یک یافته شگفت انگیز درباره حرف زدن شامپانزه ها!

به گزارش آیان کتاب، ما انسان ها دوست داریم فکر کنیم که تسلط مان بر زبان، ما را از توانایی های ارتباطی حیوانات دیگر متمایز می نماید، اما یک تحلیل تازه و قابل توجه در خصوص شامپانزه ها ممکن است باعث گردد که در خصوص اینکه واقعاً چقدر قدرت گفتارمان منحصربه فرد است، تتازه نظر کنیم.

یک یافته شگفت انگیز درباره حرف زدن شامپانزه ها!

به گزارش خبرنگاران، در این مطالعه تازه، محققان تقریباً 5000 صدای ضبط شده از تماس شامپانزه های بالغ وحشی را در پارک ملی تائی در ساحل عاج تجزیه و تحلیل کردند. هنگامی که آن ها ساختار تماس های ضبط شده را آنالیز کردند، از یافتن 390 دنباله صوتی منحصربه فرد شگفت زده شدند. این دنباله ها در واقع بسیار شبیه به انواع مختلف جملات است که از ترکیبی از انواع مختلف تماس جمع آوری شده اند.

در مقایسه با امکانات تقریباً بی سرانجام ساخت جملات انسانی، 390 دنباله متمایز ممکن است خیلی شگفت انگیز به نظر نرسند. با این حال باید توجه داشت که تا کنون، هیچ کس واقعاً نمی دانست که پستانداران غیرانسانی چقدر چیز های بسیار متفاوتی برای گفتن به یکدیگر دارند، زیرا ما هرگز توانایی های ارتباطی آن ها را تا این حد کامل مقدار گیری نکرده ایم. در این مطالعه، محققان می خواستند نحوه ترکیب کردن تماس های یکبار مصرف را در توالی ها و سپس ترکیب مجدد توالی های مستقل در تماس های طولانی تر به وسیله شامپانزه ها مقدار گیری نمایند.

اگرچه قبلاً ترکیبات فراخوانی شامپانزه ها مورد مطالعه قرار گرفته بود، تا کنون سکانس هایی که کل رپرتوار آوازی آن ها را تشکیل می دهند، هرگز تحت یک تحلیل مستقل و گسترده مورد توجه قرار نگرفته بود. برای برطرف این مشکل، تیم 900 ساعت صدای ضبط شده به وسیله 46 شامپانزه وحشی بالغ غربی (Pantroglodytes verus)، متعلق به سه جامعه شامپانزه های مختلف در پارک ملی تائی را ضبط کرد. در تجزیه و تحلیل صداها، محققان متوجه شدند که شامپانزه ها چگونه صدا های صوتی را می توانند به صورت منفرد، ترکیب در توالی های دو واحدی (بیگرام) یا توالی های سه واحدی (تریگرام) ادا نمایند. آن ها بعلاوه شبکه هایی را ترسیم کردند که چگونه این گفته ها ترکیب می شوند و بعلاوه آنالیز کردند که چگونه انواع مختلف آوا های مکرر مرتب شده و دوباره ترکیب می شوند (به عنوان مثال، بیگرام ها در سه گرام).

در مجموع، 12 نوع تماس مختلف شناسایی شد. محققان در مقاله خود به سرپرستی سدریک ژیرار-بوتوز و امیلیانو زاکارلا شرح می دهند: برای مثال، غرغر های تکی عمدتاً در هنگام غذا منتشر می شوند، در حالی که غرغر های ملایم عمدتاً به عنوان خوشامدگویی منتشر می شوند. در مجموع، محققان دریافتند که این انواع مختلف تماس ها را می توان به روش های مختلف ترکیب کرد تا 390 نوع دنباله مختلف را ایجاد کند. یافته های تازه نشان می دهند که ارتباط شامپانزه ها بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که ما می دانستیم. این موضوع می تواند پیامد هایی قابل توجهی برای پیچیدگی معانی فراوری شده در گفته های شامپانزه ها (و بعلاوه ارائه سرنخ های تازه در خصوص ریشه های زبان انسان) دارد.

محققان می نویسند: سیستم آوازی شامپانزه ها، متشکل از 12 نوع فراخوانی است که به طور انعطاف پذیر به عنوان واحد های منفرد، یا در بیگرام ها، سه گرام ها یا توالی های طولانی تر استفاده می گردد. پتانسیل رمزگذاری این صد ها می تواند معانی مختلفی را ارائه دهد. اگرچه این امکان به طور قابل توجهی کمتر از تعداد نامتناهی از معانی مختلف است که می تواند به وسیله زبان انسان ایجاد گردد، با این وجود ساختاری را ارائه می دهد که فراتر از آن چیزی است که به طور سنتی در سیستم های نخستی ها تصور می شد. این تیم می گوید گام بعدی، ثبت مجموعه های داده بزرگ تر از تماس های شامپانزه ها خواهد بود، تا سعی گردد نحوه ارتباط متنوع و ترتیب توالی های بیان شده با فراوری معنی را که در این مطالعه مورد توجه قرار نگرفت، ارزیابی کنیم.

به عبارت دیگر، هم شامپانزه ها و هم دانشمندان، هنوز چیز های زیادی برای گفتن دارند. کاترین کراکفورد، نویسنده ارشد مقاله و مدیر تحقیقات مؤسسه علوم شناختی در CNRS فرانسه، شرح می دهد: این اولین مطالعه از نوع خود در یک پروژه بزرگ است. ما انتظار داریم با مطالعه پیچیدگی غنی سکانس های صوتی شامپانزه های وحشی، بینش تازه ای در خصوص گونه های پیچیده اجتماعی مانند انسان ها و درک اینکه از کجا آمده ایم و زبان منحصربه فردمان چگونه تکامل یافته است، به ارمغان بیاوریم. نتایج این پژوهش در نشریه Communications Biology به چاپ رسیده است.

منبع: sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 14 تیر 1401 بروزرسانی: 14 تیر 1401 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 1023

به "یک یافته شگفت انگیز درباره حرف زدن شامپانزه ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک یافته شگفت انگیز درباره حرف زدن شامپانزه ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید