آنچه چشمان شما در مورد سلامتی تان نشان می دهند

به گزارش آیان کتاب، چشمان ما چیزهای زیادی در مورد سلامتی به ما نشان می دهند. این مقاله به شما در درک این موضوع و بعضی نشانه های مختلف چشم یاری می نماید در مقاله ای تحت اسم بعضی نشانه های چشمی حاکی از وجود

آنچه چشمان شما در مورد سلامتی تان نشان می دهند

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

چشمان ما چیزهای زیادی در مورد سلامتی به ما نشان می دهند. این مقاله به شما در درک این موضوع و بعضی نشانه های مختلف چشم یاری می نماید در مقاله ای تحت اسم بعضی نشانه های چشمی حاکی از وجود مشکل در سلامت به بعضی دیگر از این نشانه ها اشاره نموده ایم.

اشک آمدن بیش از حد از چشم

مژه هایی که به سمت داخل رشد می کنند می توانند موجب تحریک ناحیه جلویی چشم شده منجر به آب آمدن بیش از حد از چشمها شوند. این عارضه را تحت اسم انتروپیون یا برگشتگی پلک به داخل می شناسند.

همواره چشمان خود را به اسم برترین وسیله بیان احساسات شناخته ایم. این چشمها هستند که گاهی اوقات می توانند احساسات و عواطف ما را بهتر از کلمات بیان کنند. به درستی گفته می گردد که مهم نیست تا چه مقدار دروغ فرد متقاعد کننده باشد، چشمان او همواره حقیقت این دروغ را آشکار می سازد. با این حال، چشمان ما غیر از آنکه یکی از شیوه های بیان احساسات می باشند، بعلاوه عملکرد مهمی از آشکار ساختن بعضی مسائل مرتبط با سلامت بوده و ما را برآن داشته که توجه بیشتری به سلامت خود داشته باشیم.

چشمها از چندین ویژگی برخوردار بوده که آنها را جزء کاملی از بدن جهت نشان دادن مسائل مربوط به سلامت می سازد. به اسم مثال، آرایش و قرار گیری چشمها به گونه ای است که این امر را بر پزشکان ممکن می سازد که رگها، و اعصاب را بدون هیچگونه عمل جراحی و یا استفاده از تجهیزات پزشکی مانند اسکنر و دوربین مشاهده کنند. در نتیجه، یک پزشک متخصص چشم ممکن است از مسائل قلبی حتی قبل از یک متخصص قلب اطلاع یابد.

نشانه های چشمی که وجود مسائل مرتبط با سلامت را آشکار می سازند

اشک یا آب آمدن از چشم

علل احتمالی

خشکی چشم

هنگامی که چشمتان دچار خارش شده و منجر به آب آمدن از آن می گردد، نخستین فرض بر بروز آلرژی یا حساسیت خواهد بود. با این حال، چنانچه دچار آلرژی شده باشید، علاوه بر خارش، ترشحات چسبناک سفیدی را از چشمان مشاهده خواهید کرد. چنانچه از چشمانتان آب می آید، آنگاه به احتمال زیاد مشکل از خشکی چشم است. آب آمدن بیش از حد از چشم در واقع پاسخی به تحریک ناشی از خشکی است.

انسداد در مجاری اشک

انسداد مجاری اشک از جمله شایع ترین علل آب آمدن از چشم در بیشتر افراد بزرگسال است. این انسدادها درست زیر کیسه اشک به علت تنگ شدن تدریجی انتهای بالایی مجرای اشکی رخ می دهد. چنین تنگ شدگی معمولاً ناشی از التهاب خفیف مداوم است. چنانچه این شرایط بدون درمان رها گردد ممکن است موجب بروز عفونت و در نتیجه ترشحات چسبناک از چشمها علاوه بر آب آمدن از آنها گردد.

قرمزی چشم

علل احتمالی

خونریزی زیر ملتحمه

گاهی اوقات سرفه می تواند موجب پاره شدن رگهای خونی موجود در چشم شده و لکه قرمز روشنی را بر روی سطح آن ایجاد کنند. این عارضه چندان جدی نبوده و احتمالاً به خودی خود و در ظرف چند هفته از بین می رود.

فشار خون بالا

لکه قرمز ثابت و ماندگار بر روی سطح چشم می تواند نشانه فشار خون بالا باشد. فشار خون بالا موجب گشاد شدن رگهای خونی و یا حتی پاره شدن آنها در بعضی موارد شده و یک سری لکه قرمز را بر روی سطح چشم برجای می گذارد.

ورم ملتحمه

التهاب ملتحمه یعنی لایه نازک از بافتی است که سطح داخلی پلکها و کره چشم را می پوشاند. ورم ملتحمه موجب تورم عروق خونی موجود بر روی سطح چشمها شده و آنها را خون گرفته نشان می دهد.

خارش چشم

علل احتمالی

آلرژی

هنگامی که سطح چشم در معرض آلرژن یا عوامل آلرژی زا قرار می گیرد، ممکن است دچار خارش چشم شوید. این آلرژی ها را آلرژی های چشمی یا ورم ملتحمه آلرژیک نامند که از دو نوع آلرژیهای فصلی که بیشتر متداول بوده و آلرژیهای دائمی یا مکرر می باشند. واکنشهای آلرژی زا موجب آزاد شدن هیستامین شده که باعث به خارش افتادن چشم می گردد. این خارش ممکن است همراه با قرمزی و آب آمدن از چشم باشد. بایستی از مالیدن چشم به شدت خودداری نمایید به این علت که ممکن است سطح چشم را خراش داده و به آن آسیب وارد سازد. مالیدن چشم بعلاوه ممکن است هیستامین بیشتری را آزاد ساخته که این امر، شرایط را بدتر می سازد.

بلفاریت (Blepharitis)

بلفاریت نوعی عفونت پوست داخل پلک است که ناشی از بعضی باکتریها می باشد. در بعضی موارد، پوسته هایی شوره مانند بر روی بخش خارجی پلک ظاهر شده که در واقع پوست اندازی پوست است. این شرایط اغلب با روزاسه یعنی بیماری پوستی همراه است که موجب قرمزی صورت می گردد. متأسفانه هیچ درمان دائمی برای این عارضه وجود ندارد، اما می توان آن را با دارو و درمانهای خانگی تحت کنترل قرار داد.

حلقه رنگی در چشم

علل احتمالی وجود حلقه خاکستری یا سفید

کلسترول بالا

وجود حلقه ای خاکستری یا سفید در اطراف عنبیه یعنی بخش رنگی چشم، می تواند نشانه هشدار دهنده از مسائل قلبی، دیابت و یا به ویژه سکته مغزی باشد. آن را تحت اسم قوس های قرنیه ای (corneal arcus) شناخته و بیشتر در افراد مسن دیده می گردد. با این حال، چنانچه جوانان دچار چنین حلقه ای در اطراف عنبیه خود شوند، ممکن است نشان دهنده کلسترول بالا در آنها باشد که می تواند عامل خطر عمده برای بیماری قلبی به حساب آید.

علل احتمالی وجود حلقه مسی رنگ

بیماری ویلسون

نوعی حلقه مسی می تواند در اطراف عنبیه به علت تشکیل بیش از حد مس در بدن ایجاد گردد. این اختلال که تحت اسم بیماری ویلسون شناخته می گردد یک اختلال ژنتیکی نادر می باشد. چنانچه این بیماری بدون درمان رها گردد، ممکن است به کبد و مغز آسیب وارد سازد.

کاملاً قبول دارم که گاهی اوقات چشمان ما علائمی را به دلایل بسیار عادی مانند کمبود خواب یا فشار بیش از حد به آن از خود نشان می دهند. با این حال، این شرایط بعلاوه می توانند نشان دهنده وجود بعضی بیماریهای نهفته باشند که یاری پزشکی برای آنها یک ضرورت خواهد بود. از اینرو جهت معاینه منظم به یک متخصص چشم مراجعه نمایید.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته گردد.

منبع: راسخون
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 776

به "آنچه چشمان شما در مورد سلامتی تان نشان می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه چشمان شما در مورد سلامتی تان نشان می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید