خرسند تر است و هیجان بیشتری دارد.

استفاده از رنگ ها در مقایسه با استفاده از یک مداد ساده، به بیان بهتر احساسات یاری می نماید. بنابراین استفاده بیش از حد از یک رنگ خاص نیز می تواند شرایط احساسی کودک را نشان دهد. این مورد، در راستای یافته های موجود در زمینه روان شناسی رنگ است. به طور کلی، کودکی که زیاد از رنگ های آبی و سبز استفاده می نماید، شاد و سرحال است. رنگ های تند و گرم مانند نارنجی و زرد، نشان دهنده شادابی کودک هستند، در حالی که رنگ های تیره، بخصوص در نقاشی هایی که به خودی خود حاوی افسردگی و ناراحتی هستند، ممکن است از احتیاج کودک به دریافت یاری، خبر دهند.

آیا ناقص یا کامل بودن نقاشی کودک به شخصیت کودک ارتباطی دارد؟

اگر کودک نقاشی خود را مدام نیمه کاره رها می نماید یا خطوط ضعیف مردد می کشد، احتمالا به تشویق و دل گرمی احتیاج دارد. چنین نقاشی هایی، به یک کودک مردد و دارای احساس ناامنی اشاره دارند.

نقاشی های نیمه تمام همچنین ممکن است از وجود یک شخصیت بی ثبات و دمدمی مزاج خبر دهند. بهرحال، اگر این الگو با گذشت مدت زمان طولانی تر ادامه پیدا کرد، والدین کودک بهتر است مشورت با یک روانشناس را مدنظر داشته باشند. وجود جای پاک کن و اصلاحات زیاد در نقاشی، می تواند نشان دهنده سطح بالای اضطراب کودک باشد. برعکس، آرایش و پیرایش زیاد نقاشی، ممکن است احتیاج کودک به توجه را نشان دهد.

کودک عناصر مختلف را بر چه اساسی در صفحه می چیند؟

اینکه کودک در کجای صفحه، تصویر مورد نظر خود را نقاشی می نماید نیز، بخشی از شرایط ذهنی او را به ما نشان می دهد، اما این موضوع تنها برای بچه هایی قابل آنالیز است که آنقدر عظیم هستند که مهارت های حرکتی آنها کامل شده باشد. کودکی که در سمت چپ صفحه نقاشی می نماید یک بچه خجالتی و درونگراست. این مورد همچنین ممکن است به این معنی باشد که کودک به دنبال حضور یک عظیمسال مراقب بوده یا اینکه در حال پروش دادن شمایل پدر یا مادر خود است. از سوی دیگر، نقاشی در سمت راست صفحه، نشان دهنده تمایل کودک به ارتباط و برونگرا بودن اوست.

معنا و مفهوم نقاشی های رایج بچه ها

کودک شما تصاویر را در سه مرحله نقاشی می نماید:

  • مرحله خط خطی کردن: کشیدن خط های رندوم که دارای هیچ معنی خاصی نیستند.
  • مرحله پیش از طرح: این مرحله به زمانی گفته می گردد که کودک سعی دارد چیزهایی را که می بیند، شامل شکل های ساده، درختان، خانه ها و غیره را نقاشی کند.
  • مرحله طرح ریزی: به زمانی گفته می گردد که یک تم قابل شناسایی در نقاشی وجود داشته باشد و نقاشی ها واقعی تر باشند.

در گذار از مرحله اول به سوم، نقاشی های کودک شما از خط خطی های تصادفی به تصاویر مشخصی تبدیل می گردد که یک عظیمتر معنا و مفهوم آنها را بدون پرسیدن از کودک می تواند بفهمد.

در طول این سه مرحله، معنا و مفهوم نقاشی های کودک، تکامل پیدا می نماید. در ادامه مقاله، به آنالیز موضوعات رایجی خواهیم پرداخت که احتمالا در خط خطی های کودک خواهید یافت. به علاوه معنی این اشکال نیز شرح داده خواهد شد.

معنی و مفهوم خط خطی های کودک چیست؟

اولین مرحله از نقاشی کودک که شامل خط خطی کردن است، ممکن است بر روی کاغذ منطقی نداشته باشد، اما روانشناسان معتقدند که در این مرحله، نه خود نقاشی بلکه فرایند آن قابل آنالیز است. کودک ممکن است مداد را روی کاغذ قرار داده، آن را به این طرف و آن طرف کشیده و صدایی شبیه به صدای روشن شدن موتور از خود فراوری کند. اگر از این کودک بپرسید که چه چیزی کشیده است، ممکن است بگوید: بابا که داره می ره سر کار، که به این معنی است که خط خطی های تصادفی در واقع یک ماشین بر روی یک جاده است. برای یافتن معنا و مفهوم نقاشی های کودک، در صورت مشاهده خط خطی ها، ممکن است متوجه هیچ چیزی نشوید، اما دقت کردن به فرایند ایجاد آنها، شما را متوجه نکات خاصی خواهد نمود.

نقاشی خورشید خندان به معنی وجود چه احساسی در کودک است؟

یک خورشید کامل و خندان در وسط صفحه، نشان دهنده یک کودک سرحال، خرسند و راضی است.

آیا صورتک ها و آدمک ها، افراد خانواده کودک را نشان می دهند؟

نقاشی صورتک معمولا خانواده کودک را نشان می دهد. شما می توانید مختصری از شرایط احساسی کودک را با توجه به مکان هر صورتک در نقاشی، اینکه آدمک ها چطور در کنار هم قرار گرفته اند (که نشان دهنده فردی است که کودک احساس نزدیکی با او دارد)، اینکه کدام صورتک عظیمتر از همه به نظر می رسد (که نشان دهنده این است که از نگاه کودک، مهم ترین فرد خانواده کیست) و غیره، به دست آورید.

چه زمانی کودک به جزئیات نقاشی های خود اهمیت می دهد؟

هرچه شناخت کودک رشد بیشتری می یابد، او جزئیات بیشتری را به نقاشی خود اضافه خواهد نمود. بچه ها معمولا به تدریج جزئیاتی از قبیل عینک پدر یا خال مادر خود را به نقاشی هایشان اضافه می نمایند. بچه های که دارای مشاهده قوی و دقیق هستند، قادرند که تفاوت های ظاهری فیزیکی را ملاحظه و درک نموده و حتی متوجه تفاوت های جنسیتی افراد باشد.

چه احساسی در کودک باعث کشیدن نقاشی سوراخی در زمین می گردد؟

این مورد، نقاشی معمول کودکی است که به تازگی یک فقدان را تجربه نموده است. این فقدان معمولا به صورت مرگ یکی از اعضای خانواده یا مرگ یک حیوان خانگی است. اگر کودک در نقاشی خود تنها باشد، به این معنی است که به شدت احساس تنهایی و بی پناهی می نماید.

آیا باید از وجود هیولا در نقاشی کودک خود بترسید؟

بسیاری از داستان های کودک، دارای موجودات ترسناک و سیاه هستند، بنابراین چنین نقاشی هایی ممکن است به هیچ چیز غیر از تفسیر کودک از این داستان ها اشاره نداشته باشد. از سوی دیگر، روانشناسان بیان می نمایند که کشیدن هیولا ممکن است یک مکانیزم مقابله در کودکی باشد که احساس ضعف و ناتوانی می نماید.

معنی ابر و باران در نقاشی کودک چیست؟

وجود ابرهای زیاد و همچنین باران در نقاشی کودک، می تواند نشان از این باشد که کودک در حال تجربه اضطراب یا ترس است. اگر کودک به طور خاص این حس ها را داشته باشد، ممکن است خود را در حالی که زیر یک ابر ایستاده است، نقاشی کند.

کشیدن خانه توسط کودک چه معنی دارد؟

شما می توانید جزئیات جالبی را از قبیل تعداد پنجره ها، باز یا بسته بودن در یا وجود یک راه به سمت خانه و غیره را در خانه هایی که کودک در نقاشی های خود می کشد پیدا کنید. تعداد بیشتر پنجره ها نشان می دهد که کودک می خواهد مردم آنچه را که در خانه می گذرد ببینند. یک در باز نشان دهنده استقبال کودک از افراد دیگر است. از سوی دیگر، وجود یک راه به سمت خانه، می تواند یک کودک کاملا اجتماعی را نشان دهد که دارای تعاملات اجتماعی خوب با همسالان خود است.

وجود افراد عصبانی در نقاشی کودک، چه چیزی را درباره اعضای خانواده او نشان می دهد؟

کودکی که افراد و بخصوص اعضای خانواده را به شکل عصبانی می کشد، احتمالا در حال تجربه یک آسیب عاطفی است. در بسیاری از مواقع، این نقاشی ها همچنین در نتیجه بودن غیر عمد در معرض بعضی از رسانه ها از قبیل فیلم های تلویزیون و ویدئوهای موجود در اینترنت است. اعمال این افراد در نقاشی ها نیز می تواند بخشی از معنی و مفهوم نقاشی های کودک را بر ما روشن کند: عظیمسالی که به شکلی در خطر است، می تواند نشان دهنده ترس از دست دادن یک عزیز برای کودک یا خشم کودک نسبت به آن فرد باشد. از سوی دیگر، آسیب زدن عظیمسال به کودک در نقاشی، ممکن است نشان دهنده سو ء استفاده از کودک در خانه یا ترس از عظیمسال نگران باشد.

چه زمانی برای آنالیز معنا و مفهوم نقاشی های کودک مناسب است؟

با توجه به گفته مایکل ویمر، درمانگر هنر و متخصص بین المللی در زمینه نقاشی های بچه ها، والدین، مربیان و روانشناسان، نباید تنها به هدف تشخیص ترس ها و پریشانی های کودک یا ایجاد تغییرات عظیم رفتاری، به دنبال تحلیل معنا و مفهوم نقاشی های کودک باشند. نقاشی ها یک ابزار اضافی و در دسترس برای درک رفتار روزانه است. در واقع، مطالعات و تحقیقات متعددی نشان داده اند که بچه های که بیشتر نقاشی می نمایند، واقعا خلاق تر و باهوش تر هستند.

گاهی اوقات بچه ها ممکن است چیزهای خطرناکی بکشند: اسلحه، آتش، افراد عصبانی و غیره. در حالی که نقاشی های عجیب و غریب هیچ ایرادی ندارد، اما اگر کشیدن این جور چیزها یک فرایند در نقاشی های کودک شما شد، بهتر است با یک متخصص مشورت کنید. بعضی از چنین موقعیت هایی که مشاهده آنها احتیاج به مراجعه به روانشناس دارد، عبارتند از:

  • کودک به صورت مکرر، تصاویر خشونت آمیز را نقاشی کند.
  • کودک، فرد یا شیئی را بکشد که به صورت چشم گیری از خودش عظیمتر باشد.
  • کودک اجزای بدن انسان را به صورت جداگانه نقاشی کند.
  • کودک به شدت از رنگ های تیره و تصاویر ناخوشایند استفاده کند.

در زمان تحلیل معنا و مفهوم نقاشی های کودک، بسیار مهم است که به کل نقاشی او توجه کنید. هرگز به اتکای تفسیر خود از نقاشی کودک، نتیجه ای نگیرید. آنها ممکن است چیزهای زیبا، گیج نماینده، مضحک، دیوانه وار و بامزه را بکشند. از کودک بپرسید که چه چیزی کشیده است و به یاد داشته باشید که لازم نیست از معنای هر خط خطی کودک، یک برداشت جدی و ناخوشایند داشته باشید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 238

به "معنا و مفهوم نقاشی ها و خط خطی های کودک شما چیست؟" امتیاز دهید

8 کاربر به "معنا و مفهوم نقاشی ها و خط خطی های کودک شما چیست؟" امتیاز داده اند | 3.4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معنا و مفهوم نقاشی ها و خط خطی های کودک شما چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید