آسیب اقتصاد کشور با تداوم ممنوعیت واردات

به گزارش آیان کتاب، نایب رئیس مجمع واردات با اشاره به سهم نفت در درآمدهای صادراتی ایران می گوید: با تداوم ممنوعیت واردات بیش از 2500 قلم کالا به کشور، اقتصاد ایران آسیب خواهد دید

آسیب اقتصاد کشور با تداوم ممنوعیت واردات

به گزارش خبرنگاران، علی رضا مناقبی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرنگاران در کلاب هاوس اظهار کرد: در حدود سه سال گذشته با سیاستی که دولت برای محدودیت واردات وضع نموده، کالاهای زیادی امکان واردات به کشور را از دست داده اند. هر چند این سیاست با موضوع کالاهای مصرفی و کالاهایی که نمونه داخلی دارند اجرایی شده اما در عمل در بدنه مالی کشور مشکل ساز شده اند.

به گفته وی، در میان کالاهایی که واردات آنها به کشورممنوع است، باید در کنار مصرفی یا غیرالزامی بودن، تاثیر عدم ورود آنها به کشور را نیز آنالیز کرد. حتی کالایی مانند خودرو که نمونه داخلی دارد و بسیار می گویند که احتیاج به واردات آن نیست نیز با مشکلاتی مانند انحصار در بازار روبرو است و این فرایند را می توان در بسیاری از دیگر بازارها نیز دنبال کرد.

نایب رئیس مجمع واردات با بیان اینکه تداوم سیاست محدود کردن واردات، تنها به حذف واردکنندگان شناسنامه دار منجر می گردد، شرح داد: اگر نگاهی به بازار کنیم می بینیم که همچنان تعداد بسیار زیادی از کالاهایی که واردات آنها به کشور ممنوع است، همچنان در بازار وجود دارند. این کالاها به شکل قاچاق وارد می شوند و همین موضوع سوالات فراوانی را به وجود می آورد.

مناقبی ادامه داد: آیا محصولی مانند یخچال فریزر را کولبر به کشور وارد می نماید؟ این تعداد بالای کالای خارجی تنها نشان دهنده میزان بالای قاچاق در کشور است. هیچ کالای قاچاقی بدون انتقال ارز به کشور وارد نمی گردد و ما با تداوم ممنوعیت ها، تنها واردکنندگان شناسنامه دار که فرایند کاریشان شفاف است را حذف نموده ایم و در نتیجه راه را بر قاچاقچیان باز نموده ایم.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت کنار گذاشتن محدودیت های وارداتی، خطر کسری شدید تراز تجاری کشور به وجود نمی آید، تشریح کرد: در صورتی که تحریم ها کنار بفرایند و امکان فعالیت گسترده تر در بازارهای جهانی به وجود آید، براوردها این است که میزان واردات کالا به ایران بیش از 75 میلیارد دلار نخواهد بود.

نایب رئیس مجمع واردات با اشاره به سهم نفت در درآمدهای صادراتی ایران گفت: اگر ما بتوانیم نفت بفروشیم و به درآمدهای آن دسترسی پیدا کنیم و در کنار آن صادرات غیرنفتی ما نیز بدون محدودیت در بازارهای جهانی عرضه شوند، میزان صادرات سالانه ایران از مرز 115 میلیارد دلار نیز می گذرد و به این ترتیب نباید نگرانی تراز تجاری را داشته باشیم زیرا در نهایت قطعا مثبت خواهد بود.

مناقبی گفت: محدودیت هایی که امروز بر سر راه واردکنندگان واقع شده است از سویی آنها را از حضور در بسیاری از بازارها محروم نموده و از سوی دیگر با توجه به سیاست های ارزی و عدم تخصیص به موقع و عمل نکردن به وعده ها ما شاهد آن هستیم که میزان قابل توجهی کالا در گمرک مانده و خطر از بین رفتن آنها وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 625

به "آسیب اقتصاد کشور با تداوم ممنوعیت واردات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب اقتصاد کشور با تداوم ممنوعیت واردات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید