پژوهشی تازه: برج پیزا در حال صاف شدن است

به گزارش آیان کتاب، پژوهشی تازه نشان می دهد که سازه معروف برج پیزا طی 20 سال اخیر به لطف فعالیت های مستحکم کننده، 4 سانتی متر صاف تر شده است.

پژوهشی تازه: برج پیزا در حال صاف شدن است

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی میلی، هزاران جهانگرد سالانه از برج کج پیزا تماشا می نمایند و کوشش می نمایند طوری ژست بگیرند که گویی به آن تکیه داده اند یا آن را با دست نگه داشته اند. در حالی که کج بودن این برج، سوژه مناسبی برای عکسبرداری است، شیب آن برای دهه ها، دلیلی برای نگرانی مهندسان و مورخان بوده است.

پژوهشی نو نشان می دهد که این برج ایتالیا به لطف فعالیت های مستحکم نماینده به طور پیوسته در حال صاف شدن بوده است.

یک پروژه مستحکم سازی 11 ساله تا سال 2001 به اندازه 15 اینچ (38 سانتی متر) زاویه آن را کاهش داد و طی 21 سال بعدی، برج خود، چهار سانتی متر دیگر صاف شد.

به گفته نونزیانت اسکوئلیا (Nunziante Squeglia) استاد ژئوتکنیک از دانشگاه پیزا، اگرچه شیب این برج کاهش یافته است، اما هنوز به طور میانه حدود 0.02 اینچ (0.5 میلی متر) در سال تکان می خورد.

اسکوئلیا به آژانس ملی اسوشیتدپرس ایتالیا (ANSA) گفت: چیزی که بیشترین اهمیت را دارد، پایداری برج پیزا است که بهتر از حد انتظار است. با در نظر گرفتن اینکه برج پیزا یک بیمار 850 ساله با شیب حدود پنج متر و فرونشست بیش از سه متر است، شرایط سلامتی آن عالی است.

این برج قرون وسطایی، نمادی از قدرت جمهوری دریایی پیزا در قرون وسطی، توانسته بدون آسیب، حداقل چهار زلزله قوی که از سال 1280 منطقه را لرزاند را پشت سر بگذارد.

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که نرمی خاک پایه از آن در برابر لرزش های شدید محافظت نموده است. نظریه ها حاکی از آن است که این برج 57 متری پس از اتمام ساختش که از سال 1173 آغاز شده بود، آغاز به کج شدن کرد. دلیل این امر طراحی معیوب آن بود. پی این برج تنها سه متر عمق داشت و در خاک زیرسطحی ضعیف و ناپایدار قرار گرفته بود. پی آن در ضلع جنوبی نرم تر بود و سازندگان کوشش کردند این مشکل این موضوع را جبران نمایند. آن ها این کار را با کوتاه تر کردن طبقات در یک طرف انجام دادند که باعث انحنا و کج شدن سازه شد.

در سال 1990، این برج همچنان 5.5 درجه به سمت جنوب متمایل بود و از ترس فرو ریختنش به روی عموم بسته شد.

پس از اعمال چند استراتژی ناموفق مختلف برای صاف کردن سازه، مهندسان تصمیم گرفتند استخراج خاک را امتحان نمایند. این کار شامل کندن زمین در زیر ضلع شمالی برج و استفاده از کابل های فولادی برای کشیدن آن به سمت راست بود. اگرچه این کار موثر بود، اما آن ها متوجه شدند که ساختمان در هنگام بارندگی در زمستان بیشتر کج می گردد، زیرا سطح آب در زیر ضلع شمالی آن بالاتر بود؛ بنابراین آن ها مجبور شدند زهکش هایی حفر نمایند تا آب بتواند به درون چاه ها سرازیر گردد.

این پروژه در سال 2001 پس از صاف کردن برج به اندازه 15 اینچ (38 سانتی متر) یا 0.5 درجه تکمیل شد و از آن موقع تا به امروز اصلاح آن ادامه داشته است.

کارشناسان طی یک آنالیز ایمنی در سال 2005 اعلام کردند که این برج تا 300 سال آینده ایمن خواهد بود. آن ها بعلاوه گفتند که فکر می نمایند پیشرفت در فناوری به این معنا است که برج روزی کاملاً صاف خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 دی 1401 بروزرسانی: 10 دی 1401 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 1126

به "پژوهشی تازه: برج پیزا در حال صاف شدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهشی تازه: برج پیزا در حال صاف شدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید