حمله کرونا به سفره 6 میلیون ایرانی

به گزارش آیان کتاب، نزدیک به هشت ماه از ورود ویروس کرونا به کشور می گذرد و تاثیر مخرب آن بر کسب و کارها از همان ابتدا قابل مشاهده بود. در این مدت اغلب اصناف آسیب های جدی دیدند. چندین میلیون نفر شغل خود را از دست دادند.

حمله کرونا به سفره 6 میلیون ایرانی

از سفر با قیمت تور پاتایا پاییز لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از صبح نو نزدیک به هشت ماه از ورود ویروس کرونا به کشور می گذرد و تاثیر مخرب آن بر کسب و کارها از همان ابتدا قابل مشاهده بود. در این مدت اغلب اصناف آسیب های جدی دیدند. چندین میلیون نفر شغل خود را از دست دادند. وعده های دولت برای آرام کردن فضا و تسهیلات اقتصادی کارساز نبود و شرایط به گونه دیگری رقم خورد. در این گزارش برخی از مهم ترین کسب و کارهای آسیب دیده در ایام کرونا را آنالیز می کنیم.

استخرها

استخرها و مجموعه های سرپوشیده هم جز اولین کسب و کارهایی بودند که با شیوع کرونا تعطیل و تا به امروز هم در تعطیلی به سر می برند. با رسیدن فصل گرما و افزایش دما، استخرها همیشه یکی از شلوغ ترین مکان ها برای استفاده مردم به شمار می رفت اما این تابستان شرایط متفاوت بود و همچنان با گذشت یک ماه از پاییز بسیاری از استخرها محدود شده اند. آمار دقیقی از میزان خسارات به استخرهای کشور اعلام نشده است و استان های مختلف کشور در فصول قبلی سال آمارهایی را درباره شرایط استخرها و پرسنل آن ها داده اند و اما در حال حاضر 5200 مجموعه ورزشی در سطح استان تهران فعالیت می نمایند که با شیوع بیماری کرونا خسارت زیادی به آن ها وارد شده و بالغ بر 50 درصد از نیروهای آن ها بیکار شده اند. به طوری که آقای رضا گل محمدی، مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران گفته است: از زمان شیوع بیماری کرونا تا به الان ماهی 2میلیارد و 700 میلیون تومان به استان تهران خسارت وارد شده که میزان این خسارت طی هفت ماه گذشته 16 میلیارد تومان بوده است.

هتل ها و مشاغل گردشگری

براساس اعلام شورای جهانی سفر در سال گذشته میلادی، بالغ بر یک میلیون و 350 هزار نفر در بخش سفر و گردشگری ایران فعال بوده اند که در خوشبینانه ترین حالت، هم اکنون تنها یک سوم از این تعداد نیروی انسانی در بخش های مختلف حوزه گردشگری، فعالیت دارند. البته آمار دقیقی در زمینه تعطیلی و بیکاری ها وجود ندارد زیرا عدد و ارقام موجود صرفاً شامل افراد بیمه شده و دارای کد بیمه کارگاهی است. با این حال براساس همین آمارها از زمان شیوع کرونا تا به امروز بیش از 900 هزار نفر از هموطنان مان در حوزه سفر و گردشگری ایران به خاطر شیوع کرونا بیکار شده اند. بسیاری از فعالان حوزه سفر و گردشگری به صورت فصلی فعال هستند که بیمه شده نیستند و آمار دقیقی از بیکاری این گروه وجود ندارد. تا نیمه اول مردادماه 12 هزار میلیارد تومان به صنعت گردشگری خسارت وارد شده است و مرحله سوم برآورد خسارت نیز در حال اجرا است. از سوی دیگر براساس آخرین اطلاعات که مربوط به هفته گذشته است، 600 میلیارد تومان پرونده از سوی فعالان گردشگری برای دریافت تسهیلات حمایتی به بانک ها ارسال شده که از این میان مبلغ 250 میلیارد تومان نیز پرداخت شده است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران اواسط اردیبهشت ماه گفت با شیوع کرونا نزدیک به 13هزار راهنمای گردشگری در ایران شغل خود را از دست داده اند. دفاتر خدمات مسافرتی هم از دیگر شاخه های صنعت گردشگری ایران هستند که آسیب دیده اند.

فراورینمایندگان پوشاک

شیوع ویروس کرونا از اواخر سال گذشته تا به امروز تاثیری منفی بر روی صنعت پوشاک و مد گذاشته و تمایل مردم را به خرید لباس و پوشاک کم نموده است. هشت ماه است که بازار پوشاک هم دستخوش تغییرات اقتصادی و به خصوص کووید19 شده، بازار شب عید و بازار تابستان شرایط خوبی برای کسبه نبود، اجناس و پوشاک روی دست کسبه ماند و اجاره ها و چک های برگشتی آرامش را از زندگی آن ها برد. تعطیلی مجدد تالارهای پذیرایی و اعمال محدودیت ها و برگزار نشدن مهمانی و مراسم ها تقاضا و خرید البسه را کاهش می دهد و اصناف هنوز از تعطیلی های قبل و تبعات آن فارغ نشده دوباره درگیر مسائل شدند. آقای مجید نامی، نایب رییس اتحادیه فراوری و صادرات نساجی و پوشاک ایران درباره میزان خسارت های وارد شده به صنعت پوشاک گفته است: صنعت پوشاک در ایام شیوع ویروس کرونا تا به امروز دچار کاهش فروش و ضرر 90 درصدی شده است. مرکز پژوهش های مجلس هم میزان اشتغال از دست رفته در حوزه پوشاک را 645 هزار نفر اعلام نموده است که این تعداد شغلی ارتباط مستقیم و یا غیرمستقیمی در حوزه فراوری پوشاک داشته اند. دولت تسهیلاتی را برای استفاده اصناف در نظر گرفت اما شرایط این تسهیلات طوری بود که بیشتر واحدهای صنفی مشمول استفاده از آن نشدند و حتی کسانی هم که می توانستند و مجاز به استفاده بودند، به دلیل فرایند و موانعی که در جهت بود، از این حمایت استفاده نکردند. فقط کسانی که کارگر بیمه شده داشتند مشمول این تسهیلات می شدند که شاید 10 درصد از واحدها هم نبودند. تسهیلات در نظر گرفته شده به ازای هر کارگر 6میلیون تومان بود و با توجه به اطلاعاتی که از واحدهای صنفی گرفته شده کسی از این طرح استقبال نکرد؛ چرا که انتظار می رفت برای هر واحد صنفی حداقل 50میلیون تومان داده گردد تا بتوانند جبران خسارت نمایند.

باشگاه های ورزشی

اوایل اسفند 98 باشگاه های ورزشی اولین مراکزی بودند که به خاطر شیوع ویروس کرونا و جلوتر از تمامی اصناف بسته اعلام شدند. ابتدا انتظار داشتیم نهایتاً تا انتها اسفند ماه و حدبیشتر پس از انتها تعطیلات نوروزی مجوز بازگشایی باشگاه های ورزشی صادر گردد، اما تا به امروز این مجوز صادر نشده است. درست است که سلامت مردم در اولویت واقع شده است و در این شکی نیست، اما ادامه تعطیلی باشگاه های ورزشی، موجب ضرر و زیان زیادی به این قشر شده است. طبق اعلام آقای اعلام افشین داوری، مدیر کل دفتر توسعه ورزش حرفه ای وامور باشگاه ها؛ 20 هزار و433 باشگاه در سراسر کشور فعال هستند. یک هزار و 520 باشگاه در بخش مردان، هفت هزار و 903 باشگاه در بخش بانوان و 9هزار و 10 باشگاه دو منظوره فعال هستند. اگر در این باشگاه ها حداقل 10 نیروی انسانی فعالیت نمایند با توجه به تعداد باشگاه های فعال کشور، برای 204 هزار و 330 نفر اشتغالزایی شده است که از این بین طبق آمار مرکز پژوهش های مجلس 102 هزار و 900 نفر شغل خود را از دست داده اند. هفته گذشته نیز آقای عبدالحمید احمدی، معاون وزیر ورزش گفت: با شیوع کرونا فعالیت 26هزار باشگاه ورزشی بخش خصوصی در کشور تعطیل شد و به صاحبان آن ها خسارت وارد کرد. به گفته وی این وزارتخانه درصدد است تا تسهیلاتی را برای کارکنان شاغل در این مجموعه ورزشی خصوصی اختصاص دهد و میزان این وام ها به ازای هر فرد شاغل 12 تا 16 میلیون تومان با کارمزد 12 درصد است. همچنین به گفته گل محمدی، مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران پنج هزار و 200 مجموعه ورزشی با شیوع کرونا فعالیت خود را از دست دادند که بیش از یک هزار و 500 میلیارد تومان به ورزش استان زیان وارد شده است.

سینماها و اماکن فرهنگی

بیش از هشت ماه از ورود ویروس کرونا به کشورمان گذشته اماکن فرهنگی مثل سینما و موزه ها هم مانند سایر صنایع زیر سایه سنگین این ویروس منحوس به سختی نفس می کشد. هرچند سالن های سینما اوایل تابستان، پس از تعطیلی چهار ماهه و از دست دادن اکران طلایی نوروز، با ظرفیت نصف و نیمه بازگشایی شدند، اما بلافاصله پس از بازگشایی، موج دوم کرونا از راه رسید و ترس از ابتلا به این ویروس، علاقه مندان پروپاقرص هنرهفتم را هم خانه نشین کرد.

تعداد سالن های سینمایی مشغول به کار و در حال پذیرش مخاطب در ایران 638 مورد اعلام شده، اما به طور دقیق معین نیست که با توجه به شرایط کرونایی کشور چه تعداد سینما فعلاً تعطیل هستند؛ با این حال طبق آمارهای منتشر شده از سوی وزارت ارشاد مجموع نفراتی که در سینمای کشور شاغلند به هشت هزار نفر می رسد و حتی در آمار غیررسمی به 10 هزار نفر رسیده است. اما آنالیز های مرکز پژوهش های مجلس می گوید به طور کلی 72 هزار نفر از افراد شاغل در کتابخانه، موزه، سینما و سایر فعالیت های فرهنگی و هنری شغل خود را از دست داده اند. طبق آمار در سه ماه نخست سال گذشته سینمای ایران معادل 114 میلیارد و 162 میلیون تومان فروش داشت که حاصل حضور 9 میلیون و 846 هزار نفر بیننده بود. در حالی که سال جاری باتوجه به بسته بودن سالن های سینما این مبلغ به صفر رسید. به عبارت دیگر تنها در سه ماه نخست سال جاری بیش از 114 میلیارد تومان ضرر متوجه صنعت سینما بوده است. با این وجود آمار دقیقی از میزان خسارت به مراکز فرهنگی و رویدادهای آن معین نیست. لغو کنسرت ها، تئاترها از جمله این خسارت هاست.

رستوران ها، فست فودها و کافه ها

یکی از تفریحات ما ایرانی ها رفتن به کافه و رستوران برای صرف ناهار یا شام همراه دوستان و خانواده است؛ اما چند ماهی است با شیوع ویروس کرونا در ایران مردم از ترس این بیماری واگیر، رفتن به این مکان ها را بسیار کم نموده اند و همین امر سبب از رونق افتادن بسیاری از این کسب و کارها شده است. طبق آمار مرکز پژوهش های مجلس 479 هزار نفر از افرادی که در حوزه مشاغل غذا و آشامیدنی فعالیت می نمایند بر اثر شیوع کرونا در کشور شغل خود را از دست داده اند.

آقای علی اصغر میرابراهیمی، رییس اتحادیه رستوران داران تهران در گفت و گویی از خسارت 200 تا 300 میلیارد تومانی رستوران داران تهران تا به امروز (زمان شروع شیوع کرونا) خبر داده و گفته است: تا به امروز هیچ تمهیداتی برای جبران این خسارت از سوی دولتمردان اتخاذ نشده است. به گفته میر ابراهیمی، اکنون چاره ای به جز ادامه فعالیت نیست. برخی از واحدها که اجاره ای بودند به تعطیلی کشانده شده اند و این ضربه مهلکی به این بخش از صنوف وارد نموده است.

حمل و نقل ریلی و جاده ای

با شیوع کرونا و اجرای دستورالعمل های ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره محدودیت ها و منع سفرها، بخش حمل و نقل به ویژه در حوزه جابه جایی مسافر بیشترین کاهش فعالیت را تجربه کرد. گزارش مرکز پژوهش های مجلس با عنوان ارزیابی ابعاد اقتصاد کلان شیوع ویروس کرونا نشان می دهد که تنها در بخش حمل و نقل زمینی مسافر به جز راه آهن، یک میلیون و 329 هزار نفر اشتغال به خاطر شیوع کرونا از دست رفته است. در بخش های دیگر مانند حمل و نقل هوایی بیش از 70 و در حمل و نقل راه آهن بیش از 35 هزار نفر شغل در این ایام از دست رفته است.

بیشتر شرکت های حمل و نقلی در شهرستان ها که زیر نظر شهرداری ها فعالیت می نمایند، به خاطر کرونا تعطیل شدند. شرکت های فعال هم با کاهش 93 درصدی فعالیت به کار ادامه دادند و کمتر از 10 درصد شاغلان در این بخش ها توانستند در این مدت به فعالیت خود ادامه دهند. البته پیش بینی می گردد با بازگشایی دانشگاه ها برای دانشجویان جدیدالورود رونق نسبی در شرایط حمل و نقل جاده ای اتفاق بیفتد. برآورد وزارت راه و شهرسازی هشت هزارمیلیارد تومان خسارت کرونا به بخش حمل و نقل است.

در ارزیابی که مرکز پژوهش های مجلس انجام داده آمده است که حمایت های اقتصادی دولت از بخش های آسیب دیده در بازه زمانی شیوع بیماری، ضروری است اما باید توجه داشت که با توجه به محدود شدن شدید منابع اقتصادی دولت به دلایلی مانند مسائل اقتصاد جهانی، تحریم ها، کاهش قیمت نفت، آثار اقتصادی بحران کرونا، طبعاً باید به کاهش هزینه های سنگین ازجمله به تعویق افتادن توسعه آزادراه ها، احداث خطوط مترو و ابرپروژه های شهر توجه کرد. پیشنهاد بعدی که مرکز پژوهش های مجلس در گزارش تحقیقی خود آورده درباره کاهش تقاضای سفرهای بین شهری و متضرر شدن شرکت های حمل ونقل است. در این گزارش عنوان شده استفاده از حمایت های اقتصادی دولت و در عین حال ارائه خدمت ازسوی ناوگان برون شهری برای کوتاه مدت و میان مدت به خصوص برای پاسخگویی به سفرهای حومه ای ضرورت دارد.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 211

به "حمله کرونا به سفره 6 میلیون ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله کرونا به سفره 6 میلیون ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید