معاون میراث فرهنگی کردستان الگوی ثبت آثار منقول و غیرمنقول را تشریح کرد

به گزارش آیان کتاب، ایسنا/ براساس گزارشات بدست آمده، معاون میراث فرهنگی کردستان الگوی ثبت آثار منقول و غیرمنقول را تشریح کرد.

معاون میراث فرهنگی کردستان الگوی ثبت آثار منقول و غیرمنقول را تشریح کرد

محمد امینیان درباره شرایط ثبت آثار این استان در سال 1402 گفت: در حوزه ثبت طبق خواسته اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اولویت با بناهایی است که ارزشهای بالایی برای ثبت در حوزه ملی و یا جهانی دارند یا جز نفایس هستند. برنامه ثبت ما بر اساس تغییراتی است که در کشور در ثبت و حریم اجرا شده و بر این اساس اولویت با آثاری است که کمتر دارای مشکل مالکیت هستند.

او اضافه کرد: بعلاوه در ثبت آثار منقول اولویت با اشیای باارزش است، در حالی که سالهای گذشته به سراغ آثاری می رفتیم که آسان تر ثبت می شدند. در حوزه ثبت حریم نیز اولویت با پرونده های آزادسازی حریم هایی است که با مشکل روبرو هستند، این آزادسازی هم به این معنا نیست که از حریم جدا شوند، در واقع قصد داریم به حل مسائل جانبی آنها یاری کنیم و نوع دستورات ساخت و ساز را در این محوطه ها نهایی کنیم.

معاون میراث فرهنگی استان کردستان تاکید نمود: سال جاری بطور کلی ثبت ها و مشخص حریم ها در محوطه ها و بافتهای در حال خطر بیشتر است.

امینیان بعلاوه درباره برنامه کاوش های باستان شناسی محوطه های تاریخی در سال 1402 گفت: سال جاری بیشتر از آنکه دنبال کاوش های باستان شناسی در محوطه های تاریخی استان باشیم، دنبال طرح های حفاظتی برای محوطه هایی مانند محوطه زیویه، محوطه توبره ریز، قلعه شهر مریوان و محوطه زاگرس در سنندج هستیم که قبلا کاوش شده اند.

او درباره پرونده های معطل مانده برای ثبت و مشخص حریم، با توجه به تشکیل نشدن شورای ثبت و حریم اظهار کرد: محوطه ها و بناهای اضطراری در استان کردستان مشخص حریم شده اند و اگر موردی هم مانده باشد، اشکالاتی در پرونده داشته که از سوی شورای حریم پیگیری های لازم برای برطرف آن انجام می گردد. مثلا پرونده حریم قلعه بالا از جمله این موارد بود و به دلیل اینکه در محوطه شهری قرار گرفته است، مسائلی داشت و هنوز تصویب نشده است. البته بودجه مشخص حریم و عرصه برای آن تامین شده بود و الان منتظر هستیم تا باستان شناس آن پرونده نهایی را برای تصویب ارائه کند.

امینیان درباره برنامه های میراث فرهنگی استان کردستان در حوزه بازسازی نیز گفت: در حیطه حفاظت و بازسازی سه حوزه اصلی بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی را داریم که در این زمینه نخستین اقدام ما برنامه ریزی است، یعنی به جای اینکه بازسازی موردی داشته باشیم و منتظر شویم بنا یا محوطه ای به بازسازی احتیاج پیدا کند، برنامه کلی برای آنها خواهیم داشت.

او اضافه کرد: یکی از بحث ها در این زمینه مشخص ضوابط اختصاصی برای بافتهای تاریخی استان کردستان است. سال جاری طبق برنامه ریزی که اجرا شده، بیشتر بافتهای تاریخی شهری استان و چند بافت روستایی ضوابط اختصاصی خواهند گرفت.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان بعلاوه گفت: بازسازیها نیز در مسیر حفظ بافتها انجام می گردد. بعلاوه یکی از اولویتهای ما ساماندهی بافت تاریخی است. بر این اساس بافت تاریخی شهر سنندج و بافت روستاهای پالنگان و دولاب در اولویت ساماندهی و مشخص ضابطه اختصاصی هستند.

او ادامه داد: درباره محوطه های تاریخی نیز چون بحث درخواست ثبت جهانی غار کرفتو و محوطه باستانی زیویه را داریم، برای تهیه پرونده آنها ضروری است یکسری ساماندهی ها انجام گردد و اولویت ما شناسایی، معرفی و حفاظت از آنهاست.

امینیان بعلاوه با اشاره به برنامه های میراث فرهنگی کردستان برای موزه های این استان اظهار کرد: سال جاری قصد داریم تجمیعی در موزه هایمان در شهر سنندج داشته باشیم و چند موزه از جمله خانه کرد، موزه باستان شناسی و مسجد مدرسه دارالاحسان را که کنار هم هستند به عنوان موزه کرد تجمیع کنیم که شاخصی برای معرفی فرهنگ منطقه ها کردنشین باشد. علاوه بر این، افتتاح و توسعه موزه های شهرستانهای استان مانند موزه سقز جز برنامه های سال جاری است.

منبع: همگردی
انتشار: 4 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1402 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 1177

به "معاون میراث فرهنگی کردستان الگوی ثبت آثار منقول و غیرمنقول را تشریح کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون میراث فرهنگی کردستان الگوی ثبت آثار منقول و غیرمنقول را تشریح کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید