قیمت جهانی نهاده های دامی 50 درصد افزایش یافته است

به گزارش آیان کتاب، عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: بر اساس مستندات قیمت نهاده های دامی در بازارهای جهانی 50 درصد افزایش یافته است.

قیمت جهانی نهاده های دامی 50 درصد افزایش یافته است

سیدجلال طیبا طیبا، عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران با بیان اینکه بر اساس مستندات، قیمت نهاده های دامی در بازارهای جهانی 50 درصد افزایش یافته اما این امر در تحلیل دلایل افزایش قیمت نهاده ها در داخل کشور مغفول مانده است. اظهار کرد: موضوعی که همیشه در این روزها به آن پرداخته می گردد عدم تأثیر یارانه پرداختی به وسیله ارز 4200 تومانی روی کالاهای نهایی مورد مصرف مردم و نقش واردکنندگان در قیمت کالاهای اساسی است.

وی اضافه نمود: نکته مغفول مانده در این فرآیند نقش تغییرات قیمت های جهانی نهاده ها و افزایش سایر هزینه های داخلی در بالا رفتن قیمت کالای نهایی در بازار داخلی است.

طیبا طیبا ادامه داد: بر اساس مستندات موجود؛ نرخ رشد بهای جهانی نهاده ها از تیرماه سال 1399 تا تیرماه سال 1400 برای سه گروه نهاده شامل ذرت، جو و کنجاله سویا بالغ بر 50 درصد بوده است.

عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران توضیح داد: نرخ مصوب فروش داخلی در این فاصله زمانی میانگین کمتر از 30 درصد افزایش پیدا نموده و این در حالی است که سایر هزینه های واردکنندگان از جمله نقل و انتقال ارز خارج از شبکه بانکی، دموراژ ناشی از توقف کشتی ها در بنادر، هزینه های تأخیر در پرداخت به فروشندگان خارجی و حتی هزینه های داخلی ناشی از تخلیه و انبارداری کالا در بنادر افزایش چشمگیری داشته است.

او اظهار داشت: با توجه به افزایش تمامی هزینه های مؤثر در واردات کالا، تعداد قابل توجهی از شرکت های واردکننده از چرخه واردات این کالاها خارج شده و مابقی شرکت ها با زیان و یا سودهای اندک به فعالیت خود ادامه می دهند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 745

به "قیمت جهانی نهاده های دامی 50 درصد افزایش یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت جهانی نهاده های دامی 50 درصد افزایش یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید