کتاب هایی که بچه ها را برای پذیرش عضو جدید خانواده آماده می کنند

به گزارش آیان کتاب، به گزارش خبرنگاران ، با نگاهی به جمعیت خانواده ها در دهه های اخیر می بینیم تعداد فرزندان به یک یا دو فرزند کاهش یافته درحالی که با نگاهی به دهه های پیشین شاهد گرایش خانواده ها به فرزندآوری بودیم. براین اساس رهبر معظم انقلاب از سال 1390 تا به حال بارها در سخنان شان نسبت به مسئله فرزندآوری و جلوگیری از حرکت کشور به سمت پیری جمعیت تذکر داده و بر اهمیت و ضرورت آن تاکید کرده اند.

کتاب هایی که بچه ها را برای پذیرش عضو جدید خانواده آماده می کنند

البته باید توجه داشت وقتی یک بچه جدید به خانواده اضافه می گردد، فرزند بزرگ تر به توجه، محبت و آرامش بیشتری احتیاج دارد تا بتواند شرایط جدید را بهتر و راحت تر قبول کند. در این راستا یکی از دغدغه های والدین عکس العمل فرزندانشان درمقابل به دنیا آمدن بچه جدید است و اغلب نمی دانند چگونه فرزندان بزرگترشان را ترغیب به پذیرفتن عضو جدید خانواده کنند تا موجب ایجاد دلخوری برای بچه های بزرگتر و در ادامه برای پدر و مادر نگردد. در ادامه برخی کتاب هایی را که به والدین کمک می کنند تا فرزندان بزرگتر را برای پذیرش عضو جدید خانواده آماده کنند، به شما معرفی می کنیم.

چه کار کنم با نی نی؟

چه کار کنم با نی نی؟ کتابی است که به شناخت هیجان های بچه ها هنگام تولد فرزند جدید در خانواده کمک می کند. این کتاب به قلم سپیده خلیلی، نویسنده و روانشناس کودک و تصویرگری نیلوفر برومند از سوی انتشارات داستان جمعه منتشر شده است.

کتاب چه کار کنم با نی نی؟ ماجرای کودکی است که فرزند جدیدی در خانواده شان متولد شده و در هشت داستان جداگانه به شناخت هیجان ها و رفتار این کودک در برابر عضو جدید خانواده و رفتار صحیح والدین در برابر این هیجان ها می پردازد.

چه کار کنم با نی نی؟ براساس هیجان های اصلی مانند تعجب، شادی، خشم، عشق، حسادت، ترس، اندوه و فقر است که در همه آدم ها وجود دارد و شروعی برای شناخت هیجان ها، احساسات و توصیف آن ها برای بچه ها است. در این کتاب، هر دو صفحه به یک هیجان خاص می پردازد و در قالب هشت داستان، بچه ها متوجه شوند که این هیجان ها کاملا طبیعی است و برای کنار آمدن با آن ها راهکارهایی وجود دارد.

انتشارات داستان جمعه کتاب چه کار کنم با نی نی را با شمارگان هزار نسخه و قیمت 160 هزار ریال منتشر کرده است.

ماجرای احمد و نی نی کوچولو

کتاب ماجرای احمد و نی نی کوچولو نوشته نیره توکلی از کتاب های مفید در این زمینه است که از سوی انتشارات کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان برای گروه سنی الف و ب منتشر شده است.

در این کتاب، پدر و مادر احمد به تازگی برای او خواهر کوچکی آورده اند. اما احمد شاد نیست. چون همه به سارا، خواهر کوچک او توجه می کنند و همه اش درباره او صحبت می کنند. مادر و پدر سعی می کنند که مرتب به احمد هم توجه کنند و با او وقت بگذرانند. اما احمد باز هم فکر می کند که همه به سارا بیشتر توجه می کنند.

او فکر می کند که شاید علت توجه به سارا این است که او چهار دست و پا راه می رود و به جای صحبت کردن فقط صداهایی از خودش درمی آورد. پس او هم شروع می کند به چهار دست و پا راه رفتن و دیگر درست حرف نمی زند. اما برخلاف انتظارش می بیند که همه او را به خاطر این رفتار جدید سرزنش می کنند و باز هم کسی توجه اش به او جلب نمی گردد و ادامه داستان.

انتشارات کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان، چاپ دوم کتاب ماجرای احمد و نی نی کوچولو را در 32 صفحه با قیمت 44 هزار ریال منتشر کرده است.

من خواهر بزرگ ترم

من خواهر بزرگ ترم، عنوان کتابی از جوانا کول است که با ترجمه مهدیه صمدی از سوی انتشارات قدیانی منتشر شده تا به خواهر یا برادر بزرگ تر یاد دهد با نوزادی که تازه به دنیا آمده چگونه رفتار کند.

در این کتاب، راه هایی نشان داده شده که به فرزند بزرگ تر خانواده کمک می کند تا نقش جدیدش را در خانه آسان تر بپذیرد و به پدر و مادر در غذا دادن به نوزاد و مراقبت از او و عوض کردن پوشک کمک کند و بداند وقتی نوزاد گریه می کند حتما چیزی او را آزار می دهد پس بهتر است مهربانانه او را بغل کند و ببیند چه چیز او را ناراحت کرده است.

خواندن این کتاب که برای خردسالان نوشته شده به پدر و مادرها نیز این امکان را می دهد با بچه بزرگ ترشان چگونه رفتار کنند. همچنین پدر و مادرها، غیرمستقیم یاد می گیرند برای بچه بزرگ تر، بیشتر وقت بگذارند و در حضور بچه جدید به او محبت کنند تا او متوجه گردد یکی از اعضای مهم خانواده است. پدر و مادر باید به او اطمینان دهند که هنوز او را چون قبل دوست دارند و احساس شان نسبت به او عوض نشده است.

انتشارات قدیانی، کتاب من خواهر بزرگ ترم را با شمارگان هزار و 100 نسخه به قیمت 50 هزار ریال منتشر کرده است.

نوزاد جدید در راه است؛ راهنمایی برای خواهر و برادر بزرگتر

نوزاد جدید در راه است؛ راهنمایی برای خواهر و برادر بزرگتر از دیگر کتاب های این حوزه نوشته امیلی منندز آپونته است که با ترجمه برزو سریزدی در 33 صفحه از سوی انتشارات صابرین برای گروه سنی ب منتشر شده.

نویسنده در این کتاب، کودک را مخاطب قرار داده و برای او اتفاقاتی را که قبل و بعد از به دنیا آمدن یک خواهر یا برادر کوچک تر برایش می افتد، مرور می کند و توضیح می دهد که او در این موقعیت چطور می تواند به پدر و مادرش کمک کند.

انتشارات صابرین، چاپ چهارم کتاب نوزاد جدید در راه است؛ راهنمایی برای خواهر و برادر بزرگتر را با قیمت 15 هزار تومان منتشر کرده است.

خواهر کوچولوی فرانکلین

کتاب دیگر خواهر کوچولوی فرانکلین نوشته پالت بورژوا نام دارد که با ترجمه شهره هاشمی در 28 صفحه از سوی انتشارات آبادیران برای گروه سنی الف، ب، ج منتشر شده است.

در این کتاب، پدر و مادر فرانکلین به او می گویند که در فصل بهار یک نوزاد کوچولو به جمع آنها اضافه می گردد. فرانکلین خیلی شاد است چون همیشه دلش می خواسته که یک برادر بزرگتر باشد. اما فرانکلین هرقدر صبر می کند زمستان تمام نمی گردد و بهار از راه نمی رسد. او همه جا به دنبال نشانه های آمدن بهار می گردد. در مدرسه، در حیاط خانه، در آسمان ابری زمستان. اما هیچ جا نشانه ای از بهار پیدا نمی کند. اما بالاخره جوانه ها شروع به سبز شدن می کنند و بهار سر و کله اش از راه پیدا می گردد.

انتشارات آبادیران، چاپ ششم کتاب خواهر کوچولوی فرانکلین را با قیمت 150 هزار ریال منتشر کرده است.

دایره المعارف کوچک من درباره نوزاد

دایره المعارف کوچک من درباره نوزاد نوشته اگنس واندویل کتاب دیگری است که با ترجمه رویا خوئی از سوی انتشارات محراب قلم در 36 صفحه منتشر شده است.

این کتاب، دایره المعارفی است برای بچه های دبستانی (گروه سنی ب و ج درباره اینکه بچه چطور به دنیا می آید و بعد از به دنیا آمدن در ماه های اول زندگی چه مراحلی را می گذراند.

مطالب کتاب که در همه صفحات مصور هستند، حالات و شرایط مادر در دوران بارداری را برای خواننده کوچکش توضیح می دهد و اشاره می کند که مادر باردار باید چه نکاتی را رعایت کند و چه مواظبت هایی را از خود و نوزادش انجام دهد. کتاب به مراحل بعد از زایمان هم می پردازد و نکاتی را که باید در ماه های اول به دنیا آمدن نوزاد به آن توجه کرد، برای خواننده اش توضیح می دهد.

انتشارات محراب قلم چاپ چهارم کتاب دایره المعارف کوچک من درباره نوزاد را با قیمت 25 هزار تومان منتشر کرده است.

تپلی و تولد کپلی

کتاب دیگر تپلی و تولد کپلی نوشته گروهی از نویسندگان نام دارد که با ترجمه هستی سعادت در 16 صفحه از سوی انتشارات فنی ایران برای گروه سنی ب و ج منتشر شده است.

در این کتاب برای تپلی و دوستش فینگیلی قرار است اتفاقی بیافتد. مادر هر دو بچه به زودی فرزند دیگری به دنیا می آورند. تپلی خیلی از این بابت هیجان زده است. فینگیلی هم همینطور. آن ها به مادرهایشان برای آماده کردن اتاق بچه جدید کمک می کنند. سعی می کنند برای برادر و خواهری که در راه است اسم انتخاب کنند و دیوارهای اتاق را با نقاشی هایشان برای او پرمی کنند.

اما وقتی برادر فینگیلی به دنیا می آید کار سخت می گردد. فینگیلی برای تپلی تعریف می کند که برادرش فقط می خورد و می خوابد و گریه می کند و جایش را خیس می کند. او از این دلخور است که برادر کوچولویش همه وقت پدر و مادرش را گرفته است.

اما پدر فینگیلی که این حرف ها را می شنود، برای بچه ها توضیح می دهد که بچه ها اول که به دنیا می آیند خیلی احتیاج به مراقبت دارند اما بعد به مرور آن ها هم مثل تپلی و فینگیلی بزرگ و قوی می شوند و می توانند خودشان کارهایشان را انجام بدهند.

انتشارات فنی ایران، چاپ چهارم کتاب تپلی و تولد کپلی را با قیمت 6 هزار تومان منتشر کرده است.

تولد نوزاد جدید

ازجمله آثاری که در این حوزه منتشر شده می توان به کتاب تولد نوزاد جدید نوشته آن سی واردی اشاره کرد که در قالب 16 صفحه با ترجمه حسین فتاحی از سوی انتشارات قدیانی برای گروه سنی 2 تا 4 سال منتشر شده است.

نویسنده در این کتاب داستان یک خانواده چهار نفره را روایت می کند که در انتظار به دنیا آمدن یک فرزند جدید هستند. بچه های خانواده، لوسی و تام، به پدر و مادرشان کمک می کنند تا اتاق بچه جدید را آماده کنند. پدربزرگ و مادربزرگ هم به خانه آنها می آیند تا در حین وضع حمل مادر از بچه ها مراقبت کنند. با به دنیا آمدن نوزاد، همه در خانه درگیر مراقبت از او می شوند و لوسی و تام هم تا آنجا که از دستشان برمی آید به پدر و مادرشان کمک می کنند.

انتشارات قدیانی چاپ نهم کتاب تولد نوزاد جدید را با قیمت 70 هزار ریال منتشر کرده است.

یه بچه دیگه؟ چه بامزه!

کتاب یه بچه دیگه؟ چه بامزه! نوشته فانی جولی، رز کپدویلا نیز که با ترجمه نسرین گلدار از سوی انتشارات با فرزندان در 32 صفحه برای گروه سنی ب منتشر شده، در این زمینه می تواند مفید باشد.

در این کتاب، پدر و مادر گودون به او خبر می دهند که بزودی صاحب یک نی نی کوچولو می شوند. گودون از این خبر شاد نمی گردد. او فکر می کند که زندگی آنها کم و کسری نداشته که به یک بچه دیگر احتیاج داشته باشند. توی مهدکودک هم دوستان گودون برایش تعریف می کنند که نی نی کوچولوها به جز دردسر درست کردند کار دیگری بلد نیستند. آنها همه اش سر و صدا می کنند، نه حرف می زنند و نه حرف دیگران را می فهمند و آن قدر خنگ هستند که اگر یک آب نبات جلوشان بگذاریم نمی دانند باید با آن چکار کنند.

گودون سعی می کند تا نظر پدر و مادرش را درباره آوردن یک بچه جدید تغییر بدهد. سعی می کند توجه آن ها را به خودش جلب کند و کارهایی را انجام دهد که شنیده است نی نی کوچولوها انجام می دهند، شاید به این روش پدر و مادرش دیگر دلشان یک بچه دیگر نخواهد. اما همه این کارها نتیجه نمی دهد و بالاخره برادر کوچک گودون به دنیا می آید.

انتشارات با فرزندان، چاپ سیزدهم کتاب یه بچه دیگه؟ چه بامزه! را با قیمت 20 هزار تومان منتشر کرده است.

کاش یک برادر داشتم

کاش یک برادر داشتم نوشته برنهارد لینز، کتاب دیگر این فهرست است که با ترجمه علی خاکبازان از سوی انتشارات کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان در 26 صفحه برای گروه سنی الف منتشر شده.

در این کتاب، ویلی دوست دارد یک برادر داشته باشد. یک برادر بزرگ و قوی که بتواند در بازی های هیجان انگیز همراه او باشد. اما به جایش ویلی یک خواهر کوچولو داشت که عزیزدردانه مادرش بود. هربار که خواهر کوچولو خودش را خیس می کرد یا شیرش را روی صورتش می ریخت، مادر فقط او را می بوسید. این چه وضعش است، ویلی دوست دارد یک برادر بزرگتر داشته باشد اما حالا یک خواهر کوچولو دارد.

انتشارات کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان، چاپ پنجم کتاب کاش یک برادر داشتم را با قیمت 11 هزار تومان منتشر کرده است.

خواهری برای خرگوش کوچولو

خواهری برای خرگوش کوچولو کتاب دیگر این فهرست نوشته روترات سوزانه برنر است که با ترجمه مریم اخگری از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات بچه ها در 18 صفحه برای گروه سنی 2 تا 5 سال منتشر شده است.

در این کتاب، که برگ هایش مقوایی هستند، هر بعدازظهر پس از این که خرگوش کوچولو از کودکستان به خانه برمی گردد با پدرش آب هویج می نوشند. اما امروز همه چیز با روزهای پیش تفاوت دارد و از آب هویج خبری نیست. امروز رخدادی شگفت افتاده است. خرگوش کوچولو حالا یک خواهر دارد همان گونه که خواهرش هم یک برادر بزرگ تر دارد که می تواند همه چیز را به او نشان بدهد.

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات بچه ها، چاپ نخست کتاب خواهری برای خرگوش کوچولو را با قیمت 185 هزار ریال منتشر کرده است.

برادر نمی خواهم!

برادر نمی خواهم! نوشته آنت لنگن، عنوان دیگر این فهرست است که با ترجمه در 28 صفحه از سوی انتشارات زعفران برای گروه سنی الف و ب منتشر شده است.

در این کتاب، تانیا قرار است خواهر بزرگتر گردد. پدر و مادرش به او می گویند که شرایط تغییر نمی کند و مامان مامان می ماند و بابا هم بابا اما تانیا می خواهد بابا و مامان فقط مال او باشند. تا این که می فهمد خواهر و برادر داشتن خیلی خوب است.

انتشارات زعفران چاپ نخست کتاب برادر نمی خواهم! را با قیمت 24 هزار تومان منتشر کرده است.

من برادر بزرگ تر هستم

من برادر بزرگ تر هستم عنوان کتابی از نورا گیدوس است که در ارتباط با موضوع مورد نظر با ترجمه عذرا جوزدانی در 24 صفحه از سوی انتشارات شهر قلم برای بچه ها گروه سنی ب منتشر شده است.

کتاب از زبان پسربچه ای است که به تازگی صاحب خواهر یا برادر کوچولویی شده، خطاب به نوزاد تازه متولد شده نوشته شده. او برای نورسیده تعریف می کند که چطور ورود او به خانه باعث شده که زندگی اش تغییر کند، چقدر او را دوست دارد و چقدر مواظب اوست و چقدر به پدر و مادر در انجام کارهای مربوط به او کمک می کند.

نویسنده در انتهای کتاب به پدر و مادرها هم توصیه هایی کرده تا چطور با ورود نوزاد جدید زمان لازم را به بچه بزرگتر هم اختصاص دهند و با برنامه ریزی درست، او را هم در لذت بزرگ کردن خواهر یا برادر کوچکترش شریک کنند.

انتشارات شهر قلم، چاپ نخست کتاب من برادر بزرگ تر هستم را با قیمت 4500 تومان منتشر کرده است.

من خواهر بزرگ تر هستم

من خواهر بزرگ تر هستم نیز کتاب دیگری از نورا گیدوس است که با ترجمه عذرا جوزدانی از سوی انتشارات شهر قلم در این رابطه منتشر شده است.

کتاب از زبان دختربچه ای که به تازگی صاحب خواهر یا برادر کوچولویی شده، خطاب به نوزاد تازه متولد شده نوشته شده. او برای نورسیده تعریف می کند که چطور ورود او به خانه باعث شده که زندگی اش تغییر کند، چقدر او را دوست دارد و چقدر مواظب اوست و چقدر به پدر و مادر در انجام کارهای مربوط به او کمک می کند.

نویسنده در انتهای کتاب به پدر و مادرها هم توصیه هایی کرده تا چطور با ورود نوزاد جدید زمان لازم را به بچه بزرگتر هم اختصاص دهند و با برنامه ریزی درست، او را هم در لذت بزرگ کردن خواهر یا برادر کوچکترش شریک کنند.

انتشارات شهر قلم، چاپ نخست کتاب من خواهر بزرگ تر هستم را با قیمت 4500 تومان منتشر کرده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 156

به "کتاب هایی که بچه ها را برای پذیرش عضو جدید خانواده آماده می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب هایی که بچه ها را برای پذیرش عضو جدید خانواده آماده می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید