ازدواج به خاطر پول - خطرات و پیشامدها

به گزارش آیان کتاب، ازدواج به خاطر پول بدون در نظر دریافت سایر معیارهای درست و منطقی در انتخاب همسر می تواند یکی از دلایل عدم موفقیت در زندگی مشترک باشد.

ازدواج به خاطر پول - خطرات و پیشامدها

افراد معیارهای مختلفی برای ازدواج ارند. به عبارتی همسر ایده آل هرکس متفاوت است. همین معیارها می تواند تعیین کننده راستا آینده هر شخص در زندگی باشد. برخی ازدلایل برای ازدواج مانند ازدواج به خاطر پول یا ازدواج به خاطر عشق، بدون در نظر دریافت سایر معیارهای درست انتخاب همسر می تواند مانعی برای یک ازدواج پیروز باشد. در این مقاله به بررسی رابطه پول و ازدواج پرداخته ایم.

چرا جوانان پول را معیار ازدواج خود قرار می دهند؟

1- تربیت خانوادگی

والدین باید فرزندان خود را طوری تربیت کنند که آنان در بزرگسالی توانایی تشخیص معیارها و ملاک های مناسب را داشته باشند. خانواده هایی که همواره تک بعدی به یک امر توجه ویژه نشان داده اند، قطعا فرزندانشان نیز به صورت تک بعدی پرورش خواهند یافت. توجه زیاد خانواده به مادیات موجب می شود جوان به دنبال همسری باشد که از خانواده ای متمول و از لحاظ اقتصادی در رفاه کامل به سر برد، و حال اگر دارای سایر ویژگی ها مناسب نبود اهمیت چندانی ندارد. این افراد به دنبال همسری هستند که به رویاهای آنها جامه عمل بپوشاند. این تفکر منحصر به جنسیت خاصی نیست و هم در دختران و هم پسرا جواند دیده می شود.

تغییر دیدگاه برخی خانواده ها در تربیت فرزندان باعث شده است تا دید خانواده ها و همچنین جوانان نسبت به خیلی از مسایل خانوادگی خصوصا ازدواج تغییر فاحشی پیدا کند. در برخی از خانواده ها فرزندانی تربیت می شوند که وابستگی زیادی به ثروت و اموال پدر خانواده پیدا می کنند. پسرهای این خانواده ها به شدت نسبت به تحصیلات و ثروتی که دارند مغرور می شوند و توقع دارند هر دختری با آن ها ازدواج کند حتی اگر از نظر اخلاقی هم شرایط مناسبی نداشته باشند.

2- تغییر سنت ها

معیارهای ازدواج در گذشته بر مبنای اخلاق، فرهنگ، اعتقادات مذهبی، سطح فرهنگی اجتماعی خانواده ها، تحصیلات و دیگر موارد بوده، اما امروز اگر جوانی قصد ازدواج داشته باشد صرفا به موقعیت اقتصادی و اجتماعی طرف مقابل خود توجه خاصی نشان می دهد. این طرح در انتخاب همسر و ازدواج به خاطر پول شامل دختران و یا فقط پسران نمی شود بلکه هم برخی دختران و هم برخی از پسران گرایش خاصی به مادیات پیدا کرده اند و مادی گرا شده اند. تغییر در روش و سبک زندگی تبعات زیادی به دنبال داشته است. یکی از بدترین آنها رواج چشم و هم چشمی و فخرفروشی بین خانواده ها است. به طوری که بیشتر زندگی های امروزی بر پایه چشم وهم چشمی می چرخد.

3- یک شبه ره صد ساله رفتن

برخی جوانان امروزی مادیات معیار اصلی و در واقع اولین معیارشان در انتخاب همسر است چرا که بر این تصور هستند با پول به هر خواسته ای که داشته باشند می توانند برسند. افرادی که به هر دلیلی آرزوهایشان در کودکی محقق نشده است با این تفکر قصد ازدواج دارند که باید فرد مورد نظر موقعیت اجتماعی و اقتصادی بسیار مناسبی داشته باشد. آنان تنها عامل خوشبختی خود را همان ثروت همسر خود می دانند.

پیامدهای ازدواج به خاطر پول

1- در نظر ندریافت هم کفو بودن

داشتن شباهت های فرهنگی و اقتصادی در موقع ازدواج نقش مهمی در پیروزیت آن دارد. زن و شوهر باید دارای تناسب اخلاقی، ایمانی، فرهنگی و اقتصادی باشند. در سال هایی نه چندان دور این هم کفوی امری بسیار مهم در انتخاب همسر بود ولی این روزها به نظر می رسد یک اصل مهمترین معیار زندگی جوانان شده است که آن هم پول و مادیات است. تناسب دختر و پسر از نظر معیارهای زندگی به معنای آن نیست که آنها از همه لحاظ شبیه یکدیگر باشند بلکه به این معنا است که دو جوان به چه میزان می توانند در مقابل تفاوت های موجود از خود انعطاف نشان دهند.

2- اختلاف سنی

در خیلی از مواقع ازدواج به خاطر پول باعث می شود تفاوت سنی در ازدواج نادیده گرفته شود و زن و شوهر با اختلاف سنی زیاد باهم ازدواج کنند. سن بالاتر یکی از طرفین می تواند نشاط و توازن اولیه زندگی را کاهش دهد. و از سویی دیگر ممکن است ثروت طرف مقابل به ابزار برای فخر فروشی و تحقیر شریک زندگی و سلطه جویی شود.

3- مستقل نبودن داماد

خانواده های متمول و ثروتمند همه امکانات اقتصادی و رفاهی از قبیل منزل لوکس در بهترین منطقه از شهر، اتومبیل مدل بالا، حساب بانکی و دیگر امکانات را در لیست خود قرار می دهند و اطمینان کامل هم دارند که به خواستگاری هر دختری بروند جواب رد نخواهند شنید. کمتر جوانی است که با درآمدهای ناچیز بتواند امکانات اولیه زندگی را آن هم در سطح عالی فراهم کنند. این گونه زندگی های مرفه صرفا به حمایت خانواده های ثروتمند وابسته است.

  • درست است پول رفاه نسبی و تا حدودی خوشبختی می آورد اما با پول نمی توان آرامش و اخلاق خوب را نصیب کسی یا کسانی کرد. پول در برخی زندگی ها محبت شرطی را به همراه خواهد داشت، یعنی صرفا برای ثروت کسی و اینکه پول زیادی دارد به او محبت می شود. در ازدواج به خاطر پول صمیمیت و دوست داشتن واقعی کمتر اتفاق می افتد. شاید مواردی به طور استثنا دیده شده باشد که ازدواجی که بر پایه مادیات شکل گرفته است به ارتباط مستحکم و عاشقانه ختم شود، اما به طور غالب چنین ازدواج هایی دوام چندانی ندارد، زیرا شالوده این ازدواج ها براساس معیار و شناخت صحیح پایدار نگشته است. بهتر است جوانان برای انتخاب همسر معیارهای اصلی را در نظر داشته باشند و هم چنین با مشاوران مناسب در این زمینه مشورت کنند تا کمتر دچار مشکل شوند.

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 228

به "ازدواج به خاطر پول - خطرات و پیشامدها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ازدواج به خاطر پول - خطرات و پیشامدها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید