تمهیدات ویژه آزمایشگاهی برای کرونا و آنفلوآنزا در پاییز

به گزارش آیان کتاب، مدیرکل آزمایشگاه های مرجع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور ضمن اعلام تمهیدات اندیشیده در سطح آزمایشگاه ها در آستانه فصل سرد سال، اقدامات صورت گرفته برای استفاده از کیتهای دو کاره تشخیص همزمان آنفلوآنزا و کرونا را تشریح کرد.

تمهیدات ویژه آزمایشگاهی برای کرونا و آنفلوآنزا در پاییز

به گزارش خبرنگاران، دکتر سیامک سمیعی در تبادل نظر با ایسنا درباره ظرفیت روزانه انجام تست های تشخیصی کرونا، گفت: برآورد ما از حداکثر ظرفیت انجام آزمایش تشخیص مولکولی کووید 19 در آزمایشگاه های وزارت بهداشت حدود 25 هزار آزمایش در روز است.

وی با اشاره به اقداماتی که برای افزایش ظرفیت تست های آزمایشگاهی صورت می گیرد، اضافه نمود: در چهارچوب یک برنامه ریزی موثر برای آمادگی و پاسخ آزمایشگاهی به بحران، فوریت و بلا موثرترین روش افزایش ظرفیت انجام آزمایش بعد از اصلاح ساختار و فرآیند ارائه خدمت، تجمیع منابع و تشکیل شبکه آزمایشگاهی، تامین تجهیزات دستگاهی بیشتر و جایگزین کردن تجهیزات فرسوده برای آزمایشگاه های شبکه کووید 19 است. انتخاب تجهیزاتی که قابلیت انجام آزمایش بیشتری داشته باشند هم اکنون در دستور کار است.

تامین تجهیزات آزمایشگاهی تحت تاثیر تحریم های آمریکا

وی ادامه داد: در سال های گذشته تامین تجهیزات دستگاهی مورد احتیاج بخش تشخیص مولکولی با وجود تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا و شرکایش با موانع و دشواری هایی روبرو بوده است و در ماه های اخیر نیز این تحریم ها نه تنها پا برجا مانده بلکه شدت هم گرفته است.

لزوم تسریع در ساخت کیت های تشخیص همزمان آنفلوآنزا و کرونا

سمیعی ادامه داد: مهمترین راهبردهای جایگزین، بهبود جریان کاری و همچنین افزایش نوبت های کار در طی روز است که تا به امروز در بسیاری از آزمایشگاه هایمان برای افزایش ظرفیت، از آنها استفاده شده است. آموزش و مهارت افزایی کارکنان آزمایشگاهی به منظور افزایش گنجینه انسانی متبحر نیز مهمترین اقدام در هفته های آینده خواهد بود. در ضمن تمهیدات فنی نظیر طراحی و ساخت کیت های تشخیص مولکولی که قابلیت آزمایش همزمان آنفلوانزا و کووید 19 را داشته باشند، نیز به کار گرفته شده است. یکی از روش های حفاظت از ظرفیت آزمایشگاهی در شرایط بحران، معین اولویت های تجویز و انجام آزمایش است که آن هم در دستور کار واقع شده است.

وی درباره ساز و کار تامین تست های تشخیص همزمان کووید 19 و آنفلوآنزا، اظهار کرد: تا جایی که آگاه هستم هنوز فراوری کننده یا وارد کننده ای مجوز فراوری و فروش برای کیت تشخیص همزمان کووید19 و آنفلوانزا را از اداره کل تجهیزات پزشکی دریافت نکرده است اما، اقداماتی در حد تحقیق و توسعه در برخی از شرکت های فراوریکننده داخلی و شرکت های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی کشور صورت گرفته که ضروری است سرعت بخشیده گردد.

میزان دقت کیت های دو کاره

سمیعی درباره میزان دقت این تست های تشخیصی دوکاره، بیان نمود: گزارش هایی که از همکارانمان در آزمایشگاه مرجع کشوری کووید19 در انستیتو پاستور ایران شنیده ام نشان می دهد تعدادی از کیت هایی که در مرحله تحقیق و توسعه قرار داشته و برای ارزیابی به انستیتو پاستور ارسال شده، نتایج مطلوبی داشته اند. در ضمنً برخی از آزمایشگاه های شبکه کووید19 که به دلیل بهره برداری از متخصصین ویروس شناسی قابلیت طراحی روش های تشخیصی مبتنی بر آزمایش همزمان این دو ویروس را دارند نیز موفقیت هایی در این زمینه داشته اند. انستیتو پاستور ایران نیز در حال صحه گذاری و معرفی روش های طراحی شده در آزمایشگاه های خود است. این اخبار و نتایج، امیدمان را به یک پاسخ مناسب و به هنگام، در صورت روبروه با شرایط بحرانی، بیشتر می نماید.

وی درخصوص هزینه های انجام تست تشخیصی همزمان کرونا و آنفلوآنزا، توضیح داد: از آنجا که آزمایش به طور همزمان انجام می گردد، قطعا هم هزینه کاهش پیدا می نماید و هم سرعت در مقایسه با زمانی که دو آزمایش به طور مجزا از هم انجام می شوند، بیشتر خواهد بود. در ضمنً ظرفیت آزمایشگاهی شبکه کووید-19 نیز کاهش جدی پیدا نمی نماید. اما برای پاسخ به این سوال که میزان کاهش هزینه و یا سرعت چقدر خواهد بود، کمی زود است.

سمیعی در پاسخ به این سوال که آیا قیمت کیت های دوکاره و تعرفه آن برای بیماران معین شده است یا خیر؟، گفت: چون هنوز کیت برای این منظور مجوز قانونی دریافت نکرده و ایده ای از هزینه تمام شده آزمایش با استفاده از روش های مبتنی بر آزمایش همزمان نداریم، فعلا نمی توانیم ایده ای از تعرفه آزمایش همزمان داشته باشیم. در ضمن آزمایش همزمان برای همه مبتلایان ضروری نخواهد بود و یکی از عوامل معین کننده احتیاج به انجام آزمایش همزمان، میزان شیوع آنفلوآنزای فصلی خواهد بود. اگر شیوع بیماری آنفلوانزا زیاد نباشد، احتیاج به آزمایش همزمان هم کم خواهد بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 155

به "تمهیدات ویژه آزمایشگاهی برای کرونا و آنفلوآنزا در پاییز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمهیدات ویژه آزمایشگاهی برای کرونا و آنفلوآنزا در پاییز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید