کپسول حاوی نمونه های سیارک ریگو به زمین بازگشت

به گزارش آیان کتاب، سازمان فضایی ژاپن اعلام نمود، کپسولی حاوی نمونه هایی از سیارک ریگو صحیح و سالم در بیابانی در استرالیا به زمین بازگشت.

کپسول حاوی نمونه های سیارک ریگو به زمین بازگشت

به گزارش پایگاه اینترنتی سی.بی.سی نیوز، مقامات سازمان فضایی ژاپن گفتند: کپسولی حاوی نمونه سیارک ریگو که 289 میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد، روز شنبه پس از جدا شدن از فضاپیمایهایابوسا2 ژاپن، در فاصله حدود 220 هزار کیلومتری (136 هزار و 700 مایل) از زمین، صحیح و سالم در بیابانی در استرالیا فرود آمد.

یویچی تسودا مدیر مأموریت سیارکی هایابوسا2 ژاپن، این ماموریت را رویدادی نادر در تاریخ بشر خواند. این دومین بار است که مواد بکر و دست نخورده ای مستقیم از یک سیارک به زمین برگردانده می شوند.

کاوشگر هایابوسا2 ژاپن که تقریباً به اندازه یک یخچال است، دسامبر سال 2014 به فضا پرتاب شد و محققان را هنگام نشستن بر روی سیارک ریگو (Ryugu) که به شکل الماس و در فاصله 289 میلیون کیلومتری از زمین واقع شده است، هیجان زده کرد. ریگو در زبان ژاپنی به معنی کاخ اژدها است. هدف کاوشگر روباتیک هایابوسا 2، جمع آوری اطلاعاتی پیرامون پیشینه منظومه شمسی با مطالعه سیارک ریگو بود.

طبق اعلام سازمان ملی هوا فضای ژاپن و سازمان فضایی این کشور، کاوشگر هایابوسا2 روز شنبه با موفقیت یک کپسول را به زمین ارسال کرد. این کپسول 38 سانتی متری در فاصله حدود 136 هزار و 701 مایلی بالای زمین بر فراز محل فرود برنامه ریزی شده خود در نزدیکی وومرا در جنوب استرالیا از کاوشگر هایابوسا 2 جدا شد.

این کپسول در ساعت 12:29 دقیقه بعداز ظهر شنبه به وقت منطقه زمانی شرقی به صورت یک گلوله آتشین در آسمان مشاهده شد و در ساعت 12:32 دقیقه بعدازظهر همان روز به وقت منطقه زمانی شرقی، چتر نجات با موفقیت باز شد و جستجوگر جهت، یک سیگنال موج رادیویی از این کپسول دریافت کرد که موقعیت کپسول را نشان می داد.

اندکی بعد کپسول فرود آمد. نقطه فرود این کپسول در ساعت 1:07 دقیقه بعدازظهر به وقت منطقه زمانی شرقی تخمین زده شده است.

ماموریت بازیابی این کپسول حدود دو ساعت طول کشید و ساعت 2:47 دقیقه بعدازظهر شنبه به وقت منطقه زمانی شرقی، محققان کپسول و چتر نجات آن را در منطقه برنامه ریزی شده برای فرود، پیدا کردند.

ریگو از آن دسته سیارک هایی است که پر از مولکول های کربنی است و به عنوان ارگانیک شناخته می شود. در این میان، احتمال وجود آمینواسیدها که سازنده پروتئین ها هستند، نیز وجود دارد.

علاوه بر مورد فوق، ماموریت هایابوسا 2، اطلاعاتی در اختیار ما قرار می دهد که کمک می کند از سیاره خود در آینده دفاع کنیم.

ریگو سیارکی به شکل الماس و عرض آن بیش از 800 متر است که در راستا خود به دور خورشید، وارد مدار زمین نیز می شود. هرچند قرار نیست این سیارک با زمین برخورد کند؛ اما ممکن است در رابطه با دیگر سیارک های مشابه شاهد چنین سناریویی باشیم.

محققان انتظار دارند این کپسول حاوی مقدار کمی از ماده سیارکی باشد که سال گذشته با هدف کسب اطلاعات بیشتر در مورد منشاء منظومه شمسی و حیات در زمین جمع آوری شده است. محققان معتقدند سنگ های تشکیل دهنده این سیارک حدود چهار میلیارد سال قدمت دارند.

آنها می گویند، این نمونه ها می توانند چگونگی پراکنده شدن ماده در اطراف منظومه شمسی، دلیل وجود آن در سیارک و ارتباط آن را با زمین روشن کنند.

این نمونه ها سال گذشته در 2 فرود جداگانه کاوشگر هایابوسا 2 در سیارک ریگو جمع آوری شدند.

در جریان فرود اول، این کاوشگر گرد و غبار این سیارک را جمع کرد و سوراخی را در سطح سیارک منفجر کرد تا مواد اضافی در زیر سطح این سیارک پیدا شود. چند ماه بعد، این کاوشگر به دهانه ای که ایجاد کرده بود بازگشت و نمونه های بیشتری را جمع آوری کرد.

اکنون که کپسول به زمین رسیده است، به زودی نمونه ها پردازش و به ژاپن منتقل می شوند و سپس میان محققان ناسا، سازمان هوا و فضای ژاپن و سایر سازمان های بین المللی تقسیم می شوند. برخی از نمونه ها برای مطالعات در آینده، یعنی زمانی که فناوری پیشرفت بیشتری پیدا کند، کنار گذاشته می شوند.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 333

به "کپسول حاوی نمونه های سیارک ریگو به زمین بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کپسول حاوی نمونه های سیارک ریگو به زمین بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید