رکورد شکنی وام های بی بازگشت در انتها بهار

به گزارش آیان کتاب، خبرنگاران: نرخ رشد وام های غیر جاری در آخر بهار در مقایسه با خاتمه سال گذشته به حدود 20 درصد رسید.

رکورد شکنی وام های بی بازگشت در انتها بهار

به گزارش خبرنگاران،این نرخ رشد بالاترین میزان حداقل در 5 سال گذشته است.

بر اساس آمار بانک مرکزی حجم مطالبات غیر جاری بانک ها در انتها خرداد امسال حدود 214 هزار میلیارد تومان بوده است.این رقم در مقایسه با حجم مطالبات در انتها اسفند 35 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

مطالبات غیرجاری در سه سر فصل مطالبات سررسید گذشته، معوق و مشکوک الوصول تقسیم بندی می گردد و مرز این دسته بندی بازه زمانی است. مطالباتی که از تاریخ سررسید اصل و سود تسهیلات یا تاریخ قطع پرداخت اقساط بیش از دو ماه گذشته باشد ، ولی تاخیر در بازپرداخت آن، هنوز از 6 ماه تجاوز ننموده است مطالبات سررسید گذشته شناخته می گردد.

مطالبات معوق اما وام هایی است که بیش از 6 ماه و کمتر از 18 ماه از تاریخ سررسید یا قطع پرداخت اقساط آن سپری شده باشد.وامهایی هم که بیش از 18 ماه از تاریخ بازپرداخت آن گذشته باشد در زمره مطالبات مشکوک الوصول دسته بندی می گردد.

گزارش بانک مرکزی به صورت تفکیکی اعلام ننموده که کدام بخش از مطالبات غیرجاری افزایش یافته است اما در گذشته بانک ها تا زمانی که شش ماه از تاریخ بازپرداخت نمی گذشت مطالبات را وارد سر فصل غیر جاری نمی کردند.بنابراین بر پایه این گزاره بیشترین میزان انبساط محتمل است در سرفصل مطالبات معوق رخ داده باشد.اما در بهار امسال ویروس کرونا نیز شیوع داشته است.با توجه به بازه زمانی شیوع این ویروس محتمل است وامهایی که فهرست استهمال نبوده اند بخش سررسید گذشته وام های غیر جاری متاثر نموده باشند.

صدرنشین رشد مطالبات

از میان سه گروه بانکهای دولتی،تخصصی و غیر دولتی نرخ بیشترین رشد مطالبات معوق از آن بانکهای خصوصی است.نرخ رشد مطالبات در این بانکها در مقایسه با انتها سال قبل حدود 21 درصد گزارش شده است.

حجم مطالبات غیرجاری در بانکهای غیر دولتی حدود 147 هزار میلیارد تومان است که حدود 68 درصد از رقم کل را تشکیل می دهد.

بعد از بانکهای خصوصی بیشترین رقم رشد مطالبات غیرجاری به بانکهای تخصصی تعلق دارد.رقم مطالبات غیر جاری در بانکهای تخصصی حدود 40 هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با رقم انتها سال قبل 18 درصد رشد نشان می دهد.

ردپای کرونا

یکی از دلایلی که می تواند رکورد شکنی نرخ رشد وامهای غیرجاری در انتها بهار امسال را شرح دهد شیوع ویروس کرونا است.بر اثر شیوع این ویروس بسیاری از کسب و کار ها یا تعطیل شده اند یا به حالت نیمه فعال درآمده بوده اند.کارشناسان احتمال می دهند کرونا موجب شده این کسب و کارها نتوانند در مهلت مقرر اقدام به تسویه وامها نمایند.البته با توجه به شیوع کرونا از نیمه اسفند پارسال این عامل به تنهایی شرح دهنده رشد رخ داده نیست.رکود مالی حاکم بر کسب و کار،نوسان قیمت ها و انحراف بعضی وامها از جهت اصلی می تواند از دیگر دلایل رکورد شکنی رشد وام های غیر جاری در انتها بهار نسبت به سال قبل باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 78

به "رکورد شکنی وام های بی بازگشت در انتها بهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکورد شکنی وام های بی بازگشت در انتها بهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید