برنامه ریزی دانشگاه های جهان برای ترم تحصیلی کرونازده ، از اختصاص اتاق های تک نفره خوابگاهی تا کاهش شهریه ها

به گزارش آیان کتاب، دانشگاه های عظیم دنیا ترم تحصیلی جدید را با توجه به شیوع کرونا به گونه ای برنامه ریزی کردند که ضمن حفظ دانشجویان بتوانند به بهترین نحو آموزش های خود را ارائه نمایند.

برنامه ریزی دانشگاه های جهان برای ترم تحصیلی کرونازده ، از اختصاص اتاق های تک نفره خوابگاهی تا کاهش شهریه ها

گروه دانشگاه خبرنگاران، فاطمه صائبی صفت- بیشتر دانشگاه های عظیم دنیا قصد دارند که به صورت حضوری از دانشجویان خود استقبال نمایند؛ به طور مثال دو سوم دانشگاه های برتر در آمریکا گزینه ترکیبی را انتخاب نموده اند و تنها هفت درصد می خواهند کلاس ها را صرفا به صورت از راه دور برگزار نمایند. جالب اینجاست که بعضی از دانشگاه ها هنوز در این مورد هیچ تصمیمی نگرفته اند.

قول اتاق های یک نفره به دانشجویان خوابگاهی

روسای بعضی دانشگاه ها اعلام نموده اند که بسیاری از دانشجویان برای یادگیری مجازی در ترم بهار مشکل داشتند. بعضی از آن ها در خانه به منابع آنلاین دسترسی نداشتند تا بتوانند دوره خود را تکمیل نمایند و به همین دلیل بهترین گزینه آموزش حضوری است. بعضی از دانشگاه ها برای کاهش تراکم در اماکن مسکونی و به حداقل رساندن تماس های اجتماعی غیرضروری، به دانشجویان کمتری اجازه اقامت در خوابگاه را داده اند. اما بعضی نیز همانند دانشگاه دوک (در آمریکا) در هتل ها و آپارتمان های محلی اسکان اضافی برای دانشجویان فراهم آورده اند و به آن ها قول اتاق یک نفره را می دهند.

برنامه ریزی برای حمام دانشجویان / حق انتخاب آموزش مجازی یا حضوری با دانشجویان است

اندازه کلاس ها در دانشگاه فلوریدا به شدت محدود خواهد بود و دانشجویان باید در ساعت های معین شده حمام نمایند و هنگام ورود به دانشگاه تست کرونا بدهند. دانشجویان دانشگاه بوستون خودشان می توانند برای ترم پاییز خود بین کلاس های حضوری یا کلاس های از راه دور یکی را انتخاب نمایند.

پرداخت شهریه برای کلاس های آنلاین انصاف نیست

به طور کلی باید گفت که بیشتر دانشگاه های دنیا در ترم بهار دچار بحران های بودجه شدند، زیرا بودجه زیادی را برای بازپرداخت هزینه خوابگاه ها و کلاس هایی که خالی از دانشجو شدند، هزینه کردند. از سوی دیگر، دانشجویان بسیاری اعلام کردند که اگر کلاس هایشان در ترم پاییز هم به صورت آنلاین برگزار شود، ممکن است به دانشگاه برنگردند. بسیاری از آن ها معتقدند که انصاف نیست برای آموزش آنلاین شهریه کامل پرداخت نمایند. در ادامه به راهکار ها و رویکرد هایی که چند دانشگاه برتر دنیا برای بازگشایی ترم جدید پاییز در شرایط پاندمی کرونا دارند، می پردازیم:

تاکید بر یادگیری حضوری در دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد از روز 31 شهریور یعنی 21 سپتامبر با اتخاذ تدابیری برای تمامی مقاطع بازگشایی خواهد شد. تمامی کارکنان، دانشجویان، بازدیدنمایندگان، پیمانکاران و افراد عمومی که وارد محوطه و کل ساختمان های دانشگاه می شوند، باید پروتکل های بهداشتی از جمله زدن ماسک و فاصله اجتماعی دو متر را رعایت نمایند. در صورت مشاهده هر گونه علائم بیماری در دانشجویان یا کارکنان از آن ها آزمایش گرفته می شود. این دانشگاه همچنین اعلام نموده که خدمات آزمایش کووید 19 بصورت رایگان در داخل دانشگاه وجود دارد. در این دانشگاه، تدریس و سنجش با ترکیب بهینه آموزش حضوری و یادگیری آنلاین خواهد بود؛ با این حال تاکید بر یادگیری و ارزیابی حضوری است.

مشخص اولویت اسکان در خوابگاه های دانشگاه MIT / کاهش قابل توجه شهریه ترم تحصیلی جدید

موسسه فناوری ماساچوست یا MIT در اعلام برنامه های تدوین شده خود برای شروع ترم پاییز، از دانشجویان خواسته که برای ترم پاییز به دانشگاه برگردند و البته افرادی همانند دانشجویان سن بالا و دانشجویانی که نمی توانند به دلایلی به خانه بازگردند یا کسانی که در محیط خانه نمی توانند از امکانات آموزش از راه دور استفاده نمایند، در اولویت اسکان در دانشگاه قرار دارند.

این دانشگاه شهریه های سال تحصیلی جدید خود را به طور قابل توجهی کاهش داده و به دانشجویان یاری اقتصادی بیشتری ارائه می دهد تا بتوانند هزینه سالانه خود را برای حضور در این دانشگاه جبران نمایند. برای دانشجویانی که در خوابگاه دانشگاه اقامت دارند، 40 درصد کاهش هزینه های غذا و اقامت مشاهده می شود. برای محدود کردن تراکم جمعیت دانشگاه، بیشتر کارمندان اداری از راه دور کار می نمایند و همه افرادی که در ساختمان های دانشگاه تردد دارند، ملزم به پیروی از پروتکل های بهداشتی هستند. استفاده از ماسک برای تمامی دانشجویان و کارکنان این دانشگاه اجباری است و این دانشگاه از تمامی این افراد به صورت منظم تست کرونا خواهد گرفت و آن ها را به سیستم ردیابی تماس مجهز خواهد نمود تا حتما فاصله اجتماعی را رعایت نمایند.

کلاس های تئوری حضوری و کلاس های عملی مجازی در دانشگاه MIT

این دانشگاه نیز ترکیب آموزش مجازی و حضوری را در برنامه کار خود دارد، ولی بیشتر دوره های آموزش در پاییز سال جاری به صورت آنلاین برگزار خواهد شد؛ در حالی که دانشجویان درون دانشگاه در گروه های کوچک از فضا هایی مثل آزمایشگاه، استودیو های طراحی، کلاس های مبتنی بر پروژه استفاده خواهند کرد.

ترم جدید این دانشگاه با کمی تغییر یک هفته زودتر از روال سابق یعنی از اول سپتامبر (12 شهریور) شروع شده است و برای کاهش سفر های رفت و برگشت در دوره تعطیلات، دانشجویان قبل از روز شکرگزاری یعنی 26 نوامبر (6 آذر) به خانه های خود برخواهند گشت. بعد از روز شکرگزاری نیز کلاس ها به صورت آنلاین ادامه خواهد یافت و امتحانات از 14 تا 18 دسامبر برگزار خواهد شد.

ساختمان های دانشگاه فقط برای دانشجویانی که برای ترم پاییز به دانشگاه دعوت شده اند باز خواهد بود و سایر دانشجویان ساکن در منطقه بوستون - چه آن هایی که در خانه خود سکونت دارند چه کسانی که در خوابگاه اقامت دارند- امکان دسترسی به ساختمان های دانشگاه را نخواهند داشت.

شروع ترم تحصیلی جدید در دانشگاه هاروارد با 3 سناریو

دانشگاه هاروارد از 21 مرداد ترم جدید خود را کاملا به صورت آنلاین شروع نموده، اما سه سناریو را برای این ترم در نظر گرفته که بسته به شرایط شیوع کرونا یکی از آن ها را اتخاذ خواهد نمود: دانشگاه با جمعیت کم، دقیقا مانند شرایط فعلی که فقط بعضی از دانشجویان در دانشگاه حاضر می شوند؛ دانشگاهی با تراکم نسبتا کم که حدود 30 تا 40 درصد از دانشجویان به دانشگاه برمی گردند و تراکم بالا که دانشگاه به روال سال های قبل برای آموزش دانشجویان برمی شود. با این حال، دانشگاه برای دانشجویان بین المللی که به دلیل مشکل ویزا قادر به بازگشت به دانشگاه نیستند یا آن هایی که به دلیل مسائل سلامتی اجازه بازگشت به کلاس های حضوری را ندارند، کاملا آنلاین برگزار می شود.

سرویس بهداشتی اختصاصی و اتاق های یک نفره برای دانشجویان مجاز به زندگی در دانشگاه

برای دانشجویان هاروارد به استثنای موارد کم، یادگیری از راه دور است و فقط تعداد محدودی از دانشجویان مجاز به زندگی در دانشگاه هستند؛ آن هم به این شرط که به غیر از زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی، هر سه روز تست کرونا بدهند. تعداد کلاس های حضوری نیز بسیار کم خواهد بود. در حال حاضر فقط 40 درصد از دانشجویان به دانشگاه برگشته اند. لازم به ذکر است که این دانشگاه برای اقامت دانشجویان در محوطه دانشگاه، اتاق های یک نفره و سرویس بهداشتی اختصاصی در نظر گرفته تا تماس آن ها با یکدیگر به حداقل برسد. در صورتی که تست این افراد مثبت شود باید یک هفته در اتاق خود قرنطینه شوند.

بازگشت تنها سال اولی ها به دانشگاه استانفورد / هیچ دانشجویی ملزم به حضور نیست

دانشگاه استانفورد در ترم جدید خود که یک هفته زودتر و از 24 شهریور شروع می شود، به دو سوم دانشجویان خود اجازه حضور داده است. دانشجویان سال اولی این ترم به دانشگاه برمی گردند، ولی سال دومی ها از ترم بهار. با این حال هیچ دانشجویی ملزم به حضور در دانشگاه نیست. از این رو، دانشجویان سال اول می توانند از 14 سپتامبر تا 14 نوامبر (24 شهریور تا 24 آبان) سال جاری در خوابگاه های آن اقامت نمایند و بعد از اتمام کلاس ها دانشگاه را ترک می نمایند و بقیه ترم را به صورت مجازی خواهند گذراند. دانشجویانی که به هر دلیلی قادر به ترک دانشگاه نیستند، یا دارای معلولیتند، می توانند در تعطیلات زمستانی در دانشگاه بمانند. در تمامی این شرایط دانشجویان باید پروتکل های بهداشتی از جمله زدن ماسک و فاصله اجتماعی را رعایت نمایند. هر دانشجویی که دانشگاه را ترک می نماید، هنگام بازگشت به مدت دو هفته ملزم به قرنطینه می شود.

بیشتر کلاس ها به ویژه کلاس هایی با بیش از 50 دانشجو، به صورت آنلاین و تمامی آزمون های آخر ترم نیز از راه دور برگزار خواهد شد که البته بسته به شرایط قابلیت تغییر دارند.

همه کلاس های دانشگاه پرینستون مجازی شد

دانشگاه پرینستون در آمریکا که تا ماه پیش اعلام نموده بود آماده پذیرش دانشجویان در کلاس های آموزشی خود هم به صورت حضوری و هم مجازی خواهد بود، هم اکنون با اشاره به اینکه حدود 2 میلیون نفر در ایالت نیوجرسی به این ویروس مبتلا شده اند، تصمیم دارد تمامی کلاس ها را در تمامی مقاطع به صورت مجازی برگزار کند. دانشگاه های جان هاپکینز، ماساچوست آمهرست، دانشگاه هوارد، لویولا مریلند و کالج اسمیت هم همین تصمیم را در لحظه آخر گرفتند. این دانشگاه حتی از تصمیم خود برای کاهش 10 درصدی شهریه دانشجویان نیز برگشت.

رئیس دانشگاه پرینستون به تازگی در نامه ای که به دانشجویان خود نوشته، شرح داده که این دانشگاه توانایی اقتصادی برای گسترش فضای ناهارخوری، اجتماعات دانشجویی و فضا های مشترک داخلی و سالن های ورزشی را ندارد. ضمن اینکه کالج ها و دانشگاه های دیگر نیز هنوز مجوز کلی برای آموزش کلاس های حضوری را دریافت ننموده اند. علاوه براین، بسیاری از دانشجویان خارجی با شرایط سخت قرنطینه قادر به ورود به نیوجرسی نیستند.

طرح بیمه سلامت دانشجویی به شیوه نوین در دانشگاه کل تک / رویداد های حضوری تا اطلاع ثانوی لغو

دانشگاه کل تک در آمریکا نیز همانند پرینستون تصمیم گرفته که کلیه کلاس های ترم پاییز خود را به صورت مجازی برگزاری کند. همچنین کلیه رویداد ها و اجتماعات حضوری دانشگاه تا اطلاع ثانوی لغو شده است. البته این دانشگاه اعلام نموده دانشجویانی که هم اکنون در خوابگاه های این دانشگاه اقامت دارند و امکان برگشتن به خانه را ندارند، می توانند همچنان در اینجا باقی بمانند و کماکان از خدمات دانشگاه از جمله مراقبت های سریع پزشکی بهره ببرند. این دانشگاه همچنین برنامه هایی برای حمل و نقل پزشکی و بستری شدن دانشجویان بیمار در نظر دارد.

کل تک برای اینکه ارتباط میان دانشجویان با دانشگاه همچنان باقی بماند، راهکار هایی را ارائه داده است که از میان آن ها می توان به میزبانی از دانشجویان در رویداد های مختلف به صورت آنلاین، ایجاد کانال دانشجویان فارغ التحصیل، برگزاری یک کارگاه دانشجویی سلامتی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی که مجبورند به دلایلی در دانشگاه بمانند.

این دانشگاه حتی طرح بیمه سلامت دانشجویی را پیاده نموده است که فراتر از آن چیزی است که در مراکز بهداشت دانشجویی و مراکز مشاوره وجود دارد. این طرح شامل درمان و مشاوره پزشکی از راه دور یا Telehealth می شود که به دانشجویان امکان می دهد برای درمان مسائل جسمانی خود به وسیله تلفن، تبلت یا کامپیوتر خود به پزشکان معتبر وصل شوند.

اخذ تعهد و قرارداد از دانشجو برای رعایت پروتکل ها در دانشگاه ییل

دانشگاه ییل در آمریکا ترم جدید خود را از 10 شهریور هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری شروع نموده است. در کل، حدود 5200 نفر که 85 درصد کل جمعیت سال قبل است، در این دانشگاه ثبت نام نموده اند که از این تعداد 1600 نفر در خوابگاه دانشجویی زندگی می نمایند و 1700 نفر نیز از راه دور دوره های آموزشی را خواهند گذراند. بعضی از کلاس های حضوری این دانشگاه از اواسط سپتامبر شروع خواهد شد.

از همه دانشجویان به محض ورود تست کرونا گرفته می شود و اگر تست آن ها مثبت باشد، باید در اتاق های مشخص شده در دانشگاه یا در محل زندگی خود در خارج از دانشگاه قرنطینه شوند و تحت درمان پزشک قرار بگیرند و به آن ها ردیاب تماسی وصل خواهد شد. جالب اینجاست که کلیه دانشجویان در تمامی مقاطع برای ورود به دانشگاه باید قراردادی را امضا نمایند که در آن تعهد می دهند پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند. دانشجویانی که این قرارداد را امضا ننمایند، حق ورود به دانشگاه را ندارند.

دانشگاه کالیفرنیا دانشجویان بی مکان را اسکان می دهد

دانشگاه کالیفرنیا یا UCLA ترم پاییز خود را کاملا به صورت آنلاین و خیلی دیرتر از دانشگاه های دیگر یعنی از 28 سپتامبر (7 مهر) شروع خواهد نمود. این دانشگاه فقط به دانشجویانی که هیچ جایی برای ماندن ندارند، اسکان می دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 147

به "برنامه ریزی دانشگاه های جهان برای ترم تحصیلی کرونازده ، از اختصاص اتاق های تک نفره خوابگاهی تا کاهش شهریه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی دانشگاه های جهان برای ترم تحصیلی کرونازده ، از اختصاص اتاق های تک نفره خوابگاهی تا کاهش شهریه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید