در این ساعت شام بخورید تا چاق نشوید

به گزارش آیان کتاب، باشگاه خبرنگاران/ پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا معتقد هستند که شام دیرهنگام باعث افزایش احتمال ابتلا به دیابت و چاقی می گردد.

در این ساعت شام بخورید تا چاق نشوید

آنها با آنالیز اطلاعات به دست آمده دریافتند که با خوردن دیرهنگام شام، غلظت گلوکز در خون فرد افزایش می یابد و سوختن چربی ذخیره نیز کاهش می یابد.

تخمین زده می گردد بیش از 2.1 میلیارد بزرگسال در سراسر دنیا دارای اضافه وزن یا چاقی هستند که عوارض کشنده ای مانند دیابت و فشار خون بالا را به احتمال زیاد به همراه دارد.

جاناتان جون از دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در ایالات متحده گفت: این مطالعه چراغ تازه ای را به وجود می آورد که چگونه خوردن یک وعده شام دیرهنگام در عملکرد گلوکز اختلال ایجاد می نماید و میزان سوخت چربی ذخیره ای را کاهش می دهد.

اما تأثیر خوردن دیر هنگام شام بین افراد بسیار متفاوت است و به زمان معمول خواب آنها بستگی دارد.

این دانشمندان می گویند: اگر اثرات متابولیکی که با یک وعده غذایی ذکر کردیم به طور مزمن اتفاق می افتد،با دیر خوردن غذا در شب های متوالی می تواند منجر به عواقبی مانند دیابت یا چاقی گردد.

پژوهشگران برای انجام تحقیق خود بیست فرد سالم (10 مرد و 10 زن) را انتخاب کردند و تفاوت های متابولیسمی در دو شرایط متفاوت در خوردن شام زودهنگام و دیر هنگام با شرایط یکسان را مقایسه کردند.

نتایج نشان داد در افرادی که دیرهنگام شام خورده اند، میزان قند خون بالاتر است و مقدار سوختن چربی ذخیره ای بعد از شام پایین تر آمده است.

دکتر چنژوان گو از دانشگاه جانز هاپکینز گفت: به طور متوسط میزان اوج غلظت قند بعد از شام دیرهنگام حدود 18 درصد بیشتر بود، و میزان چربی سوخته حدود 10 درصد در مقایسه با خوردن یک وعده شام زودهنگام کاهش یافته است.اثراتی که در داوطلبان سالم دیده ایم ممکن است در افراد چاق یا دیابتی بیشتر دیده گردد.

این دانشمندان در آخر اضافه کردند که بهترین زمان برای صرف شام بر اساس مشاهدات ساعت 6 الی 7 عصر است و هرچه به تاخیر بیافتد می تواند تاثیر بیشتری در چاق شدن فرد داشته باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 51

به "در این ساعت شام بخورید تا چاق نشوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در این ساعت شام بخورید تا چاق نشوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید