دلایل چسبیده بودن مادرزادی انگشتان دست

به گزارش آیان کتاب، سینداکتیلی عارضه ای مادرزادی که در آن ممکن است دو یا سه انگشت بهم چسبیده باشند.

دلایل چسبیده بودن مادرزادی انگشتان دست

به گزارش خبرنگاران، سینداکتیلی یا انگشتان بهم چسبیده، بیماری مادرزادی است، که بر اثر آن ممکن است دو انگشت یا بیشتر بهم چسبیده باشند. طبق آمار ها معمولا از هر دو هزار تولد یک نفر به این عارضه مبتلا خواهد شد و سینداکتیلی در پسر ها دو برابر شایعتر از دختران است.

اتصال انگشتان مجاور ممکن است فقط بصورت اتصال پوستی باشد. ممکن است دو انگشت مجاور در عروق و یا اعصاب نیز اشتراک داشته باشند و گاهی اوقات استخوان دو انگشت مجاور هم ممکن است به یکدیگر متصل باشند.

معمولا انگشتان دوم و سوم در این عارضه به یکدیگر می چسبند، سینداکتیلی گاهی اوقات زمینه خانوادگی دارد و برخی اوقات نیز همراه با بیماری های ژنتیکی، چون سندروم داون همراه است.

در هیچ کشوری این عارضه را بیماری نمی دانند و تنها مسئله ای است که از لحاظ زیبایی اهمیت دارد؛ بنابراین انگشتان بهم چسبیده بیماری نیست که احتیاج به درمان داشته باشد و فقط به عنوان یک عمل جراحی زیبایی میتوان دو انگشت را با عمل جراحی از یکدیگر جدا کرد، ولی این جراحی مانند هر عمل جراحی دیگری ممکن است با عوارضی همراه باشد.

علل سینداکتیلی چیست؟

دلیل سینداکتیلی جدا نشدن یک یا چند تا از این انگشتان به دلیل ایجاد نشدن شکاف در دوران جنینی است؛ دانشمندان در پی یافتن دلیل تشکیل نشدن این شکاف ها هستند. گاهی اوقات سینداکتیلی همراه با دیگر تغییرات یا ناهنجاری های مادرزادی در استخوان ها، صورت یا جمجمه است. علاوه بر این سینداکتیلی می تواند زمانی رخ دهد که پوست یا ساختار دیگر بدن پس از یک آسیب مهم مانند سوختگی به درستی التیام نیافته باشد.

راه های درمان سینداکتیلی

درمان سینداکتیلی جدا کردن انگشتان با عمل جراحی است. در عمل جراحی معمولا پوست بین انگشتان بصورت زیگزاگ برش داده شده و انگشتان از هم جدا می شوند. معمولا بعد از جدا شدن انگشتان، پوست موجود برای پوشاندن هر دو انگشت کافی نیست و احتیاج به پیوند پوست پیدا می گردد.

در اغلب موارد، این امکان وجود دارد که انگشت های به هم چسبیده با عمل جراحی اصلاح گردد و این عمل معمولا بین سنین 12 تا 18 ماه قبل از پیشرفت کامل آن اتفاق می افتد.

پزشک معمولا با اشعه ایکس یا اولتراسوند معین می نماید که انگشتان دقیقا با چه ساختاری به هم چسبیده اند و برترین روش جراحی نیز معلوم می گردد.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 884

به "دلایل چسبیده بودن مادرزادی انگشتان دست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل چسبیده بودن مادرزادی انگشتان دست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید