نحوه نگهداری و کاشت همیشه بهار در گلدان

به گزارش آیان کتاب، گل همیشه بهار از گل های زیبا و خوشبوی بهاری است که علاوه بر جنبه زینتی از خواص دارویی فراوانی برخوردار است. کاشت همیشه بهار ازطریق بذر و در اواخر زمستان صورت میگیرد و برای رشد به محل آفتابی و پرنور و دمای 17 تا 18 درجه نیاز دارد.

نحوه نگهداری و کاشت همیشه بهار در گلدان

گل همواره بهار گیاهی یک ساله است و به طور گسترده در منازل، باغها و فضای سبز کشت میشود. این گل زیبا، علاوه بر کشت به عنوان یک گل زینتی، از خواص درمانی بیشماری برخوردار است و آن را میتوان در دسته گیاهان دارویی - زینتی قرار داد. این گل در مناطق آفتابی و نیمه آفتابی ایران به ویژه در نواحی دامنه کوهها و سنگلاخ ها به خوبی رشد میکند و برای پرورش آن نیاز به مراقبتهای خاص نیست. در ادامه این مطلب با روش کاشت همواره بهار در گلدان و شرایط محیطی مورد نیاز این گیاه آشنا شوید.

روش کاشت همواره بهار در گلدان

نحوه تکثیر همواره بهار به وسیله کاشت بذر است. اواخر زمستان (نیمه دوم اسفند) زمان مناسبی برای کاشت همواره بهار است. برای کاشت همواره بهار در گلدان مراحل زیر را انجام دهید:

  1. گلدان کوچکی را نتخاب نموده و آن را با خاک مناسب پر کنید. توجه داشته باشید بافت خاکهایی که در آن همواره بهار کشت می شود باید طوری باشد که عمل تهویه به سهولت انجام گیرد و زهکشی خوبی داشته باشد، بنابراین خاک رسی اصلا برای کاشت این گل مناسب نیست.
  2. بذر گیاه را در عمق 2 تا 3 سانتی متر خاک قرار دهید و روی آن را با لایه نازکی از خاک (در حدود نیم سانتیمتر) به آرامی بپوشانید.
  3. لازم است بعد از کاشت بذر بلافاصله گلدان را به طور کامل آبکمک کنید به طوریکه آب از ته گلدان خارج شود.
  4. در طول مدت جوانه زدن همواره خاک گلدان را مرطوب و نه خیس نگه دارید. مراقب باشید هنگام آبکمک گلدان، بذرها جابه جا نشوند. برای اینکار آبکمک را آرام انجام داده و از دست خود به عنوان مانعی برای کاهش فشار آب کمک بگیرید.
  5. در حدود دو هفته بعد از کاشت بذرها جوانه خواهند زد. از این زمان به بعد، آبکمک را هنگامی انجام دهید که سطح خاک گلدان خشک شده باشد.
  6. گل همواره بهار بسرعت رشد می کند و گلها غالباً از اواخر بهار (اوایل خرداد) باز شده و قابل برداشت می شوند.

برای آشنایی با خواص درمانی گل همواره بهار مطالعه لینک زیر را پیشنهاد میکنیم.

آشنایی با خواص گل همواره بهار

گیاه شناسی گل همواره بهار

گل همواره بهار گیاهی علفی، یکساله و دارای ساقه ای به طول 20 تا 50 سانتی متر است.برگهای این گیاه ساده، بیضوی و خمیده است و پشت و روی برگ کرکدار است که به صورت متناوب روی شاخه قرار گرفته اند و رنگ آنها سبز روشن است. گل¬ های این گیاه درشت و قطر آنها بین 4 تا 7 سانتی متر بوده و رنگ آنها غالبا زرد یا نارنجی است. گل ها صبح ها باز و عصرها بسته می شوند. این گیاه دارای انواع کم پَر و پُرپَر می باشد.

شرایط محیطی مورد نیاز گل همواره بهار

خاک: گل همواره بهار برای رشد به خاک خاصی نیاز ندارد و در هر خاکی می تواند رشد کند. البته توجه داشته باشد که خاک از زهکش کافی برخوردار باشد. خاک بسیار سنگین مانند خاک رسی برای رشد گیاه ایجاد مشکل میکند.

آبکمک: بهترین زمان آبکمک این گل هنگامی است که سطح خاک گلدان خشک شده باشد.

نور: این گیاه در طول رویش خود، به نور کافی و فراوان نیاز دارد بنابراین گلدان خود را در محلی آفتابی و پر نور قرار دهید.

دما: کشت این گیاه در مناطقی که میانگین درجه حرارت در ماه خرداد 17 تا 18 درجه سانتی گراد و در ماههای تیر و مرداد 19 تا 20 درجه سانتی گراد باشد موفقیت آمیز خواهد بود. همواره بهار درجه حرارتهای پائین را بخوبی تحمل می کند حتی برای مدت محدودی قادر به تحمل درجه حرارتهای زیر صفر است. همچنین لازم است بدانید بذر این گیاه در دمای 8 تا 10 درجه سانتی گراد پس از 4 تا 5 روز جوانه می زند .

کوددهی: برای تغذیه گیاه می توانید، در اواسط تابستان یک لایه نازک کمپوست به گل بدهید. البته لازم به ذکراست گل همواره بهار به کود اضافی نیاز ندارد ولی به دلیل این که کمپوست به اندازه کافی مواد مغذی دارد و می تواند به گیاه برای ادامه رشد و گل دهی کمک کند در صورت تمایل از آن استفاده کنید.

آفات و بیماریها: مهمترین آفت گیاه شته و کپک است که میتوانید آن را با حشره کش باغبانی و محلولهای قارچ کش برطرف کنید.

امیدواریم این گل زیبا را در منزل خود بکارید و از داشتن آن لذت ببرید.

منبع: setare.com
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 347

به "نحوه نگهداری و کاشت همیشه بهار در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه نگهداری و کاشت همیشه بهار در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید