ادامه حواشی نوبل با اعطای یک جایزه به هاندکه

به گزارش آیان کتاب، الکساندر ووچیچ رئیس جمهور صربستان بالاترین نشان این کشور را به پیتر هاندکه نویسنده اتریشی برنده نوبل ادبیات اعطا کرد.

ادامه حواشی نوبل با اعطای یک جایزه به هاندکه

به گزارش خبرنگاران به نقل از ای بی سی نیوز، پیتر هاندکه به سبب آن چه مبارزه بی وقفه در راه حقیقت عنوان شده بالاترین نشان کشور صربستان را طی مراسمی در بلگراد دریافت کرد و الکساندر ووچیچ رئیس جمهور این کشور نیز خاطرنشان کرد با اعطای این جایزه مراتب قدردانی و تشکر خود را از دوست مان نشان دادیم.

اعطای جایزه نوبل ادبیات 2019 به هاندکه به سبب حمایت های پیشینش از اسلوبودان میلوشویچ، رئیس جمهور سابق صربستان و همچنین انکار نسل کشی سربرنیتسا (قتل بیش از هشت هزار نفر از ساکنان بوسنیایی شهر مسلمان نشین سربرنیتسا) مورد اعتراض بازماندگان جنگ بوسنی نهاده شد و با حواشی فراوانی همراه شد.

هاندکه که در سال 2015 به عنوان شهروند افتخاری بلگراد شناخته شد چند روز پیش نیز در کشور بوسنی و هرزگوین مورد تقدیر مقامات جمهوری صرب بوسنی نهاده شد. همچنین امیر کوستوریتسا فیلمساز معروف اهل کشور بوسنی و هرزگوین از پیتر هاندکه با اعطای جایزه ادبی ایوو آندریچ تقدیر کرد.

با این وجود حضور هاندکه در شهر سارایوو پایتخت بوسنی و هرزگوین مورد استقبال قرار نگرفت و رسانه های محلی نیز این نویسنده برند نوبل ادبیات را یک انکارکننده نسل کشی توصیف کردند.

تصمیم آموزشگاه سوئدی نوبل در دسامبر 2019 برای اعطای جایزه نوبل ادبیات به هاندکه با انتقادها و خشم بسیاری از افراد از جمله فعالان حقوق بشر، مورخان و چهره های برجسته کشور بوسنی روبرو شد که هاندکه را به سبب مواضع سیاسی اش شایسته دریافت مهم ترین جایزه ادبی دنیا نمی دانستند و کشورهایی چون بوسنی و هرزگوین، آلبانی، مقدونیه، کوزوو و ترکیه مراسم اعطای نوبل ادبیات آن سال را بایکوت کردند.

هاندکه که اکنون 78 سال دارد یکی از مهم ترین نویسندگان آلمانی زبان در قید حیات است و معتقد است صرب ها به شکل ناعادلانه و به عنوان تنها متجاوز از سوی غربی ها به تصویر کشیده شده اند.

ترس دروازه بان از ضربه پنالتی، داستان بچه ها، بر فراز دهکده ها، پیمودن دریاچه کنستانس، نامه کوتاه، وداع طولانی، ماجراهای مداد و زن چپ دست مهم ترین کتاب های پیتر هاندکه هستند که جایزه های متعدد و مهمی چون جایزه گئورگ بوشنر (1973) و جایزه فرانتس کافکا در سال 2009 را برای به او به ارمغان آورده اند. این نویسنده در سال 2004 نیز جایزه بین المللی ایبسن را برای نمایشنامه نویسی دریافت نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 579

به "ادامه حواشی نوبل با اعطای یک جایزه به هاندکه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه حواشی نوبل با اعطای یک جایزه به هاندکه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید