بانک کشاورزی،حامی فراوری و کارآفرینان

به گزارش آیان کتاب، رود خروشان ارس با گذر از کوه های آناتولی ترکیه ، در راستا خود مرز مشترک ایران را با ارمنستان ، نخجوان و جمهوری آذربایجان تشکیل می دهد و مبنای نامگذاری دومین منطقه آزاد تجاری- صنعتی کشورمان در استان آذربایجان شرقی است که با حمایت دولت و مشارکت بانک کشاورزی به قطب فراوری محصولات گلخانه ای کشور تبدیل شده است.

بانک کشاورزی،حامی فراوری و کارآفرینان

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی و همکاری های بین الملل بانک کشاورزی، منطقه آزاد تجاری ارس صندلی بزرگ ترین پروژه کشت گلخانه ای شیشه ای خاورمیانه به مساحت 88 هکتار به روش هیدروپونیک است که از مجموع 11000 میلیارد ریال سرمایه گذاری ارزی وریالی صورت گرفته، 5700 میلیارد ریال آن در قالب تسهیلات بانک کشاورزی و از محل اعتبارات بند الف ماده 18 تامین اعتبار شده است.

عواملی چون آب فراوان رودخانه ارس، اقلیم مناسب این منطقه، نزدیکی به فراوریکنندگان حاشیه ارس و دشت های مجاور، نزدیکی به بازارهای مصرف در کشورهای اروپائی و منطقه قفقاز و وسعت اراضی، در کنار برنامه ها و سیاست های مالی دولت در بخش کشاورزی، موجب شده تا منطقه ازاد تجاری ارس درزمینه کشاورزی به ویژه کشت های گلخانه ای پیشرفت زیادی داشته باشد و این میان، حمایت و پشتیبانی بانک کشاورزی در تبدیل این منطقه به قطب فراوری محصولات گلخانه ای کشور بسیار اثرگذار بوده است.

مجتمع های بزرگ گلخانه ای ارس تارلا امین و امیر، که با مشارکت و حمایت 5700 میلیارد ریالی بانک کشاورزی احداث شده اند، بزرگترین طرح گلخانه شیشه ای مدرن هیدروپونیک در منطقه خاورمیانه است که نقش مهمی در ایجاد اشتغال و توسعه صادرات دارد . ظرفیت فراوری این گلخانه 43000 تن است و بیشتر محصولات این گلخانه صادراتی است . این مجتمع برای 1000 نفر ایجاد اشتغال نموده است.

شایان ذکر است شهریور ماه 1399 در آیین بهره برداری از طرح های ملی در مناطق آزاد تجاری-صنعتی وویژه مالی که به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور رئیس جمهور، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ،استاندار آذربایجان شرقی و جمعی از مسئولان در جلفا برگزار گردید، از همکاری موثر بانک کشاورزی در بهره برداری از مجتمع گلخانه ای 80 هکتاری در منطقه آزاد ارس قدردانی ویژه صورت گرفت.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 267

به "بانک کشاورزی،حامی فراوری و کارآفرینان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک کشاورزی،حامی فراوری و کارآفرینان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید