خودروسازان انصاف هم داشته باشند

به گزارش آیان کتاب، به گزارش خبرنگاران، در اواسط مرداد ماه و در جلسه 473 شورای رقابت مصوب شد که در طرح پیش فروش خودروهای مشمول قیمت گذاری، سهمی از خودرو که پیش پرداخت آن قبلا صورت گرفته مشمول هیچ گونه تورم قیمتی احتمالی نباشد. در عین حال تاکید شد خودروهایی که قیمت آن مشخص نشده حق پیش فروش ندارند.

خودروسازان انصاف هم داشته باشند

در کنار بعضی حواشی و انتقاداتی که در این رابطه مطرح بود، گفته می شد که خودروسازان چندان تمایلی به این مصوبه نداشته و حتی بهانه ای برای عقب نشینی از طرح های پیش فروش خودرو است.

در رابطه با این جریان رضا شیوا، رئیس شورای رقابت توضیحاتی ارائه کرد.

وی با بیان اینکه پیش فروش خودرو باید نفعی هم برای مصرف نماینده داشته باشد، گفت: خودروسازان توجه داشته باشند که وقتی در پیش فروش هیچ امتیازی از سوی خودروساز به مصرف نماینده ارائه نمی گردد و سودی برای آن ندارد چرا باید برای پیش خرید اقدام کند و در این حالت استقبال مصرف نماینده هم کاهش پیدا خواهد نمود.

رئیس شورای رقابت با اشاره به اینکه وقتی مصرف نماینده برای پیش فروش اقدام می نماید پول خود را مدت ها در اختیار خودروساز قرار می دهد که در گذر زمان و در شرایط تورمی موجود مشمول تورم می گردد و پولش از بین می رود، اضافه نمود: اما شاهد هستیم که خودروساز هیچ امتیازی به مصرف نماینده ارائه نمی دهد، نتیجه این است که در یک سال چند صد شکایت در این رابطه از سوی متقاضیان به شورای رقابت اعلام شده است.

به گفته شیوا، بهتر است خودروسازان طبق مصوبه عمل نموده و تعهدات خود را هم انجام دهند و به این هم فکر نمایند که اگر در موقعیت مسلط در بازار قرار دارند باید انصاف را هم در نظر بگیرند.

اگر بازار رقابتی بود باز هم کسی حاضر بود پیش خرید کند؟

وی با تاکید بر اهمیت ایجاد بازار رقابتی در خودرو گفت: اگر چنین بازاری داشتیم و چندین خودروساز خودرو ارائه می کردند آیا باز هم کسی حاضر بود پولش را برای پیش فروش یکساله آن هم وقتی حتی قیمت نهایی تعیین نیست در اختیار خودروسازان قرار دهد؟ ولی اکنون این خودروسازان هستند که بر جریان مسلط بوده و مصرف نماینده هم چاره ای ندارد و نمی تواند خودرو خریداری کند، از این رو لازم بود تا نسبت به تغییر شرایط با صدور این مصوبه از سوی شورای رقابت اقدام گردد.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 شهریور 1400 بروزرسانی: 25 شهریور 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 734

به "خودروسازان انصاف هم داشته باشند" امتیاز دهید

1 کاربر به "خودروسازان انصاف هم داشته باشند" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروسازان انصاف هم داشته باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید