اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

به گزارش آیان کتاب، احساس ما به عنوان دانش آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش ملی به عمد عقب نگه داشته می گردد.

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

علت هم تقریبا معین بود؛ غرب به اهمیت توسعه علمی و فناورانه در ایجاد اقتدار دفاعی و نظامی و اقتدار مالی پی برده بود و می خواست آن را در انحصار خود نگه دارد و در نهایت کشورهای جهان سوم اگر علاقه به پیشرفت و توسعه صنعتی دارند، توسعه صنعت آنها باید در قالب مونتاژ باشد که طراحی و تجهیزات آن را شرکت های غربی تأمین نمایند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و دمیده شدن روحیه خودباوری در مردم به ویژه نسل جوان دانشجو و دانشگاهی، جهاد دانشگاهی در 16مرداد 1359 تأسیس شد.

یکی از اهداف اصلی تأسیس این نهاد، انجام تحقیقات کاربردی در تأمین احتیاجهای فناورانه امروز و فردای کشور بود تا ضمن حرکت در جهت نیل به خودکفایی، باعث ایجاد خودباوری واقعی و غرور ملی در کشور گردد.

در حوزه فنی و مهندسی و کشاورزی، بیشتر نگاه ما در جهاددانشگاهی با توجه به وابستگی و احتیاج صنعت ها، فراوری فناوری های روز و تجاری سازی آنها بود.

در حوزه پزشکی و با درایت مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی در جهاد علوم پزشکی ایران، نگاه به آینده علم پزشکی در جهان و ضرورت پرداختن ما در جهاددانشگاهی به آن معطوف شد.

موضوع مورد انتخاب هم بحث سلول درمانی یا طب بازساختی بود که به تازگی در جهان مورد توجه قرار گرفته بود و ما در ایران و جهاددانشگاهی به موقع به آن پرداختیم و رویان متولد چنین طرز تفکری در نگاه درست به آینده پزشکی از سوی دکتر کاظمی و همکاران گرانقدر جهادی اش بود.

من مهم ترین تأثیر رویان را در ایجاد خودباوری در نسل جوان دانشجو، استادان و محققان در ورود به بحث زیست فناوری می دانم.

موفقیت در حرکت در مرزهای علم، تبدیل یافته های علمی به فناوری و آوردن فناوری به بالین برای مداوای مردم و کاهش آلام آنها عظیم ترین خدمت در باور به انجام کارهای عظیم علمی و فناورانه و به کارگیری آن در خدمت به مردم بوده است.

ادامه حمایت روحی از سوی مسؤولان ارشد نظام و به ویژه رهبر معظم انقلاب که تا به حال ادامه داشته است، فرهنگ جهادی و عشق به پیشرفت و توسعه جمهوری اسلامی انگیزه اصلی نگهداشت نیروهای توانمند این نهاد در ادامه فعالیت هایشان بوده است. نکته ای که در این سال ها به ویژه سال گذشته و سال جاری ما را در حفظ نیروهای توانمند، دانشمند و فناور و جذب نیروهای نخبه جوان بسیار نگران نموده ، مسابقه حقوقی است که بین وزارت بهداشت و وزارت علوم به ویژه در سال گذشته و سال 1400 شکل گرفته است.

به صورت طبیعی همواره اختلاف حقوق بین 30تا 50درصد میان حقوق اعضای هیأت علمی و محققان فناور ما با اعضای هیأت علمی وزارتین وجود داشته است و آن را پذیرفته بودیم که در یک محیط فرهنگی علمی و جهادی و به رغم کار تمام وقت و پر دلهره در تجاری سازی فناوری در مقایسه با تدریس استادان محترم، قابل تحمل است. ولی از سال گذشته شرایط به گونه ای شکل گرفته است که فاصله به قدری دارد عمیق می گردد که در حال شکل گیری یک مهاجرت معکوس افراد محقق و فناور خود به دانشگاه ها و مراکز آموزشی وزارت علوم و بهداشت باشیم.

تبدیل یک محقق فناور به یک مدرس صرف، ضایعه ای برای توسعه فناورانه کشور خواهد بود و تقاضا داریم مسؤولان در تصمیم گیری شان به این مسائل توجه نمایند.

مسأله مهاجرت افراد متخصص چه در دانشگاه ها و مراکزتحقیقاتی و چه در بنگاه های فراوریی و خدماتی و شرکت ها و سازمان های عظیم کشور مسأله ای است که به صورت کلان باید حل گردد و شرایطی به وجود بیاید که ضرورت مهاجرت از ذهن بعضی افراد از بین برود، حل این مشکل برای قشری خاص، باعث بروز مشکل در حوزه های دیگر می گردد.

امروز مؤسسات تحقیقاتی عظیمی مثل رویان و سایر مجموعه های مشابه در جهاددانشگاهی و مؤسسات مشابه در معرض خطر جدی در حفظ و جذب نیروهای توانمند هستند.

حمیدرضا طیبی - رئیس جهاد دانشگاهی / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 604

به "اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید