امکان استفاده دانش بنیان ها از امتیازات پارک های فناوری سلامت

به گزارش آیان کتاب، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، پنل نکات مهم در مدیریت پارک های علم و فناوری در اولین دوره آموزشی توانمندسازی منابع انسانی با عنوان مدیریت نوآوری - ویژه روسا و معاونین پارک های علم و فناوری برگزار گردید.

امکان استفاده دانش بنیان ها از امتیازات پارک های فناوری سلامت

این پنل با حضور دکتر محمدرضا منظم رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، دکتر بهنام طالبی سرپرست دفتر برنامه ریزی و امور فناوری وزارت علوم، دکتر علی علیزاده مشاور معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر مصطفی مافی رئیس پارک علم و فناوری قزوین، دکتر جعفر قیصری رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، دکتر عبدالرضا واعظی رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، حمید مهدوی رئیس پارک علم و فناوری شیخ بهائی اصفهان، دکتر معصومه خان احمدی، مشاور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور برگزار گردید.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه پارک های حوزه سلامت همه به دانشگاه های علوم پزشکی مرتبط هستند، گفت: این تدبیری است که وزارت بهداشت اندیشیده و طبق آن عمل می نماید. شرکت های حوزه سلامت فقط برای معافیت های مالیاتی به پارک ها مراجعه نمی نمایند جذابیت های دیگری هم برای آنها ایجاد شده است. امیدوارم با به اشتراک گذاری این تجربیات فرصت هایی هم برای دیگر پارک ها و شرکت های زیر مجموعه آنها مهیا گردد.

وی اضافه نمود: یکی از بزرگترین مشکلاتی که شرکت ها با آنها روبرو هستند تعامل با نهادها و سازمان های ذیربط است. برای مثال در حوزه سلامت، سازمان غذا و داروست که اغلب شرکت ها برای تعامل و دریافت مجوز با آن در ارتباط هستند. در این راستا از سوی دفتر توسعه فناوری سلامت و سازمان غذا و دارو جهت رسیدگی به موضوعات فی مابین کمیته مشترکی تشکیل شده است.

منظم اعلام کرد: با تعاملات شکل گرفته با سازمان غذا و دارو و معاونت آموزشی وزارت بهداشت، هسته های فناور مستقر در مراکز رشد که در حوزه سلامت فعال هستند از امتیازاتی که یک شرکت دانش بنیان برخوردار است بهره مند می شوند. به این ترتیب یک پارک علم و فناوری حوزه سلامت می تواند هسته فناور باشد و شرکت های زیرمجموعه آن می توانند در تعامل با سازمان غذاو دارو از امتیازات مشابه شرکت دانش بنیان برخوردار شوند.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت اضافه نمود: در حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت هم امکان گذراندن تعهدات قانونی دانش آموختگان داروسازی و علوم پایه پزشکی در شرکت های مستقر در مراکز رشد و پارک های فناوری سلامت فراهم شده است در گذشته فارغ التحصیلان تنها می توانستند در شرکت های دانش بنیان تعهدات قانونی خود را بگذرانند.

وی وزارت بهداشت را بزرگ ترین بازار مصرف محصولات حوزه سلامت و بهداشت دانست و اضافه نمود: طی آنالیز هایی مزیت های داخلی وزارت بهداشت را شناسایی کردیم و در تعاملات با معاونت درمان وزارت بهداشت موافقت شد سامانه ای راه اندازی گردد تا تمام خریدهایشان را با اولویت محصولات و خدمات شرکت های دانشگاهی مستقر در پارک های فناوری حوزه سلامت انجام دهند.

به گفته منظم، حمایت از بازار بزرگ ترین اقدامی است که پارک ها باید انجام بدهند و در دفتر توسعه فناوری سلامت وزارتخانه تمام کوشش ها در این راستا به کار گرفته خواهد شد.

وی با بیان اینکه ظرفیت های ایجاد شده برای پارک های حوزه سلامت است، گفت: جهت برای تعامل دیگر پارک ها نیز فراهم است. همین جا از پردیس های سلامت دعوت می کنم، تعامل کنید تا در فرآیند امتیازات قرار گیرید.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت در این نشست در پی تقاضای روسای پارک های علم و فناوری حاضر در نشست اعلام آمادگی کرد تا جهت تسری حمایت های وزارت بهداشت برای شرکت های حوزه سلامت در تمامی پارک های علم و فناوری تفاهم نامه همکاری امضا کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 1033

به "امکان استفاده دانش بنیان ها از امتیازات پارک های فناوری سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان استفاده دانش بنیان ها از امتیازات پارک های فناوری سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید