3 پیشنهاد برای احیای روابط مالی ایران و کانادا

به گزارش آیان کتاب، در نشست هیات مدیره اتاق مشترک ایران و کانادا در اتاق ایران، ضمن بحث درباره برقراری دوباره مبادلات تجاری میان دو کشور، سه پیشنهاد شامل تشکیل اتاق فکر با موضوع هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و کانادا، معرفی رایزن افتخاری این اتاق به دولت کانادا و همینطور جلب موافقت ضمنی دولت های دو کشور برای عدم مخالفت با اعزام هیاتی از ایران به دعوت شورای همکاری تجار کانادا برای سفر به این کشور مطرح شد.

3 پیشنهاد برای احیای روابط مالی ایران و کانادا

علا میرمحمدصادقی رئیس اتاق مشترک ایران و کانادا در ابتدای این نشست با بیان اینکه اتاق ایران و کانادا یکی از باسابقه ترین اتاق های ایران است که سیاست تجاری ایران را در این کشور توسعه داده و دنبال نموده است گفت: این اتاق تا یک سال قبل سالانه چندین هیات تجاری را از ایران روانه کانادا نموده و به طور متقابل میزبان هیات هایی از کانادا در ایران بود. اما متاسفانه در یک سال اخیر با رکودی که در فضای سیاسی میان دولت های ایران و کانادا ایجاد شده فعالیت های تجاری هم کمرنگ شده است.

او اضافه کرد: کانادا امتیاز فوق العاده ای نسبت به کشورهای دیگر برای ایران دارد و آن امتیاز اقامت ایرانیان زیادی در کانادا با موقعیت های خوب تجاری است. اما رکود حاکم بر روابط سیاسی دو کشور مانع از انجام فعالیت های تجاری شده است. مایل هستیم وزارت امور خارجه سیاست خود را در این زمینه بگوید تا اتاق ایران و کانادا در قالب این سیاست اهداف تجاری خود را دنبال کند.

میرمحمدصادقی با بیان اینکه اتاق ایران و کانادا بیش از 500 عضو دارد گفت: متاسفانه به علت شرایط یک سال اخیر میان دو کشور ایران و کانادا تنها حدود 100 نفر از اعضا و صاحبان بنگاه های تجاری ساکن در ایران فعال بوده اند. انتظار ما این است که وزارت امور خارجه زمینه همکاری را فراهم کند تا اتاق مشترک بتواند از ظرفیت ایرانیان حاضر در کانادا مانند گذشته استفاده کند.

بخش خصوصی توان بالفعل کردن دیپلماسی مالی را دارد

در ادامه این نشست محمدرضا کرباسی، معاون بین الملل اتاق ایران با بیان اینکه اتاق ایران و کانادا تا زمان برقراری رفت و آمدها میان دو کشور سالانه پذیرای دو یا سه هیات تجاری از کانادا بوده و نمایشگاه ها و سمینارهای مهمی در زمینه تجاری در این کشور برگزار نموده بود گفت: متاسفانه در حال حاضر به دلایل سیاسی اگرچه این مراودات تجاری تا حدودی برقرار به جای مانده اما به وسیله کشور ثالث انجام می شوند که این موضوع افزایش هزینه ها را در پی دارد.

او ادامه داد: امیدوارم با تغییرات در دولت کانادا و همینطور استقرار دولت سیزدهم زمینه فعالیت بیشتر و مستقیم دو کشور دوباره برقرار گردد.

کرباسی با تاکید بر ظرفیت های مختلف اتاق ایران و اتاق های مشترک برای توسعه همکاری های مالی با کشورهای دیگر گفت: جایی که بر سیاست محدودیت هایی بار می گردد اتاق ایران و اتاق های مشترک از این محدودیت ها به دور هستند و می توانند با استفاده از ظرفیت های مالی، راستا سیاسی را نیز هموار نمایند. اگر وزارت خارجه زمینه لازم را فراهم کند بخش خصوصی توان بالفعل کردن دیپلماسی مالی را دارد.

برای برقراری مجدد روابط تجاری با کانادا باید از پتانسیل های غیردولتی استفاده کرد

نظر آهاری، دستیار وزیر و مدیرکل آمریکا وزارت امور خارجه هم در این جلسه با تاکید بر اینکه دیپلماسی مالی بخش مهم و غیرقابل تفکیک سیاست خارجی است و وزارت خارجه موظف است زمینه تحقق آن را فراهم کند، در رابطه با روابط ایران و کانادا گفت: اگرچه دولت کانادا روابط تاریخی خوبی با ایران داشته اما حتی وقتی این روابط در اوج خود بوده هم به علت حجم بالای تجارت کانادا با آمریکا و همینطور مسافت زیاد میان دو کشور، کانادا هیچ وقت جز 5 شریک نخست تجاری ایران نبوده است. با این حال همواره روابط خوبی میان ایران و کانادا وجود داشته است.

او با بیان اینکه روی کار آمدن ترامپ و اعمال تحریم های ظالمانه به شکل هوشمند جو را علیه ایران تغییر داد گفت: متاسفانه در چند سال اخیر ضدیت با جمهوری اسلامی در کانادا نهادینه شده است. به خصوص که وابستگی 80 درصدی اقتصاد کانادا به آمریکا به راحتی این کشور را در برابر سیاست های آمریکا منفعل نموده است. هرچند دولت فعلی کانادا به اشکال مختلف به مقامات ایران اعلام نموده مترصد فرصتی برای برقراری و عادی سازی روابط است اما موقعیت سیاسی شنماینده این دولت در میان احزاب داخلی کانادا هم مانع از اقدام جدی آن برای عادی سازی روابط با ایران شده است.

نظر آهاری تاکید نمود: آنچه بیش از همه باعث شده ما قدرت مانور خود را از دست بدهیم تعطیلی سفارتخانه مان در کانادا است.

او با تاکید بر اینکه با همه این مسائل اما راه ارتباط با کانادا بسته نیست گفت: برای برقراری روابط باید در پی پتانسیل های غیردولتی بود. مثلا باید از ظرفیت ایرانیان حاضر در کانادا برای فعال کردن روابط تجاری بهره برد.

اتاق فکر فعال سازی روابط تجاری ایران و کانادا تشکیل گردد

نظر آهاری بر این اساس پیشنهاد تشکیل یک اتاق فکر برای امکان سنجی و مدیریت ظرفیت های غیردولتی برای بهبود روابط تجاری با کانادا را مطرح نموده و گفت: نیاز داریم تیم تازه در رابطه با کانادا یک هسته مرکزی تشکیل دهد که ترکیب این هسته مرکزی می تواند هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و کانادا به علاوه افراد مرتبط دیگر باشد. در این اتاق فکر می توان ظرفیت های مختلف برای افزایش سطح همکاری های مالی میان دو کشور را مورد ارزیابی قرار داده و این ظرفیت ها را عملیاتی کرد.

از برنامه های مشترک علمی و هنری به عنوان تسهیل گر روابط تجاری استفاده کنیم

در ادامه ایرج حسابی، عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و کانادا با استقبال از ایده تشکیل اتاق فکر برای تسهیل روابط تجاری دو کشور گفت: باید افراد با تجربه و متفکر در ترکیب این اتاق فکر قرار بگیرند.

او ادامه داد: می توان یخ روابط تجاری با کانادا را با برگزاری جلسات علمی-دانشگاهی و یا برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی و هنری به صورت مشترک در کانادا و ایران شکست و راهی برای عادی سازی روابط باز کرد.

زمینه عدم مخالفت دولت ها با اعزام هیاتی از ایران به کانادا فراهم گردد

در ادامه میرمحمدصادقی، رئیس اتاق مشترک ایران و کانادا هم گفت: در بازار صنفی وجود دارد که به آنها واسطه می گویند. این واسطه نقش تسهیل گری روابط دو طرف را هم بر عهده دارد و اگر طرفین معامله به هر علت ملاحظاتی داشته باشند آن را به طور غیرمستقیم به وسیله واسطه به طرف دیگر منتقل می نمایند. حالا اتاق مشترک می تواند واسطه گری کند و دولت باید از این پتانسیل استفاده کند. خیلی از اقدامات را ممکن است دولت نتواند به طور مستقیم انجام دهد اما اتاق مشترک این توانایی را دارد که موضوع را دنبال کند.

او با بیان اینکه زمینه دعوت از هیاتی ایرانی از طرف شورای همکاری تجار کانادا (به عنوان نهاد مقابل اتاق مشترک ایران و کانادا) وجود دارد گفت: درخواست ما این است که دولت های ایران و کانادا با این موضوع مخالفتی نداشته باشند و این هیات بتواند با یک توافق ضمنی به کانادا سفر کند. اگر بخش خصوصی دو طرف بتوانند با هم دیدار داشته و همکاری هایی را شروع نمایند این می تواند زمینه التیام سیاسی را هم در روابط دو کشور موجب گردد.

رایزن افتخاری اتاق مشترک به دولت کانادا معرفی گردد

در ادامه کرباسی هم پیشنهاد پذیرش رایزن افتخاری از اتاق مشترک ایران و کانادا را عنوان نمود و گفت: اگر وزارت خارجه بتواند به وسیله مذاکره موافقت ضمنی دولت کانادا برای پذیرش رایزن افتخاری اتاق مشترک در این کشور را بگیرد این موضوع می تواند مسائل زیادی را حل نماید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 16 آذر 1400 بروزرسانی: 16 آذر 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 823

به "3 پیشنهاد برای احیای روابط مالی ایران و کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 پیشنهاد برای احیای روابط مالی ایران و کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید