سرنوشت شگفت انگیز شهر های نیم کره شمالی در 2080

به گزارش آیان کتاب، تغییرات آب و هوایی یکی از بحران هایی است که دانشمندان به صورت روزانه ابعاد ناگوار تازهی از آن را برای ما آشکار می سازند، اما یک مطالعه جامع تازه اکنون هشدار می دهد که با نرخ فعلی افزایش دما و تغییرات اقلیمی، شهر های نیمه کره شمالی شاهد تغییرات آب و هوایی گسترده ای خواهند شد که به طرز شگفت انگیزی این تغییرات در کمتر از 60 سال رخ خواهد داد.

سرنوشت شگفت انگیز شهر های نیم کره شمالی در 2080

به گزارش خبرنگاران، احتمالاً همه ما ممکن است داستان هایی را در خصوص شرایط آب و هوایی زادگاه خود از والدین یا پدر بزرگ ها و مادربزرگ های خود شنیده باشیم که اغلب حکایت از آن دارد که آب و هوا در زمان آن ها سردتر و بارش ها بیشتر بوده است. بی شک نسل امروزی نیز چنین تغییراتی را درک نموده، زیرا تغییرات آب و هوایی با سرعت بیشتری در حال متأثر کردن محیط زندگی ما است. این شرایط در تمام نقاط زمین صادق است، اما به نظر می رسد ساکنان نیمه کره شمالی زمین بیش از بقیه آن را لمس می نمایند.

ما معمولاً تغییرات آب و هوایی را بر حسب افزایش دما مقدار گیری می کنیم، اما دانشمندان می گویند به وسیله روش های دیگری نیز به این تغییرات پی برد که یکی از آن ها تغییرات فضایی است. در مطالعه ای مربوط به سال 2019، محققان دریافتند که شهر های آمریکای شمالی تا سال 2080 اساساً احساس خواهند کرد که آب و هوایی دارند که با آب و هوای حدود 500 مایل (800 کیلومتر) دورتر از جایی که اکنون در آن هستند، یکی است. نکته جالب توجه این است که داده های این مطالعه بر اساس شرایط نرخ میانه فعلی انتشار کربن و با فرض ثابت بودن آن در دهه های آینده، محاسبه شده است، ولی همین پیش فرض ها ثابت نموده که این پیش بینی ها با 540 شهر در ایالات متحده و کانادا سازگار است.

از طرف دیگر، این سفر 500 مایلی شهری به آب و هوای متفاوت، به گفته دانشمندان یک پرش تصادفی به هر جهیت نیست بلکه به طور مشخصی به سمت جنوب خواهد بود. این بدان معناست که تغییرات آب و هوایی شهر های نیم کره شمالی در 60 سال آینده، به شکل محسوسی آب و هوای آن ها را مشابه منطقه های خواهد نمود که در حال حاضر در 500 مایلی جنوب آن ها قرار دارند، مکان هایی که به شکل قابل توجهی آب و هوای گرم و مرطوب دارند. شما می توانید این مفهوم را در یک نقشه آنالوگ اقلیمی که به وسیله مت فیتزپاتریک، یکی از نویسندگان مطالعه از مرکز علوم محیطی دانشگاه مریلند، طراحی شده، در زیر مشاهده کنید.

در واقع شما می توانید در این نقشه یک ارزیابی مرتبط تر و مبتنی بر مکان از تغییرات آب و هوا را بدست بیاورد. بر اساس داده های این نقشه شما می توانید برای مثال متوجه شوید که واشنگتن دی سی در سال 2080 با کدام منطقه ها کنونی در جنوب خود، آب و هوایی مشترک داشته باشد که در این نقشه ما می بینیم که این شهر آب و هوایی مانند شبیه می سی سی پی باتلاقی خواهد داشت. نیویورک بیشتر شبیه شمال آرکانزاس خواهد شد و آب و هوای هیوستون نیز همانند مکزیک خواهد بود.

فیتزپاتریک در این خصوص شرح می دهد که: ما می توانیم از این تکنیک برای تبدیل پیش بینی های آینده آب و هوایی به چیزی استفاده کنیم که بهتر بتوان آن را مفهوم سازی کرد. این امر به ما یاری می نماید تا بتوانیم تصور و درک درست تری از عواقب آینده این تغییرات اقلیمی بدست بیاوریم و آن را با تجربیات کنونی خود پیوند دهیم. این برای اولین بار است که ما یک مقیاس از چنین تغییراتی را در طول یک نسل ایجاد می کنیم و امیدوارم تا آن موقع کسانی باشند که از این داده ها در جهت برطرف این بحران استفاده نمایند.

با این همه دانشمندان می گویند، با توجه به داده ها و با نرخ فعلی انتشار کربن، بسیاری از دگرگونی هایی که در حال وقوع هستند را نمی توان به راحتی مفهوم سازی کرد. در این مطالعه، محققان دریافتند که امروزه بسیاری از مکان های آمریکای شمالی در واقع آب و هوای فعلی خود را در آینده نخواهند داشت. آب و هوای پیش بینی شده برای آینده آن ها بیشتر شبیه به یک دیستوپیا (ویران شهر) است که قبلاً با آن روبرو نشده بودیم. نویسندگان در مطالعه خود شرح دادند: برای بسیاری از منطقه ها شهری، ما تفاوت های اساسی بین آب و هوای آینده و برترین آنالوگ اقلیمی معاصر پیدا کردیم، که تاکید می نماید تا دهه 2080 بسیاری از شهر ها می توانند آب و هوای جدیدی را بدون معادل امروزی خود تجربه نمایند.

دانشمندان هشدار می دهند که اگر گام های اساسی برای برطرف بحران اقلیمی صورت نگیرد، در آینده نچندان دور نه فقط شهر های آمریکای شمالی، بلکه تمام شهر های نیمه کره شمالی به آب و هوایی گرفتار خواهند شد که اکنون مشابه آن را می توانند 800 کیلومتر دورتر و سمت جنوب خود ببینند. بسیاری از این مکان ها را امروزه می توانید با استفاده از خودروی خود ببینید، ولی بساری از این مکان ها اصلاً منطقه ها شهری یا سکونت گاهی نیستند که بتوان به سادگی دید. در واقع مکان هایی هستند که فاقد فاکتور های لازم برای سکونت بشر هستند. شهر های ما در نیمه کره شمالی زمین قطعاً در حال تجربه تغییرات آب و هوایی هستند، اما این موضوع با چنان سرعتی در حال اجرا است که نسل که اکنون به جهان می آید به احتمال بسیار زیاد می تواند به سادگی آن را تجربه و لمس کند. این یافته ها در نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است.

منبع: sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 21 خرداد 1401 بروزرسانی: 21 خرداد 1401 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 1002

به "سرنوشت شگفت انگیز شهر های نیم کره شمالی در 2080" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت شگفت انگیز شهر های نیم کره شمالی در 2080"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید