تور استرالیا ارزان: انتقاد غریب آبادی از رویکردهای دوگانه آمریکا و انگلیس در فروش زیردریایی هسته ای به استرالیا

به گزارش آیان کتاب، نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین از رویکردهای دوگانه در جریان قرارداد آمریکا و انگلیس برای فروش زیردریایی نظامی با سوخت هسته ای بالای 90 درصد به استرالیا، انتقاد کرد.

تور استرالیا ارزان: انتقاد غریب آبادی از رویکردهای دوگانه آمریکا و انگلیس در فروش زیردریایی هسته ای به استرالیا

با تور استرالیا ارزان از بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه دیدن کنید و شهرهای زیبای ملبورن و سیدنی استرالیا را ببینید.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، طی سخنانی در شصت و پنجمین نشست کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی، از رویکردهای دوگانه در جریان قرارداد آمریکا و انگلیس برای فروش زیردریایی نظامی با سوخت هسته ای بالای 90 درصد به استرالیا، انتقاد کرد.

غریب آبادی گفت: مایه تاسف است کشورهایی که ایران را به خاطر غنی سازی اورانیوم تا 60 درصد، که برای اهداف بشردوستانه و صلح آمیز انجام می گردد، سرزنش می نمایند، اکنون تصمیم به فروش زیردریایی های هسته ای نظامی به استرالیا گرفته اند که از سوخت هسته ای بالای 90 درصد استفاده می نمایند.

استرالیا به توافقی در خصوص ترتیبات پادمانی مورد احتیاج با آژانس بین المللی انرژی اتمی دست یابد

نماینده دائم کشورمان در ادامه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران همیشه اذعان داشته است که هر کشور عضو آژانس حق دارد برنامه هسته ای صلح آمیز خود را، صرفنظر از سطح غنی سازی، منحصراً بر اساس احتیاجهای خود و مطابق با پادمان های آژانس دنبال کند، اضافه نمود: لازم است استرالیا به توافقی در خصوص ترتیبات پادمانی مورد احتیاج با آژانس بین المللی انرژی اتمی دست یابد. آژانس می بایست به مواد هسته ای با غنای بالا در استرالیا در هر زمان مورد توافق و منطقی، دسترسی داشته باشد و هیچ بهانه ای در این رابطه قابل پذیرش نیست.

غریب آبادی با تأکید بر اینکه آژانس باید شورای حکام را در خصوص این موضوع مهم به طور منظم آگاه نگه دارد، گفت: با این حال، ایالات متحده و انگلیس، موضوعات مهم خلع سلاح و عدم اشاعه را در خطر قرار داده اند. آمریکا و انگلیس باید استانداردهای دوگانه و دورویی را متوقف نمایند و از به خطر انداختن تعهدات خود ذیل ان.پی.تی به ویژه ماده 3 آن تحت بهانه نگرانی های راهبردی ساختگی، خودداری نمایند.

به گزارش فارس، سران کشورهای آمریکا، انگلیس و استرالیا بامداد روز پنجشنبه توافقنامه برای همکاری در حوزه های دیپلماتیک، امنیتی و نظامی در سراسر منطقه هند و اقیانوس آرام را امضا و اعلام نمودند برنامه زیردریایی های اتمی استرالیا اولین پروژه عظیم این توافق خواهد بود، کانبرا اعلام نمود که توافق 90 میلیارد دلاری زیردریایی با پاریس را فسخ خواهد نمود.فرانسه، شدیداً به این اقدام مشترک اعتراض و آن را خنجر از پشت توصیف کرد. (اینجا بخوانید)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 مهر 1400 بروزرسانی: 7 مهر 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 748

به "تور استرالیا ارزان: انتقاد غریب آبادی از رویکردهای دوگانه آمریکا و انگلیس در فروش زیردریایی هسته ای به استرالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور استرالیا ارزان: انتقاد غریب آبادی از رویکردهای دوگانه آمریکا و انگلیس در فروش زیردریایی هسته ای به استرالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید