ثروتمندترین زن آفریقا چگونه از لیست میلیاردر ها خارج شد

به گزارش آیان کتاب، هشت سال پیش، مجله فوربس ایزابل دوسانتوس را با 5/ 3 میلیارد دلار ثروت، به عنوان ثروتمندترین زن آفریقا معرفی کرد. دختر رئیس جمهور سابق آنگولا، با غارت یک کشور، ثروتمند شد. حالا که پدرش از قدرت کنار رفته، امپراتوری او تنها سایه ای است از آنچه قبلا بوده و او مانده و اتهامات فساد، مسدود شدن دارایی ها از سوی دادگاه در سه کشور مختلف و شکایت یک کشور چهارم بابت صد ها میلیون دلار بدهی پرداخت نشده. ظاهرا او دیگر هیچ شانسی برای بازگرداندن ثروت خود ندارد و دیگر میلیاردر نیست. او که در لیست ثروتمند های 2020 فوربس 2/ 2 میلیارد دلار ثروت داشت، از لیست به روز شده این مجله حذف شده است.

ثروتمندترین زن آفریقا چگونه از لیست میلیاردر ها خارج شد

با تور آفریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از Forbe، اما این ها باعث نشده پرنسس سابق آفریقایی مفلس گردد. می گویند خانه ای در یک جزیره خصوصی در دبی دارد، یک ملک مسکونی در لندن و یک قایق تفریحی 35 میلیون دلاری. همچنین حساب های بانکی و دارایی هایی دارد که مقامات قانونی هنوز به آن دسترسی پیدا ننموده اند. او همیشه درحال رفت و آمد به دبی- جایی که همسرش سیندیکا دوکولو را در ماه اکتبر به دلیل حادثه رانندگی از دست داد- و لندن- جایی که مراسم تشییع دوکولو برگزار شد- است.

راستا رسیدن به ثروت

ایزابل دوسانتوس، عظیم ترین دختر رئیس جمهور سابق آنگولا، خوزه ادواردو دوسانتوس است که از سال 1979 تا 2017 در این کشور حکومت کرد. ایزابل در آوریل 1973 در باکو آذربایجان به دنیا آمد. مادرش تاتیانا کوکانووا، روسی الاصل و همسر اول خوزه ادواردو بود و آن ها زمانی که ادواردو در آذربایجان عضو شوروی آن زمان درس می خواند، با هم آشنا شدند. ایزابل در کینگز کالج لند، مهندسی برق خواند و همان جا با سیندیکا که اهل زئیر بود، آشنا شد.

ایزابل در اوایل دهه 90 به عنوان مهندس و مدیر پروژه در یکی از شرکت های تابعه شرکت جمباس (Jembas group) که پیمانکار پاکسازی شهری بود، مشغول به کار شد. بعد از آن، سراغ یک کسب وکار حمل ونقل رفت و استفاده گسترده از ابزار های ارتباطی، راه را برای ورود او به صنعت مخابرات باز کرد. او در سال 1997 کسب وکار خودش را راه اندازی و به تدریج شرکت هایی را در آنگولا و خارج از کشور تاسیس کرد.

درحالی که خوزه ادواردو یک کشور فقرزده، اما غنی نفتی را اداره می کرد، ایزابل سهم های قابل توجهی در صنایع استراتژیک آنگولا مثل بانکداری، سیمان، الماس و مخابرات برای خود می اندوخت و به یکی از اثرگذارترین تاجران کشورش تبدیل می شد. بیش از نیمی از دارایی های او به سهام در شرکت های پرتغالی تبدیل شد. وقتی مجله فوربس در ژانویه 2013 ایزابل را وارد لیست میلیاردر ها کرد، دولت این خبر را به عنوان افتخار ملی منتشر کرد.

آنا گومز، از اعضای سابق مجلس اروپا و عضو حزب سوسیالیست پرتغال، می گوید آن دسته از شرکت های پرتغالی که ایزابل در آن ها سرمایه گذاری نموده بود- از جمله چند بانک، یک شرکت تلویزیون کابلی و یک شرکت مهندسی- چشم خود را به منابع سرمایه سوال برانگیز او بسته بودند. وقتی او سهام بانک ها در پرتغال را می خرید، برای من سوال ایجاد شده بود که منشأ پول او کجاست؟ چرا به او اجازه می دهند به وسیله سیستم های ما پولشویی کند؟

آغاز تزلزل امپراتوری

با آغاز ریاست جمهوری یوئو لورنکو که در سپتامبر 2017 و بعد از بازنشستگی پدر ایزابل سر کار آمد، امپراتوری او متزلزل شد. لورنکو وعده داد با فساد گسترده ای که آنگولا به خاطر آن معروف شده بود، مبارزه کند. او دو ماه بعد از رئیس جمهور شدنش، ایزابل را از ریاست شرکت نفت دولتی آنگولا، سونانگول (Sonangol) عزل کرد؛ سمتی که دولت پدرش در ژوئن 2016 به او داده بود.

اما اقدام مهم تر در دسامبر 2019 رخ داد. دادگاه آنگولا در بخشی از فعالیت ضد فساد خود، دارایی های دوسانتوس و همسرش در داخل آنگولا را مسدود کرد- از جمله سهام شرکت مخابراتی یونیتل (Unitel) و چند بانک. طبق حکم دادگاه، شرکت اگزم انرژی (Exem Energy) که تحت مالکیت ایزابل و دوکولو بود، حداقل 75 میلیون دلار به سونانگول بدهی داشت، اما این بدهی را پرداخت نمی کرد. همچنین دادگاه ادعا نموده بود که این زوج و یکی از شرکای تجاری آنها، باعث شده بودند دولت آنگولا حداقل 1/ 1 میلیارد دلار ضرر کند.

در ژانویه 2020 دادستان کل آنگولا، از ایزابل دوسانتوس و دوکولو به خاطر اختلاس و پولشویی شکایت کرد. در همان زمان، او بیانیه ای منتشر کرد و گفت اتهاماتی که علیه او اعلام شده، کاملا گمراه کننده و نادرست هستند و او یک تاجر خصوصی است که همیشه مطابق قانون رفتار نموده است.

اما در همان ماه، جزئیاتی که شامل مجموعه ای از بیش از 700 هزار سند در دست کنسرسیوم بین المللی خبرنگاران تحقیقی بود، در خصوص دوسانتوس و دارایی های او علنی شد. این اسناد ثابت می کرد که او از راه فساد سهامی را در شرکت های آنگولایی به دست آورده است. یکی از بارزترین این فساد ها اسنادی مربوط به سال 2006 است که نشان می دهد همسر ایزابل، در ازای دریافت سهام در شرکت نفت پرتغالی گالپ (Galp) که 99 میلیون دلار ارزش داشته، فقط 15 میلیون دلار پرداخته است.

دوسانتوس تنها فرد در محافل دولتی آنگولا نیست که این گونه ثروت جمع نموده است. در چند ماه گذشته، لورنکو مبارزه علیه فساد را با جدیت پیگیری نموده و افراد دیگری در خانواده دوسانتوس را هدف گرفته است. مقامات دولت پرتغال نیز اقداماتی را برای بازیابی دارایی های تحت مالکیت ایزابل انجام داده اند.

در مجموع، دارایی های مسدود شده در آنگولا حداقل 300 میلیون دلار و دارایی های مسدود شده از سوی دولت پرتغال و هلند درحال حاضر حدود 3/ 1 میلیون دلار ارزش دارند و تعیین نیست آیا ایزابل می تواند آن ها را پس بگیرد یا نه.

منبع: فرارو
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 414

به "ثروتمندترین زن آفریقا چگونه از لیست میلیاردر ها خارج شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثروتمندترین زن آفریقا چگونه از لیست میلیاردر ها خارج شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید