موزه های دیدنی استانبول ، راهنمای سفر به ترکیه با تور استانبول

به گزارش آیان کتاب، ترکیه کشوری با تاریخچۀ غنی تاریخی و فرهنگی است. از میان شهرهای این کشور استانبول تاریخچه ای قدیمی تر دارد. این شهر پر از آثار تاریخی و فرهنگی مختلف مردم ترکیه در طی قرنهاست. مانند موزه های قدیمی، مساجد زیبا و ...استانبول برای گردشگران جذابیت های زیادی دارد مخصوصا اگر گردشگران اطلاعاتی از تاریخ این کشور را داشته باشند و علاقه مند به تاریخ و باستان شناسی این منطقه باشند از سفر به استانبول لذتی دوچندان خواهند برد.امروز ما در این قسمت از مطالب، دربارۀ 5 موزۀ مشهور این شهر با شما تبادل نظر خواهیم کرد.همراه ما باشید تا با سفر به ترکیه همراه با تور استانبول ، موزه های استانبول رو در مجموعه جاهای دیدنی استانبول به شما معرفی کنیم.

موزه های دیدنی استانبول ، راهنمای سفر به ترکیه با تور استانبول

کاخ توپکاپی (Topkapi)، بارگاه امپراتوری عثمانی

در سفر به ترکیه با تور استانبول و تماشای جاهای دیدنی استانبول بدانید که کاخ توپکایی در سال 1453 به فرمان پادشاه مشهور عثمانی سلطان محمد فاتح بنا شد. روزگاری نه چندان دوربه عنوان محل اقامت فرمانروای عثمانی استفاده میشد.در قرن پانزدهم و نوزدهم طبق سنت دولت عثمانی پادشاهان و درباریان آنها همگی در همین محل زندگی میکردند.در گوشه گوشۀ آن حرم سراهای متعددی وجود دارد که متعلق به شاهان یا بزرگان حکومتی آنهاست بعلاوه خزانۀ بزرگ این کاخ که زمانی مملو از جواهراتی بود که از کشورهای تابعه به رسم هدیه و خراج به دربار عثمانیان ارسال میشد گوشه ای از قدرت امپراتوران عثمانی را پیش چشم نمایان میکند. در اطراف کاخ توپکایی 4 حیاط بزرگ واقع شده است که محلی برای گشت و گزار علاقه مندان است. زمانی که به بازدید از کاخ توپکایی میروید بدون شک چند ساعتی را در آن سپری خواهید کرد. خوب است در این مدت تا جایی که میتوانید تالارها و اتاقها را بازدید کنید.موزۀ کاخ توپکاپی در ماههای آوریل تا اکتبر همه روزه به جز روزهای سه شنبه از ساعت 9 صبح تا شش بعد از ظهر پذیرای بازدیدنمایندگان است اما زمان کار این موزه در ماههای سرد سال کمی کاهش پیدا میکند و در فاصله ماههای نوامبر تا آوریل ساعت کار موزه دو ساعت کاهش میبابد و از ساعت 9 صبح تا 4 بعد از ظهر موزه از موزه های استانبول به فعالیت میپزدازد.

مسجد تاریخی و باشکوه ایاصوفیه

یکی از مشهورترین موزه های جهان ، مسجد تاریخی ایاصوفیه است. مدیران این موزه از موزه های استانبول پیروز شده اند در طول سالها مجموعۀ ارزشمندی از آثار تاریخی و هنر و معماری را در آن فراهم آورند. ضمن اینکه ساختمان این مسجد خود یک اثر معماری حیرت انگیز به شمار میرود که از برجسته ترین آثار معماری جهان گذشته محسوب میگردد. قبل از اینکه قسطنطنیه به دست عثمانیان فتح گردد این مکان بیشتر از نه قرن (916 سال) به عنوان کلیسا استفاده میشد.پس از فتح قسطنطنیه و تبدیل شدن ان به شهر استانبول ، کلیسا به مسجد تبدیل شد. سالها بعد در سال 1935 مسجد جای خود را به موزه داد و در تمام این سالها تعداد بسیار زیادی از علاقه مندان به تاریخ و هنر از سراسر جهان را به خود جلب نموده است. در سفر به ترکیه با تور استانبول و تماشای جاهای دیدنی استانبول بدانید که از نکات جالب دربارۀ مسجد ایاصوفیه ستون آرزو است. دربارۀ این ستون افسانۀ خرافی جالبی وجود دارد. گفته میگردد که این ستون به وسیله فرشتگان تبرک شده و اگر فردی انگشتش را داخل حفرۀ این ستون فرو ببرد و آرزو کند آرزویش برآورده میگردد.برای رفتن به موزۀ مسجد ایاصوفیه در ماه های آوریل تا اکتبر میتوانید هر روز از 9 صبح تا 7 بعد از ظهر به مکان موزه مراجعه کنید اما اما زمان کار این موزه در ماههای سرد سال کمی کاهش پیدا میکند و در فاصله ماههای نوامبر تا آوریل ساعت کار موزه دو ساعت کاهش میبابد و از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر به فعالیت میپردازد.

آب انبار شگفت انگیز Basilica Cistern

در سفر به ترکیه با تور استانبول و تماشای جاهای دیدنی استانبول بدانید که شهر استانبول از نظر تاریخی بسیار غنی است . این شهر که روزگاری مرکز بزرگترین حکومت تاریخ کشور ترکیه بوده بناهای تاریخی شگفت آور بسیاری را در خود جای داده است . از جملۀ این بناها که در مجاورت مسجد ایاصوفیه واقع شده است، Basilica Cistern میباشد.این مکان یک انبار ذخیره آب (آب انبار) بزرگ است که صدها هزارتن آب را در خود جای میداده است. تنها برای اینکه پی به عظمت این مکان ببرید باید بدانید که این ساختمان 336 ستون دارد.ستونهای سنگی بلند بنا چشم را خیره میکند. دوستون بزرگ این بنا به شکل سر مدوسا (Medusa)طراحی شده . مدوسا در داستانهای یونانی معروفیت بسیاری دارد این زن یکی از گورگون ها (gorgons) است .زنی افسانه ای که مورد نفرین واقع شد. براساس این نفرین موهای سر این زن تبدیل به مارهای زنده شده و نگاه چشمانش هرکسی را که به او نگاه میکرد سنگ میکرد. قراردادن سر مدوسا جلوی این مکان برای حفاظت از آن بوده. زمانی که به این موزه وارد میشوید میتوانید لباس شاهان و شاهزادگان عثمانی را به تن کنید و در این مکان بزرگ عکس یادگاری بگیرید. این موزه در ماههای آوریل تا اکتبر همه روزه از ساعت 9 صبح تا 6 و سی دقیقۀ بعد از ظهر پذیرای بازدیدنمایندگان است اما زمان کار این موزه در ماههای سرد سال کمی کاهش پیدا میکند و در فاصله ماههای نوامبر تا آوریل ساعت کار موزه یک ساعت کاهش میبابد و از ساعت 9 صبح تا 5 و سی دقیقه بعد از ظهر موزه از موزه های استانبول به فعالیت میپزدازد.

موزه باستان شناسی استانبول، سه موزه در یک موزه

در سفر به ترکیه با تور استانبول موزۀ باستانشناسی شهر استانبول در قرن نوزدهم میلادی بنا شد. این زمانی بود که پادشاهان عثمانی در اثر سفرهای مکرر به مغرب زمین تمایل پیدا کردند که تغییراتی به سبک معماری غرب دربخشهایی از ظاهر و معماری شهرها بدهند. در آن موقع امپراتوری عثمانی در نزدیکی کاخ توپ قاپی و در پارک Gülhane واقع شده است. این موزه با ترکیبی از موزۀ هنر اسلامی، موزۀ شرق باستان و موزۀ باستان شناسی ایجاد شده است. به این ترتیب توانسته اند بیشتر از یک میلیون شیء تاریخی از تمدنهای گذشته را از سراسر جهان دراین مکان جمع نمایند.بهتر است برای بازدید از این موزه زمان کافی داشته باشید زیرا بدون شک شگفتی های بسیاری را در آن خواهید دید. برای رفتن به موزۀ مسجد ایاصوفیه در ماه های آوریل تا اکتبر میتوانید هر روز از 9 صبح تا 6 بعد از ظهر به مکان موزه مراجعه کنید در سفر به ترکیه با تور استانبول و تماشای جاهای دیدنی استانبول در نظر داشته باشید که زمان کار این موزه از موزه های استانبول در ماههای سرد سال کمی کاهش پیدا میکند و در فاصله ماههای نوامبر تا آوریل ساعت کار موزه از موزه های استانبول دو ساعت کاهش میبابد و از ساعت 9 صبح تا 4 بعد از ظهر به فعالیت میپردازد.

کاخ دلمه باغچه (Dolmabahçe Palace)، بزرگ ترین کاخ ترکیه

در سفر به ترکیه با تور استانبول و تماشای جاهای دیدنی استانبول در نظر بگیرید که بزرگترین کاخ کشور ترکیه، کاخ دلمه باغچه است این کاخ بزرگ در سال 1856 به فرمان سلطان عبدالمجید در مجاورت تنگۀ بسفر(Bosphorus) بنا شده است.ساختمان کاخ از سه بخش تشکیل شده .ساختمان های دولتی، حرمسرا و تالار تشریفات. لوسترها و فواره های این کاخ یکی از مناظری هستند که در هر سالن چشم را خیره مینمایند. علت قرار گرفتن کاخ در مجاورت تنگۀ بسفر علاوه بر زیبایی این مکان میتواند این حقیقت باشد که تنگۀ بسفر برای کشتی های جنگی عثمانی لنگرگاه مناسبی نیز بوده است و موقعیت خوبی برای حفاظت و دفاع داشته .چندین باغ تحت عنوان باغ های پادشاهی وجود دارد و تعدادی کاخ که در تابستان مورد استفاده قرار میگرفت. وجود این کاخ ها این منطقه را شبیه به یک شهر ساخته شده از قصرها نموده است. در ساختمان و معماری این ساختمانها میتوانید نشانه های مشخصی از فرهنگ غربی را مشاهده کنید.برای بازدید از کاخ دلمه باغچه بهتر است به جای هدر دادن وقت درصفهای طولانی ، از قبل بلیط خود را تهیه نمایید به این ترتیب فرصت بیشتری برای لذت بردن از جاذبه های این موزۀ ارزشمند خواهید داشت.موزۀ دلمه باغچه تنها در روزهای سه شنبه و چهارشنبه و بعلاوه از روز آدینه تا یکشنبه هر روز ساعت 9 صبح تا 4 بعد از ظهر پذیرای بازدید نمایندگان است.

منبع: همگردی
انتشار: 20 دی 1401 بروزرسانی: 20 دی 1401 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 1132

به "موزه های دیدنی استانبول ، راهنمای سفر به ترکیه با تور استانبول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه های دیدنی استانبول ، راهنمای سفر به ترکیه با تور استانبول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید