کشف سنگ آسیاب 250 ساله در محلات

به گزارش آیان کتاب، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری استان مرکزی، مهدی لعل بار امروز 10 اسفند 99 گفت: با اعلام گزارش مردمی مبنی بر وجود یک سنگ آسیاب تاریخی در نخاله های ساختمانی شهر محلات، این سنگ مورد بازدید کارشناسی نهاده شد که براساس آنالیز های اولیه به نظر می رسد قدمت این سنگ مربوط به دوره قاجاریه است

کشف سنگ آسیاب 250 ساله در محلات

او در ادامه اضافه نمود: این سنگ آسیاب گردان و به صورت عمودی بوده و برای خردکردن گندم استفاده می شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی محلات ادامه داد: سنگ آسیاب تاریخی با همکاری شهرداری محلات برای نگهداری به محل موزه شهرستان منتقل شد.

او در ادامه، اضافه نمود: ایران یکی از کشورهایی است که در آن قدیمی ترین آسیاب ها وجود دارد و در این زمینه به مشارکت و همکاری دوست داران میراث فرهنگی احتیاج داریم و از مردم درخواست می کنیم در صورت مشاهده موارد مشکوک در هر نقطه شهرستان مراتب را به این اداره گزارش دهند.

لعل بار اظهار کرد: سنگ آسیاب وسیله ای بوده که در گذشته برای خرد کردن دانه هایی مانند گندم از آن استفاده می شده، آسیاب دارای دو سنگ است که یک سنگ ثابت و سنگ دیگر متحرک است. با حرکت سنگ دوم دانه هایی که توسط روزنی بین این دو سنگ راهنمایی شده اند، خرد می شوند. برای حرکت دادن سنگ متحرک از نیروی انسان، حیوانات، آب یا باد استفاده می شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 461

به "کشف سنگ آسیاب 250 ساله در محلات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سنگ آسیاب 250 ساله در محلات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید